Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2023

Napisz do nas wiadomość
ginekologia@kcmclinic.pl

Celem wykonywania laparoskopii ginekologicznej jest zbadanie narządów rodnych znajdujących się w jamie brzusznej bez konieczności jej inwazyjnego otwierania, które grozi licznymi powikłaniami i bliznami pozostawionymi na ciele, ale przede wszystkim koniecznością dłuższej rekonwalescencji pacjentki.

    Wypełnij formularz

    Nasz koordynator odezwie się w ciągu 24 h


    Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności i
    wykorzystywania przekazywanych danych.

    Laparoskopia pozwala postawić diagnozę narządów wewnętrznych po wykonaniu zaledwie jednego drobnego nacięcia. Podczas zabiegu można również pobierać próbki do badania mikroskopowego. Badanie jest bezpieczne dla pacjentów w każdym wieku.

    Laparoskopia znalazła swoje zastosowanie w ginekologii, ponieważ jest znacznie mniej urazowa niż tradycyjne zabiegi chirurgiczne, co, zważywszy na delikatność narządów układu rozrodczego, zapewnia duże większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko powikłań.

    Wykonanie laparoskopii zaleca się w przypadku wielu problemów z płodnością, którymi są:

    • Wady rozwojowe narządów płciowych
    • Ciąża pozamaciczna
    • Zmiany zapalne przydatków
    • Zaburzenia statyki
    • Niezdiagnozowane przyczyny niepłodności
    • Konieczność usuwania zmian w budowie narządów płciowych

    Zabieg jest prowadzony w znieczuleniu ogólnym. Trokar wprowadzany do jamy brzusznej wyposażony jest w kamerę, źródło światła oraz specjalistyczne mikronarzędzia elektrochirurgiczne. Przed wprowadzeniem trokara do jamy brzusznej, wypełnia się ją dwutlenkiem węgla, dzięki czemu poszczególne narządy odsuwają się od siebie, dając specjaliście możliwość lepszego oglądu narządów.

    Laparoskopia jest badaniem bardzo mało inwazyjnym i nie stanowi większego niebezpieczeństwa dla pacjentów. Ewentualne powikłania występują niezmiernie rzadko i nie stanowią większego niebezpieczeństwa dla zdrowia.

    Diagnostyka – wstęp do leczenia niepłodności

    Niepłodność stanowi poważny problem medyczny, społeczny i demograficzny dzisiejszych czasów. Światową Organizację Zdrowia (WHO) definiuje niepłodność jako niemożność uzyskania ciąży przez okres 12. miesięcy, mimo regularnych stosunków płciowych, bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Problem z niepłodnością aktualnie dotyczy ok. 10–16% osób w wieku rozrodczym. Aktualny poziom medycyny rozrodu i odpowiednio zdiagnozowany powód niepłodności daje większości par, pragnących zostać rodzicami szansę, na biologiczne rodzicielstwo. W Polsce nawet milion par  boryka się z niepłodnością. Niestety, zdecydowana większość nie pozostaje pod opieką specjalistów zajmujących się kompleksową diagnostyką i leczeniem zaburzeń związanych z płodnością.

    Niepłodne pary szukają pomocy najczęściej w internecie oraz grupach wsparcia. Ustalenie przyczyn niepłodności jednak należy przeprowadzić szereg badań, by poznać przyczyny niepłodności i wdrożyć leczenie. Pierwszy krok w tym procesie to wizyta w klinice leczenia niepłodności i diagnostyka. KCM Clinic oferuje kompleksową diagnostykę niepłodności żeńskiej i męskiej.

    Leczenie niepłodności może dotyczyć kobiet i mężczyzn w każdym wieku i może być spowodowane różnymi czynnikami. Nie są to tylko wady wrodzone, ale mogą być to również choroby nabyte. W walce z niepłodnością najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka, która pozwala na dobór prawidłowego sposobu leczenia. Pierwszym etapem jest konsultacja lekarska, dzięki której możliwe jest wybranie odpowiednich badań diagnostycznych (badania hormonalne, badanie ginekologiczne, badanie usg, badanie narządów rodnych, badania genetyczne) oraz w późniejszym etapie sposób leczenia.

