Bariatria – Operacje bariatryczne

Chirurgia otyłości, czyli chirurgia bariatryczna jest jedyną skuteczną i długoterminową metodą w walce z otyłością. Dzięki leczeniu chirurgicznemu pacjenci mają nie tylko największą szansę na uzyskanie zdrowszego wskaźnika masy ciała (BMI), ale również szansę na zmianę swojego dotychczasowego stylu życia. W chirurgii otyłości operacja bariatryczna taka jak, zmniejszenie żołądka, polega na zmianie anatomii przewodu żołądkowo-jelitowego (żołądka i układu pokarmowego). Powoduje to zmiany w organizmie wraz ze zmianą bilansu energetycznego i metabolizmu tłuszczów.

Zmieniając anatomię przewodu pokarmowego, Chirurgia Otyłości wpływa na wytwarzanie hormonów jelitowych. Efektem jest zmniejszenie uczucia głodu i apetytu oraz zwiększenie uczucie sytości. Wraz ze zwiększoną utratą masy ciała, zwiększa się zaangażowanie aktywnością fizyczną.

Naszym Pacjentom bariatrycznym oferujemy pełny zakres operacji bariatrycznych chirurgicznych i endoskopowych, jak i pełen zakres badań i konsultacji specjalistycznych niezbędnych do kwalifikacji do zabiegu. Oferujemy 2 rodzaje Pakietów bariatrycznych – PAKIET LUX z kompleksową diagnostyką oraz PAKIET PREMIUM obejmujący dodatkowo 1-roczny program kompleksowej opieki pozabiegowej AFTER CARE.

Najpopularniejszymi operacjami bariatrycznymi wykonywanymi w naszej klinice są:

 • Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (GS)
 • Laparoskopowy Bypass żołądka (RYGB)
 • Laparoskopowy Mini Bypass żołądka (OAGB)
 • Balon wewnątrzżołądkowy Orbera

Bariatria klinika – Chirurgia bariatryczna

Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka (GS) – operacja polega na zmniejszeniu objętości żołądka o około 75-80 procent. Po zabiegu żołądek zachowuje swoje funkcje trawienne. Przez zmniejszenie rozmiaru żołądka, zmniejsza się również ilość przyjmowanego pokarmu, co ułatwia leczenie otyłości.

Laparoskopowy Bypass żołądka (RYGB) – jest to operacja przewodu pokarmowego, polegająca na połączeniu małej części żołądka bezpośrednio z jelitem cienkim. Ominięta część żołądka podtrzymuje produkcje soków trawiennych. Efektem jest spożywanie pokarmu w mniejszej ilości i ograniczenie jego wchłaniania.

Laparoskopowy Mini Bypass żołądka (OAGB) – polega na wytworzeniu wydłużonej torebki żołądkowej połączonej bezpośrednio z jelitem cienkim, całkowicie omijając żołądek. Po operacji pokarm nie trafia do żołądka, natomiast narząd dalej wspomaga proces trawienia przez wytwarzanie soków trawiennych.

Balon wewnątrzżołądkowy Orbera – ta nieoperacyjna metoda leczenia otyłości opiera się na wprowadzeniu balonu do wnętrza żołądka. Jest on wypełniony płynem, który naciska na ścianki żołądka i sprawia wrażenie sytości. Nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia balonu wewnątrzżołądkowego, dzięki czemu zabieg jest bezpieczny i efektywny.

Konsultacja bariatryczna – Bariatria poradnia

Zgodnie z wytycznymi Towarzystw Naukowych, do operacji chirurgii otyłości kwalifikują się pacjenci z BMI > 40 lub > 32-35 z chorobami towarzyszącymi.

