Chirurgia plastyczna a naturalny wygląd

Chirurgia plastyczna przychodzi z pomocą pacjentom, którzy borykają się z problemami natury estetycznej. Przeprowadzane zabiegi medyczne pozwalają na trwałe usunięcie wrodzonych lub powstałych w wyniku przebytej choroby defektów, rekonstrukcję uszkodzeń ciała oraz korektę wyglądu tych fragmentów ciała i twarzy, które są źródłem niezadowolenia. Mimo oczywistych korzyści spotkać można się też z opiniami, że efekty ingerencji chirurgicznej wyglądają sztucznie i nienaturalnie. Czy podobne obawy są słuszne? Jak zachować naturalny wygląd po operacji plastycznej?

Chcesz dowiedzieć się więcej o operacjach plastycznych?
Skontaktuj się z nami, a my wyjaśnimy Twoje wątpliwości
ZADZWOŃ DO NAS

Naturalny wygląd po operacji plastycznej — czy to możliwe?

Cel operacji plastycznych to osiągnięcie pięknego, naturalnego wyglądu. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe. Wystarczy oddać się w ręce doświadczonego specjalisty. Powiązanie chirurgii plastycznej ze sztucznym wyglądem wynika przede wszystkim z faktu, że przypadki nieudanych zabiegów często są nagłaśniane przez media, przez co docierają do świadomości dużej grupy odbiorców. Zdecydowana większość przeprowadzanych operacji przynosi jednak satysfakcjonujące rezultaty i nie wiąże się z późniejszymi komplikacjami.

Kluczem do sukcesu jest umiar i posiadanie realistycznych oczekiwań — zbyt drastyczna ingerencja może zakończyć się na przykład zaburzeniem proporcji lub rzucającymi się w oczy zmianami niewspółgrającymi z resztą wyglądu. Właśnie dlatego w celu zapewnienia naturalnego efektu niezbędne jest szczegółowe omówienie zabiegu i możliwych do osiągnięcia rezultatów w czasie konsultacji z chirurgiem plastycznym.

Co może wpłynąć na rezultat operacji plastycznej?

Podstawowym celem chirurgii plastycznej jest poprawa wyglądu. Nic więc dziwnego, że pacjenci liczą przede wszystkim na naturalny i piękny efekt, bez widocznych blizn lub innych niepożądanych oznak przebytych zabiegów. Warto jednak pamiętać, że na to, czy operacja i rekonwalescencja przebiegną bez komplikacji, a rezultaty będą satysfakcjonujące, wpływ ma wiele czynników.

Stan zdrowia pacjenta

Decyzję o wykonaniu zabiegu lekarz podejmuje na podstawie:

 • historii medycznej pacjenta (wcześniejsze problemy zdrowotne, przebyte operacje, zdiagnozowane choroby przewlekłe),
 • wyników zleconych badań (niezbędny do wykonania zestaw badań może różnić się w zależności od planowanej operacji oraz wstępnej oceny stanu zdrowia).

W czasie konsultacji medycznych bardzo ważne jest udzielanie zgodnych z prawdą i szczegółowych odpowiedzi, co umożliwi rzeczywistą ocenę kondycji pacjenta i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Niezbędne jest też przekazanie informacji na temat wszystkich przyjmowanych leków i suplementów.

W przypadku występowania problemów natury psychicznej, szczególnie związanych z zaburzonym postrzeganiem swojego ciała, zaleca się również konsultacje z lekarzem psychiatrą.

Doświadczenie i umiejętności lekarza przeprowadzającego operację

Nie każdy chirurg plastyczny jest w stanie zapewnić równie dobre rezultaty. Wiedza teoretyczna i znajomość przebiegu poszczególnych zabiegów nie wystarczą, niezbędne są też umiejętności zdobyte w praktyce i potwierdzone wynikami wykonanych operacji. Ponieważ medycyna estetyczna rozwija się bardzo dynamicznie, najlepsi specjaliści nieustannie dbają o poszerzanie swoich kompetencji i dokształcanie się w kierunku wykorzystywania nowszych i skuteczniejszych technik. Wybierając lekarza warto:

 • potwierdzić posiadanie uprawnień do przeprowadzania tego rodzaju zabiegów (można zrobić to m.in. sprawdzając spis lekarzy ze specjalizacją z chirurgii plastycznej, udostępniany przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej),
 • zapoznać się z opiniami wcześniejszych pacjentów na temat przebiegu leczenia,
  profesjonalizmu i poziomu zadowolenia z uzyskanych efektów,
 • umówić się na konsultacje, które pozwolą na omówienie swojego przypadku i zweryfikowanie, czy dany specjalista podejmie się przeprowadzenia interesującego nas zabiegu.