    Reguły dotyczące leczenia niepłodności

    Istnieją trzy podstawowe zasady dotyczące diagnostyki oraz leczenia niepłodności. Przede wszystkim, trzeba jak najszybciej rozpocząć diagnostykę, ponieważ czas działa na niekorzyść starającej się o dziecko pary.

    Diagnostykę i leczenie najlepiej prowadzić w wyspecjalizowanej klinice, jak KCM Clinic, oferującej wszystkie dostępne techniki leczenia. W ośrodku leczenia niepłodności pracuje zespół doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy specjalistów medycyny rozrodu, którzy pomogą zdiagnozować problemy danej pary i przygotują odpowiednie leczenie.

    Niepłodność to choroba partnerów, dlatego bez względu na bezpośrednią przyczynę niepłodności, w ocenie potencjału rozrodczego i w leczeniu zawsze bierze udział para. Wsparcie i transparentność są nieodłącznymi czynnikami sukcesu leczenia niepłodność kobiet i mężczyzn.

    O diagnostyce niepłodności

    Okres bezskutecznych starań o ciążę, po którym para powinna skorzystać ze specjalistycznej diagnostyki, zależy od wieku kobiety, przebiegu jej cykli, przebytych operacji w obrębie miednicy, oraz planów prokreacyjnych partnerów. U pacjentek młodych poniżej 35. roku życia, bez dodatkowych wskazań, rozpoczęcie diagnostyki niepłodności wskazane jest po około roku regularnego współżycia. Kobiety po 35. roku życia powinny skorzystać z profesjonalnej konsultacji po 6. miesiącach. Pacjentki po 40. roku życia najwcześniej jak się da, tuż po określeniu planów prokreacyjnych. Należy także pamiętać, że diagnostyka niepłodności powinna być przeprowadzana równolegle u obojga partnerów. Współczesne analizy niepłodności wskazują, że za ograniczenie płodności odpowiada czynnik męski i żeński po połowie. Jeżeli więc leczenie niepłodności u kobiet i mężczyzn jest wskazane ze względu na nieprawidłowości w badaniach, zaleca się jak najwcześniejsze rozpoczęcie diagnostyki niepłodności.

    Pierwszym etapem diagnostyki niepłodności jest konsultacja lekarska i pogłębiony wywiad z lekarzem. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo znalezienia przyczyny niepłodności u Pacjenta. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekarz zaleca wykonanie badań, które pomogą w postawieniu diagnozy. Do badań diagnostycznych należą między innymi histeroskopia diagnostyczna z badaniem his-pat oraz laparoskopia diagnostyczna 3D.

    Diagnostyka niepłodności – etapy

    Etapy diagnostyki niepłodności obejmują:

    1. Wywiad wstępny przeprowadzony przez lekarza prowadzącego.
    2. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz decyduje o dalszym postępowaniu oraz zleci dodatkowe badania diagnostyczne.
    3. Na podstawie uzyskanych wyników badań, lekarz podejmie decyzję albo o dalszej pogłębionej diagnostyce lub też możliwym do podjęcia leczeniu specjalistycznym.

    Jakie badania należy wykonać?

    By ustalić przyczyny niepłodności, zarówno kobieta jak i mężczyzna, na początku wykonują szereg badań podstawowych  (morfologia krwi, badanie moczu, próby wątrobowe czy poziom stężenia określonych pierwiastków we krwi). Wyniki testów laboratoryjnych oraz informacje o przebiegłych chorobach, stylu życia i występujących nałogach, pozwolą określić prawdopodobne występowanie schorzeń, które należy później potwierdzić lub wykluczyć przy pomocy dodatkowych badań.

