maj2023

Chirurgia KręgosłupaPoradnik pacjenta

Dzięki swojej anatomicznej budowie ludzki kręgosłup pozwala na dużą swobodę ruchów. Jednocześnie stanowi on centrum układu mięśniowo-szkieletowego. Krążki międzykręgowe kręgosłupa odgrywają ważną rolę, ponieważ stanowią połączenie między poszczególnymi trzonami kręgów; ponadto ich miękka struktura odgrywa fundamentalną rolę w funkcjonowaniu kręgosłupa.

Istnieje kilka powodów, dla których struktury te mogą ulec uszkodzeniu i powodować ból kręgosłupa. Jedną z najczęstszych przyczyn jest przepuklina dysku. W wyniku zużycia lub wypadku zewnętrzny pierścień włóknisty może pęknąć, a włókna i materiał rdzenia mogą wydostać się do kanału kręgowego. W zależności od struktur anatomicznych i lokalizacji przepukliny dysku, objawy mogą być bardzo różne.

Możliwe jest, że tkanka dysku uciska ważne struktury nerwowe, powodując wrażliwość na ból i ograniczoną mobilność.

Innowacyjna procedura, endoskopowa minimalnie inwazyjna operacja kręgosłupa, może pomóc naprawić przepuklinę dysku i zapewnić natychmiastową ulgę w bólu. Jest to bezpieczna, minimalnie inwazyjna procedura, która zapewnia krótszy czas rekonwalescencji.

Zespół Dolnośląskiego Centrum Neurochirurgii Małoinwazyjnej Kręgosłupa w KCM Clinic w Jeleniej Górze specjalizuje się w małoinwazyjnym i endoskopowym leczeniu operacyjnym schorzeń kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego i piersiowego.

Co to jest endoskopowa operacja kręgosłupa?

Endoskopowa minimalnie inwazyjna operacja kręgosłupa, znana również jako endoskopowa discektomia, to minimalnie inwazyjny zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie przepukliny dysku, która uciska nerw lub rdzeń kręgowy.

Do niedawna przepukliny dysków szyjnych były leczone wyłącznie tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Obecnie KCM Clinic oferuje innowacyjne, zaawansowane leczenie za pomocą minimalnie inwazyjnej chirurgii endoskopowej w celu usunięcia przepukliny lub przepukliny dysku w odcinku szyjnym, lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat Chirurgi Kręgosłupa
Sprawdź naszą stronę
Chirurgia Kręgosłupa

Czy endoskopowa minimalnie inwazyjna operacja kręgosłupa jest odpowiednia dla Ciebie?

Przepuklina dysku może być niezwykle bolesna, często powodując duży dyskomfort i wpływając na życie osobiste i zawodowe.

Istnieje kilka zachowawczych metod leczenia, które mogą pomóc w leczeniu objawów przepukliny dysku, takich jak fizjoterapia, rozciąganie, ćwiczenia lub kortykosteroidy. Gdy te opcje nie działają, operacja kręgosłupa może być jedyną realną opcją leczenia.

W zależności od lokalizacji przepukliny i miejsca bólu, endoskopową operację kręgosłupa można wykonać w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym. Oto schorzenia, które można leczyć za pomocą endoskopowej operacji kręgosłupa:

 • wypuklina lub wypadnięcie dysku w odcinku szyjnym kręgosłupa
 • Zwężenie otworu międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa (zwężenie kanału kręgowego)
 • Zwężenie kanału kręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa, z uciskiem lub bez ucisku na rdzeń kręgowy, bez zaawansowanych deficytów neurologicznych, takich jak: porażenie rdzenia kręgowego, niedowład kończyn dolnych, zaawansowany niedowład kończyn górnych
 • Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgów w odcinku szyjnym kręgosłupa
 • Inne schorzenia kręgosłupa szyjnego, w zależności od oceny lekarza
 • Rozerwany dysk lub przewlekłe zapalenie korzonków nerwowych (ból w dole nogi)

Jak przygotować się do endoskopowej minimalnie inwazyjnej operacji kręgosłupa?