Kwalifikacje do zabiegu chirurgii bariatrycznej:

 • BMI ≥ 40, lub więcej niż 45 kg nadwagi
 • BMI > 35 i co najmniej jedna z chorób towarzyszących (współistniejące czynniki związane z otyłością)
 • BMI ≥ 32-35 i co najmniej dwa współistniejące czynniki związane z otyłością np. cukrzyca typu II, nadciśnienie, bezdech i inne choroby układu oddechowego, stłuszczenie wątroby, zapalenie kości i stawów, zaburzenia lipidowe, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, albo choroby serca
 • Niezdolność do osiągnięcia zdrowej masy ciała, utrzymująca się mimo wielu prób utraty wagi

KALKULATOR BMI ONLINE

 Tutaj pojawi się wynik

Lekarz bariatra – Chirurdzy bariatrzy w KCM Clinic

Lek. med. Adam Wróbel
Specjalista Chirurgii Ogólnej
Dr n. med. Michał Kazanowski
Specjalista Chirurgii Ogólnej
lekarz
Lek. med. Krzysztof Missa
Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Lek.-med.-Zbigniew-Lewko
Lek. med. Zbigniew Lewko
Specjalista Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Specjalistyczny Zespół Pielęgniarski

Anna Sadowa
Kierownik Bloku Operacyjnego
Mgr Anna Stawinska
Mgr Anna Stawińska
Pielęgniarka Naczelna
Ewa Bańska
Mgr Agata Mirek
Mgr Agata Mirek
Pielęgniarka Oddziałowa
Marlena-Piekarz
Marlena Piekarz
Katarzyna Karbowska
Katarzyna Karbowska
Beata Sulimir
Beata Sulimir
Ewa Prystrom
Ewa Prystrom
Małgorzata Fularz
Ewelina Atłas
Zuzanna Bereszczuk
Mgr Beata Kulka
Lek. med. Teresa Janowska
Halina Karpińska
Dorota Krzych

Zespół Fizjoterapeutów i Rehabilitantów

Zespół Koordynatorów ds. Chirurgii Bariatrycznej

Koordynatorka Aleksandra
Koordynatorka Aleksandra
Koordynatorka Alicja
Dorota Krzych
Koordynatorka Malwina

Bariatria Centrum Medyczne – historie pacjentów KCM Clinic

operacja zdrowie tvp2

To naturalne, że przed podjęciem decyzji o poddaniu się operacji bariatrycznej pojawia się wiele pytań dotyczących chirurgii otyłości. Zabiegi te mają długotrwały wpływ na resztę życia, jednak różnią się one w zależności od indywidualnych predyspozycji i cech pacjentów. Z tego powodu, w celu uzyskania szczegółowych odpowiedzi na nurtujące pytania, zachęcamy zasięgnąć opinii lekarza pierwszego kontaktu lub chirurga medycyny bariatrycznej.

Chirurgiczne leczenie otyłości – pytania

Czy mogę poddać się operacji laparoskopowej, jeśli miałem w przeszłości inne zabiegi chirurgiczne brzucha, przepuklinę lub stomię?

Tak, inne zabiegi chirurgii brzucha nie są przeciwskazaniem do poddania się operacji chirurgii otyłości. Pamiętaj, aby powiedzieć chirurgowi i anestezjologowi o wszystkich wcześniejszych operacjach, szczególnie tych na brzuchu i miednicy.


Czy mogę poddać się bariatrycznej operacji laparoskopowej, jeśli mam chorobę serca?

Tak, ale możesz potrzebować zaświadczenia lekarskiego od Kardiologa. Chirurgia Otyłości prowadzi do poprawy większości problemów związanych z chorobami serca, w tym: wysokie ciśnienie krwi, cholesterol, problemy z lipidami, choroby naczyniowe.


Czy mogę odstawić niektóre leki po operacji?

Kiedy schudniesz, możesz być w stanie zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę przyjmowania wielu leków na wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, zapalenie stawów, cholesterol lub cukrzycę. Być może będziesz w stanie zmniejszyć dawkę lub przerwać stosowanie leków przeciwcukrzycowych wkrótce po zabiegu. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem w sprawie odstawiania leków po wykonaniu zabiegu z zakresu chirurgii otyłości.