    Celem diagnostyki jest ustalenie przyczyn bezdzietności oraz opracowanie optymalnego planu leczenia. W pierwszej kolejności diagnostyka powinna obejmować ocenę czynności jajników (monitorowanie owulacji), anatomii żeńskiego układu rozrodczego (czy są drożne jajowody i prawidłowa jama macicy?) oraz badanie nasienia (czy są prawidłowe parametry nasienia?). Ilość i rodzaj badań przeprowadzonych w trakcie diagnostyki niepłodności zależy od indywidualnej sytuacji zdrowotnej Pacjenta. Po wizycie u specjalisty leczenia niepłodność kobiet i mężczyzn i dokładnym wywiadzie można spodziewać się następujących, dodatkowych:

    • badanie ginekologiczne,
    • badanie drożności jajowodów,
    • badania nasienia,
    • badanie ultrasonograficzne,
    • badania hormonalne,
    • badania genetyczne.

    Diagnostyka niepłodności – przygotowanie

    Na konsultację lekarską zabierz dotychczasowe, aktualne wyniki badań jeżeli takie posiadasz. Pamiętaj, aby przekazać lekarzowi wszystkie informacje związane z Twoim zdrowiem podczas konsultacji diagnostycznej. Przekaż również informacje o chorobach towarzyszących i przyjmowanych lekach. Ze względu na stres, jaki spotyka niepłodną parę w okresie oczekiwania na dziecko, należy rozważyć także konsultację psychologiczną, by zapewnić sobie odpowiednie wsparcie w trakcie procesu diagnostycznego oraz późniejszego leczenia niepłodności.

    Rekonwalescencja

    W zależności od przebiegu diagnostyki mogą zostać zastosowane różne badania w celu znalezieniu przyczyny niepłodności. Proces rekonwalescencji przebiega inaczej w zależności od danego badania. Lekarz wydaje indywidualne zalecenia związane z procesem rekonwalescencji. Warto podkreślić, że większość badań związanych z leczeniem niepłodności nie mają zbyt długiego, czy skomplikowanego procesu rekonwalescencji.

    Środki ostrożności w procesie leczenia niepłodności

    Pacjenci, którzy zmagają się z chorobami współistniejącymi lub przyjmują regularnie leki, muszą o tym fakcie poinformować lekarza podczas konsultacji. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza podczas całego procesu diagnostycznego. Istotne jest również przestrzeganie zdrowego trybu życia przez partnerów, a w szczególności wyeliminowanie szkodliwych czynników (używek, tytoniu i nadmiaru alkoholu).

    Leczenie niepłodności

    Poprawnie przeprowadzona diagnostyka niepłodności powinna przerodzić się w konkretny plan doprowadzenia do zdrowej ciąży i przyjścia dziecka na świat. Niepłodność można skutecznie leczyć. Połowa par z rozpoznaną niepłodnością ma szansę na naturalne zajście w ciążę w drugim roku starań, trzeba jednak podjąć odpowiednie kroki, poznać przyczyny niepłodności w klinice leczenia niepłodności i zastosować się do zaleceń lekarzy. Metody leczenia niepłodności można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

    • Farmakologiczne leczenie niepłodności opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych leków.
    • Leczenie niepłodności chirurgiczne polega na zabiegowym leczeniu przyczyn (np. usunięcie mięśniaków macicy).
    • Techniki rozrodu wspomaganego medycznie (inseminacje domaciczne czy zapłodnienie pozaustrojowe).
    O zabiegu

    Laparoskopia pozwala postawić diagnozę narządów wewnętrznych po wykonaniu zaledwie jednego drobnego nacięcia. Podczas zabiegu można również pobierać próbki do badania mikroskopowego. Badanie jest bezpieczne dla pacjentów w każdym wieku.

    Laparoskopia znalazła swoje zastosowanie w ginekologii, ponieważ jest znacznie mniej urazowa niż tradycyjne zabiegi chirurgiczne, co, zważywszy na delikatność narządów układu rozrodczego, zapewnia duże większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko powikłań.