Przede wszystkim odbędziesz konsultację z jednym z naszych koordynatorów pacjentów, który zada Ci pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia i oceni, czy zabieg jest dla Ciebie odpowiedni. Konieczne będzie przesłanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej kręgosłupa, wykonanych w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Gdy procedura zostanie potwierdzona, upewnij się, że podczas wizyty w naszej klinice masz przy sobie wszystkie wyniki badań, w tym płytę CD. Sam opis badania nie jest wystarczający.

W zależności od zaleceń naszego neurochirurga, dr Arkadiusza Granka, który będzie przeprowadzał zabieg, konieczne może być wykonanie innych badań medycznych. W dniu przyjęcia do naszej kliniki odbędzie się również konsultacja anestezjologiczna. Pobyt w naszej klinice potrwa najprawdopodobniej dwa dni. Należy również wziąć pod uwagę, że przez pewien czas po zabiegu nie będzie można prowadzić samochodu.

Jak przebiega endoskopowa minimalnie inwazyjna operacja kręgosłupa?

Endoskopowa minimalnie inwazyjna operacja kręgosłupa to standardowa minimalnie inwazyjna metoda chirurgii kręgosłupa, która umożliwia całkowite usunięcie przepukliny dysku i dekompresję nerwów przez małe nacięcie skóry. Uraz spowodowany tą procedurą jest minimalny.

Endoskopowa minimalnie inwazyjna operacja kręgosłupa wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W obu przypadkach leczony obszar będzie całkowicie odrętwiały, a pacjent nie będzie odczuwał bólu.

Najpierw używany jest drut prowadzący, aby zapewnić prawidłowe ułożenie narzędzi chirurgicznych w leczonym obszarze. Do utrzymania otwartego nacięcia zostanie użyty rozszerzacz. Następnie wprowadzany jest endoskop z kamerą HD, niezbędny element gwarantujący optyczną kontrolę zabiegu przez cały czas. Tkanka przepukliny i krążka międzykręgowego jest ostrożnie usuwana za pomocą kleszczyków, aby złagodzić ucisk struktur nerwowych. Zabieg wykonywany jest od wewnątrz przepukliny, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego. Po operacji narzędzia są ostrożnie usuwane, a nacięcie zamykane.

Endoskopowa minimalnie inwazyjna operacja kręgosłupa trwa od 30 minut do 1 godziny.

Skontaktuj się z naszym Koordynatorem
Jesteśmy dla ciebie dostępni
Zadzwoń

Jaki jest czas rekonwalescencji po endoskopowej operacji kręgosłupa?

Endoskopowa operacja kręgosłupa jest minimalnie inwazyjna, co pozwala na szybszy powrót do zdrowia niż w przypadku tradycyjnych metod chirurgicznych. Pacjent może otrzymać środki przeciwbólowe w celu złagodzenia początkowego bólu i dyskomfortu związanego z operacją.

Po zabiegu należy obserwować reakcję organizmu na operację. Większość pacjentów od razu czuje się lepiej, ale zawsze należy omówić objawy z lekarzem, aby upewnić się, że pacjent jest gotowy do wznowienia normalnej aktywności. Unikaj podnoszenia ciężarów przez co najmniej sześć tygodni, nawet jeśli czujesz się dobrze.

Będziesz musiał poddać się fizjoterapii i rehabilitacji, co jest bardzo ważne po tego typu operacji. W KCM Clinic dr Krzysztof Suszyński, specjalista w dziedzinie fizjoterapii, będzie nadzorował leczenie fizjoterapeutyczne przed i po zabiegu.

Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o endoskopowej chirurgii kręgosłupa lub zaplanować wizytę w KCM Clinic.

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:00 – 21:00
  • Sobota     7:00 – 21:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7

   58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A

   53-406 Wrocław

  Parking