Czy musze rzucić palenie papierosów przed i po zabiegu?

Palenie tytoniu prowadzi do zmniejszenia dopływu krwi do tkanek organizmu i opóźnia gojenie ran . Palenie szkodzi każdemu organowi w ciele i może zwiększyć ryzyko zachorowania na: wrzody żołądka, choroby serca ,zaćmę, raka.


Czy będę musiał poddać się operacji plastycznej po zabiegu chirurgii otyłości?

Większość pacjentów ma po leczeniu zmniejszenia żołądka luźną lub zwiotczałą skórę, ale często jest to tymczasowe, nie zawsze długotrwałe. Doświadczysz wielu zmian między 6 a 18 miesiącem po operacji. Twój indywidualny wygląd po leczeniu zależy od kilku rzeczy, w tym od masy ciała, wieku, genetyki oraz tego, czy ćwiczysz.

Czy muszę unikać kofeiny i napojów gazowanych po operacji bariatrycznej?

Tak, jeżeli jest to możliwe. W pierwszych tygodniach po zabiegu z zakresu chirurgii otyłości powinniśmy unikać kawy i napojów gazowanych.


Co się stanie, jeśli nie przyjmę wystarczającej ilości białka?

Po zabiegu chirurgii bariatrycznej ciało potrzebuje dodatkowego białka w okresie szybkiej utraty wagi, aby utrzymać masę mięśniową. Białko jest również wymagane do prawidłowego metabolizmu. Jeśli nie dostarczysz wystarczającej ilości białka w diecie, ciało pobierze białko z mięśni i możesz stać się osłabiony.


Czy mogę pić alkohol po operacji bariatrycznej?

Alkohol nie jest zalecany po operacji bariatrycznej. Zawiera tak zwane puste kalorie – nie dostarcza odpowiednich składników odżywczych, a dostarcza duże ilości kalorii, które mogą się odkładać w tkance tłuszczowej. Ponadto alkohol może być szybciej wchłaniany do organizmu po zabiegu z zakresu chirurgii otyłości. Rekomendujemy nie spożywanie alkoholu do sześciu tygodni po zabiegu.


Jeżeli nie mogłam zajść w ciąże przed zabiegiem, to nie muszę się martwić o antykoncepcje po zabiegu?

Wzrost płodności może wystąpić wkrótce po zabiegu. Dlatego ważne jest, aby zastosować barierową metodę antykoncepcyjną, taką jak wkładka domaciczna lub prezerwatywy i środek plemnikobójczy, aby nie zajść w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne są znacznie mniej skutecznym środkiem zapobiegawczym u pacjentek z otyłością i w fazie szybkiej utraty wagi.


Czy zajście w ciążę jest bezpieczne po chirurgii otyłości?

Zaleca się unikanie ciąży przez 18–24 miesięcy po zabiegu. Pozwala to uzyskać maksymalną utratę masy ciała i osiągnąć stabilną wagę. Przez pewien czas po zabiegu będzie bardzo ograniczone spożycie składników odżywczych.

Chrirurgia bariatryczna - zabiegi GS / RYGB / OAGB
Bypass żołądka Roux-en-Y - pouch żołądkowy / ominięta część żołądka / ominięty odcinek dwunastnicy
Mini bypass żołądka - nowy żołądek / ominięta część żołądka / ominięty odcinek jelita cienkiego
Rękawowa resekcja żołądka - nowy żołądek / usunieta część żołądka

Pozostałe oddziały / Kliniki

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 17.00
  • wtorek 7:00 - 17:00
  • środa 7:00 - 17:00
  • czwartek 7:00 - 17:00
  • piątek 7:00 - 17:00
  • sobota 8:00 - 16:00
  • niedziela 8:00 - 16:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:30 – 19:00
  • Sobota     9:00 – 13:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7 58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A 53-406 Wrocław

  Parking