    Wskazania

    Wykonanie laparoskopii zaleca się w przypadku wielu problemów z płodnością, którymi są:

    • Wady rozwojowe narządów płciowych
    • Ciąża pozamaciczna
    • Zmiany zapalne przydatków
    • Zaburzenia statyki
    • Niezdiagnozowane przyczyny niepłodności
    • Konieczność usuwania zmian w budowie narządów płciowych
    Przygotowanie

    Zabieg jest prowadzony w znieczuleniu ogólnym. Trokar wprowadzany do jamy brzusznej wyposażony jest w kamerę, źródło światła oraz specjalistyczne mikronarzędzia elektrochirurgiczne. Przed wprowadzeniem trokara do jamy brzusznej, wypełnia się ją dwutlenkiem węgla, dzięki czemu poszczególne narządy odsuwają się od siebie, dając specjaliście możliwość lepszego oglądu narządów.

    Rekonwalescencja

    Laparoskopia jest badaniem bardzo mało inwazyjnym i nie stanowi większego niebezpieczeństwa dla pacjentów. Ewentualne powikłania występują niezmiernie rzadko i nie stanowią większego niebezpieczeństwa dla zdrowia.

    Warto wiedzieć

    Diagnostyka – wstęp do leczenia niepłodności

    Niepłodność stanowi poważny problem medyczny, społeczny i demograficzny dzisiejszych czasów. Światową Organizację Zdrowia (WHO) definiuje niepłodność jako niemożność uzyskania ciąży przez okres 12. miesięcy, mimo regularnych stosunków płciowych, bez stosowania środków antykoncepcyjnych. Problem z niepłodnością aktualnie dotyczy ok. 10–16% osób w wieku rozrodczym. Aktualny poziom medycyny rozrodu i odpowiednio zdiagnozowany powód niepłodności daje większości par, pragnących zostać rodzicami szansę, na biologiczne rodzicielstwo. W Polsce nawet milion par  boryka się z niepłodnością. Niestety, zdecydowana większość nie pozostaje pod opieką specjalistów zajmujących się kompleksową diagnostyką i leczeniem zaburzeń związanych z płodnością.

    Niepłodne pary szukają pomocy najczęściej w internecie oraz grupach wsparcia. Ustalenie przyczyn niepłodności jednak należy przeprowadzić szereg badań, by poznać przyczyny niepłodności i wdrożyć leczenie. Pierwszy krok w tym procesie to wizyta w klinice leczenia niepłodności i diagnostyka. KCM Clinic oferuje kompleksową diagnostykę niepłodności żeńskiej i męskiej.

    Leczenie niepłodności może dotyczyć kobiet i mężczyzn w każdym wieku i może być spowodowane różnymi czynnikami. Nie są to tylko wady wrodzone, ale mogą być to również choroby nabyte. W walce z niepłodnością najważniejsza jest prawidłowa diagnostyka, która pozwala na dobór prawidłowego sposobu leczenia. Pierwszym etapem jest konsultacja lekarska, dzięki której możliwe jest wybranie odpowiednich badań diagnostycznych (badania hormonalne, badanie ginekologiczne, badanie usg, badanie narządów rodnych, badania genetyczne) oraz w późniejszym etapie sposób leczenia.

    Reguły dotyczące leczenia niepłodności

    Istnieją trzy podstawowe zasady dotyczące diagnostyki oraz leczenia niepłodności. Przede wszystkim, trzeba jak najszybciej rozpocząć diagnostykę, ponieważ czas działa na niekorzyść starającej się o dziecko pary.

    Diagnostykę i leczenie najlepiej prowadzić w wyspecjalizowanej klinice, jak KCM Clinic, oferującej wszystkie dostępne techniki leczenia. W ośrodku leczenia niepłodności pracuje zespół doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy specjalistów medycyny rozrodu, którzy pomogą zdiagnozować problemy danej pary i przygotują odpowiednie leczenie.