Odpowiednie przygotowanie do operacji

W okresie poprzedzającym operację zaleca się zaprzestanie palenia papierosów — obecność nikotyny we krwi negatywnie wpływa na gojenie się ran, co może wydłużyć czas rekonwalescencji. Lekarz może zalecić również zaprzestanie zażywania niektórych leków.

Proces przygotowania może różnić się w zależności od zabiegu, a dokładne wytyczne określane są indywidualnie po ustaleniu planu leczenia i zapoznaniu się z wynikami badań. By zminimalizować ryzyko komplikacji, należy dokładnie stosować się do otrzymanych instrukcji i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w razie jakichkolwiek wątpliwości lub komplikacji.

Rodzaj i skuteczność zastosowanych metod

Pierwsze konsultacje z chirurgiem plastycznym to moment na dokładne przedstawienie swoich oczekiwań. Na tej podstawie lekarz oceni, czy możliwe jest osiągnięcie pożądanego efektu, może zaproponować też alternatywne rozwiązania. Dobranie optymalnych metod leczenia i zastosowanie nowoczesnych technik chirurgicznych to mniejsze ryzyko powikłań, szybszy powrót do normalnej aktywności, a przede wszystkim naturalnie wyglądające rezultaty.

5 rad dla osiągnięcia naturalnych efektów w chirurgii plastycznej

 1. Świadomie wybierz klinikę chirurgii plastycznej. To nie czas na szukanie oszczędności, postaw na specjalistyczne przygotowanie, nowoczesny sprzęt i doświadczony zespół.
 2. Określ realistyczne oczekiwania. Pamiętaj, że celem operacji nie jest nadanie Ci zupełnie nowego wyglądu. Wybieraj zabiegi, które poprawią Twój wygląd bez wprowadzania drastycznych zmian.
 3. Nie bój się zadawać pytań. Wykorzystaj konsultacje z lekarzem, by zdobyć odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię kwestie. Zdobycie rzetelnej wiedzy to prosty sposób na rozwianie wątpliwości i obaw.
 4. Omów z lekarzem spodziewane rezultaty. Nie opieraj swoich oczekiwań na przykładach innych osób. Uzyskaj informacje na temat tego, jakich efektów możesz się spodziewać w Twoim przypadku.
 5. Stosuj się do zaleceń lekarza. Zarówno przed operacją, jak i w czasie rekonwalescencji postępuj zgodnie z otrzymanymi wskazówkami, by uniknąć komplikacji.
Chirurgia plastyczna
Dowiedz się więcej na temat operacji plastycznych.
Operacje plastyczne

Chirurgia plastyczna a samopoczucie i zdrowie psychiczne

To, czy odczuwamy zadowolenie z wyglądu swojego ciała, odbija się również na innych aspektach codziennego życia. Niska samoocena i brak pewności siebie mogą obniżać samopoczucie i odbierać chęć do aktywności w życiu osobistym i zawodowym, a w szczególnie poważnych przypadkach prowadzić nawet do unikania kontaktu z innymi ludźmi. Chirurgiczna korekta dręczących pacjenta mankamentów oferuje więc nie tylko poprawę atrakcyjności fizycznej, ale też zwiększone poczucie samoakceptacji i większy komfort życia.

Wybranie KCM Clinic to gwarancja opieki medycznej na najwyższym poziomie w zgodzie z międzynarodowymi standardami. Oferujemy szeroki zakres operacji chirurgii plastycznej pozwalających na pozbycie się zbędnych kilogramów, wymodelowanie sylwetki oraz poprawę wyglądu twarzy i ciała

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:00 – 21:00
  • Sobota     7:00 – 21:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7

   58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A

   53-406 Wrocław

  Parking