Co to jest zaćma?

Zaćma jest stanem patologicznym soczewki oka polegającym na jej całkowitym lub częściowym zmętnieniu, soczewka traci przy tym jedną ze swoich ważnych funkcji tj. przezierność - co prowadzi do pogorszenia lub całkowitej utraty widzenia.

Na czym polega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki własnej i wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej. Istnieje kilka metod operacyjnych ale aktualnie ze względu na duży postęp techniczny stosowana jest w 95 proc. metoda fakoemulsyfikacji. Polega ona na rozbiciu zmętniałej soczewki energią ultradźwiękowa i aspiracji oraz wszczepieniu soczewki zwijalnej przez cięcie 2-2,5mm bez stosowania szwu.

Czy wykonanie takiej operacji wymaga pobytu pacjenta w szpitalu?

Zabiegi te są wykonywane na całym świecie i w Polsce w ramach chirurgii jednego dnia. Zabiegi te wykonujemy od stycznia 2008 również w KCM.
Pacjent zgłasza się na godzinę przed zabiegiem operacyjnym i godzinę po zabiegu może iść do domu.
Wcześniej wykonujemy znieczulenie miejscowe kroplowe.

Jakie badania musi pacjent wykonać przed zabiegiem?

Podstawowe badania laboratoryjne, konsultację laryngologiczną i anastezjologiczną. I choć zabiegi są w znieczuleniu miejscowym podczas wszystkich obecny jest anestezjolog.

Jakie soczewki są najlepsze?

Istnieje kilka rodzajów soczewek, jeżeli chodzi o rodzaj materiału, ale moim zdaniem najlepsze są akryżelowe hydrofobowe z filtrem światła niebieskiego i żółtego z powierzchnią asferyczną, gdyż dają najlepsze widzenie pacjentowi i nie wywołują odczynów zapalnych.

autor: lek. med. Leszek Joński

Poradnia Okulistyczna KCM Clinic