    Niepłodność to choroba partnerów, dlatego bez względu na bezpośrednią przyczynę niepłodności, w ocenie potencjału rozrodczego i w leczeniu zawsze bierze udział para. Wsparcie i transparentność są nieodłącznymi czynnikami sukcesu leczenia niepłodność kobiet i mężczyzn.

    O diagnostyce niepłodności

    Okres bezskutecznych starań o ciążę, po którym para powinna skorzystać ze specjalistycznej diagnostyki, zależy od wieku kobiety, przebiegu jej cykli, przebytych operacji w obrębie miednicy, oraz planów prokreacyjnych partnerów. U pacjentek młodych poniżej 35. roku życia, bez dodatkowych wskazań, rozpoczęcie diagnostyki niepłodności wskazane jest po około roku regularnego współżycia. Kobiety po 35. roku życia powinny skorzystać z profesjonalnej konsultacji po 6. miesiącach. Pacjentki po 40. roku życia najwcześniej jak się da, tuż po określeniu planów prokreacyjnych. Należy także pamiętać, że diagnostyka niepłodności powinna być przeprowadzana równolegle u obojga partnerów. Współczesne analizy niepłodności wskazują, że za ograniczenie płodności odpowiada czynnik męski i żeński po połowie. Jeżeli więc leczenie niepłodności u kobiet i mężczyzn jest wskazane ze względu na nieprawidłowości w badaniach, zaleca się jak najwcześniejsze rozpoczęcie diagnostyki niepłodności.

    Pierwszym etapem diagnostyki niepłodności jest konsultacja lekarska i pogłębiony wywiad z lekarzem. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo znalezienia przyczyny niepłodności u Pacjenta. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekarz zaleca wykonanie badań, które pomogą w postawieniu diagnozy. Do badań diagnostycznych należą między innymi histeroskopia diagnostyczna z badaniem his-pat oraz laparoskopia diagnostyczna 3D.

    Diagnostyka niepłodności – etapy

    Etapy diagnostyki niepłodności obejmują:

    1. Wywiad wstępny przeprowadzony przez lekarza prowadzącego.
    2. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz decyduje o dalszym postępowaniu oraz zleci dodatkowe badania diagnostyczne.
    3. Na podstawie uzyskanych wyników badań, lekarz podejmie decyzję albo o dalszej pogłębionej diagnostyce lub też możliwym do podjęcia leczeniu specjalistycznym.

    Jakie badania należy wykonać?

    By ustalić przyczyny niepłodności, zarówno kobieta jak i mężczyzna, na początku wykonują szereg badań podstawowych  (morfologia krwi, badanie moczu, próby wątrobowe czy poziom stężenia określonych pierwiastków we krwi). Wyniki testów laboratoryjnych oraz informacje o przebiegłych chorobach, stylu życia i występujących nałogach, pozwolą określić prawdopodobne występowanie schorzeń, które należy później potwierdzić lub wykluczyć przy pomocy dodatkowych badań.

    Celem diagnostyki jest ustalenie przyczyn bezdzietności oraz opracowanie optymalnego planu leczenia. W pierwszej kolejności diagnostyka powinna obejmować ocenę czynności jajników (monitorowanie owulacji), anatomii żeńskiego układu rozrodczego (czy są drożne jajowody i prawidłowa jama macicy?) oraz badanie nasienia (czy są prawidłowe parametry nasienia?). Ilość i rodzaj badań przeprowadzonych w trakcie diagnostyki niepłodności zależy od indywidualnej sytuacji zdrowotnej Pacjenta. Po wizycie u specjalisty leczenia niepłodność kobiet i mężczyzn i dokładnym wywiadzie można spodziewać się następujących, dodatkowych:

    • badanie ginekologiczne,
    • badanie drożności jajowodów,
    • badania nasienia,
    • badanie ultrasonograficzne,
    • badania hormonalne,
    • badania genetyczne.

    Diagnostyka niepłodności – przygotowanie

    Na konsultację lekarską zabierz dotychczasowe, aktualne wyniki badań jeżeli takie posiadasz. Pamiętaj, aby przekazać lekarzowi wszystkie informacje związane z Twoim zdrowiem podczas konsultacji diagnostycznej. Przekaż również informacje o chorobach towarzyszących i przyjmowanych lekach. Ze względu na stres, jaki spotyka niepłodną parę w okresie oczekiwania na dziecko, należy rozważyć także konsultację psychologiczną, by zapewnić sobie odpowiednie wsparcie w trakcie procesu diagnostycznego oraz późniejszego leczenia niepłodności.

    Rekonwalescencja

    W zależności od przebiegu diagnostyki mogą zostać zastosowane różne badania w celu znalezieniu przyczyny niepłodności. Proces rekonwalescencji przebiega inaczej w zależności od danego badania. Lekarz wydaje indywidualne zalecenia związane z procesem rekonwalescencji. Warto podkreślić, że większość badań związanych z leczeniem niepłodności nie mają zbyt długiego, czy skomplikowanego procesu rekonwalescencji.

    Środki ostrożności w procesie leczenia niepłodności

    Pacjenci, którzy zmagają się z chorobami współistniejącymi lub przyjmują regularnie leki, muszą o tym fakcie poinformować lekarza podczas konsultacji. Zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza podczas całego procesu diagnostycznego. Istotne jest również przestrzeganie zdrowego trybu życia przez partnerów, a w szczególności wyeliminowanie szkodliwych czynników (używek, tytoniu i nadmiaru alkoholu).

    Leczenie niepłodności

    Poprawnie przeprowadzona diagnostyka niepłodności powinna przerodzić się w konkretny plan doprowadzenia do zdrowej ciąży i przyjścia dziecka na świat. Niepłodność można skutecznie leczyć. Połowa par z rozpoznaną niepłodnością ma szansę na naturalne zajście w ciążę w drugim roku starań, trzeba jednak podjąć odpowiednie kroki, poznać przyczyny niepłodności w klinice leczenia niepłodności i zastosować się do zaleceń lekarzy. Metody leczenia niepłodności można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

    • Farmakologiczne leczenie niepłodności opiera się na stosowaniu odpowiednio dobranych leków.
    • Leczenie niepłodności chirurgiczne polega na zabiegowym leczeniu przyczyn (np. usunięcie mięśniaków macicy).
    • Techniki rozrodu wspomaganego medycznie (inseminacje domaciczne czy zapłodnienie pozaustrojowe).

    Wyślij zapytanie

      Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

      Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

      Zarejestruj się

      Wizyty, zabiegi szpitalne

      • Pon - Pt  7:30 - 19:00
      • Sobota    9:00 - 13:00

      Centrum Chirurgii Bariatrycznej

      Centrum Chirurgii Plastycznej

      Centrum Chirurgii Kręgosłupa

      Centrum Stomatologii

      • Pon - Pt   8:00 - 19:00
      • Sobota     9:00 - 13:00

      Punkt poboru i testów COVID-19

      • poniedziałek 7.00 - 20.00
      • wtorek 7:00 - 20:00
      • środa 7:00 - 20:00
      • czwartek 7:00 - 20:00
      • piątek 7:00 - 20:00
      • sobota 8:00 - 14:00

      OMEGA Diagnostyka Obrazowa

      • Pon – Pt  7:00 – 21:00
      • Sobota     7:00 – 21:00

      Godziny Otwarcia

      • Pon - Pt   7:30 - 20:00
      • Sobota     7:30 - 17:00

      Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

      • Pon - Pt   8:00 - 20:00
      • Sobota      9:00 - 14:00

      KCM Clinic Wrocław

      • Czynne po umówieniu wizyty

      Chat KCM Clinic

      • Pon - Pt   8:00 - 19:00

      Lokalizacje

      KCM Clinic Jelenia Góra

      • ul. Bankowa 5-7 58-500 Jelenia Góra

      KCM Clinic Wrocław

      • ul. Krucza 2A 53-406 Wrocław

      Parking