Endoskopowa plastyka żołądka – innowacyjny niechirurgiczny zabieg w małoinwazyjnym leczeniu otyłości
Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka wielkiej części społeczeństwa, przy czym problemem jest nie tylko brak komfortu życia, ale tzw. choroby współistniejące otyłości, jak nadciśnienie tętnicze, wysokie ryzyko zawału serca i udaru mózgu, choroby stawów, kręgosłupa, depresja, bezdech senny, czy niewydolność oddechowa.
Jak wykazały statystyki szpitalne w okresie pandemii, pacjenci otyli mają znacznie cięższe przebiegi infekcji koronarowirusem COVID 19.
Obok leczenia dietetycznego i psychologicznego otyłości, oraz coraz powszechniejszych zabiegów chirurgicznych w bariatrii, jak rękawowa resekcja żołądka i bajpas żołądka, nowością w bariatrii w walce z otyłością jest – stosunkowo bezpieczny, szybki i odwracalny – zabieg tzw. endoskopowego zmniejszenia żołądka (ESG).
Endoskopowa plastyka żołądka (ESG endoscopic sleeve gastroplasty), inaczej endoskopowe zmniejszenie lub zszycie żołądka, to innowacyjna, niechirurgiczna i w pełni odwracalna metoda leczenia otyłości, polegająca na zmniejszeniu objętości żołądka poprzez endoskopowe założenie szwów, czyli zszycie żołądka od wewnątrz. Zabieg ten u pacjentów otyłych może być przeprowadzany jako zabieg pierwotny u osób, którzy nie chcą poddać się chirurgii bariatrycznej lub mają przeciwskazania do zabiegu chirurgicznego, lub jako tzw. zabieg kolejny po wcześniejszych zabiegach bariatrycznych.
Na czym polega zabieg endoskopowej plastyki żołądka ?
Endoskopowe zmniejszenie żołądka (gastroplastyka żołądka) to nowoczesny zabieg w leczeniu otyłości, który poszerza i uzupełnia ofertę chirurgicznego leczenia otyłości przy pomocy zabiegów takich jak laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka lub bypass żołądkowy.
Ten małoinwazyjny zabieg polega na założeniu szwów od środka żołądka przy pomocy tzw. video-gastroskopu oraz urządzenia zszywającego Overstich i zmniejszeniu w ten sposób objętości żołądka o 60-80%. Poprzez tunel w endoskopie, do żołądka wprowadzany jest jednorazowy system zszywający umożliwiający założenie szwów, zmniejszających żołądek. W trakcie zabiegu, który trwa do około 1 godziny chirurg przy zastosowaniu odpowiedniego rozmiaru i rodzaju nici przystępuje do zszywania żołądka. Po przeprowadzonej procedurze zabiegowej, urządzenie usuwane jest z organizmu pacjenta.
Główną zaletą endoskopowego zszycia żołądka jest fakt, że jest to zabieg w pełni odwracalny. Podstawową korzyścią tej metody jest jej małoinwazyjność, bez chirurgicznej zmiany anatomicznego kształtu żołądka, bez pozostawiania blizn ani nacięć w ścianie żołądka.
W Centrum Chirurgii Bariatrycznej i Metabolicznej KCM po odpowiedniej kwalifikacji i diagnostyce, zabieg ten wykonuje bardzo doświadczony w tej metodzie chirurg, znany w Polsce i Europie, specjalista chirurgii ogólnej oraz gastroenterolog, dr n. med. Artur Raiter.
Endoskopowa plastyka żołądka u odpowiednio stosujących się do zaleceń pacjentów, wykazuje niewiele niższą skuteczność niż laparoskopowe zmniejszenie żołądka, czyli rękawowa resekcja żołądka (gastric sleeve). Zabieg zszywania żołądka wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, pobyt szpitalny jest bardzo krótki, pacjent wychodzi do domu kolejnego dnia po wykonaniu zabiegu.
Czy endoskopowe zmniejszenie żołądka jest zabiegiem bezpiecznym ?
Zabieg endoskopowej plastyki żołądka jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym i dużo mniej inwazyjnym w porównaniu do chirurgicznych operacji bariatrycznych. Jest to procedura małoinwazyjna i w pełni odwracalna. Szwy/ nici założone celem zmniejszenia pojemności żołądka, w każdym momencie po uzyskanej utracie masy ciała można endoskopowo, czyli również niechirurgicznie, przeciąć, zostają one wydalone wraz z pokarmem.
Dla jakich pacjentów może być wskazana endoskopowa plastyka żołądka?
Zabieg zszywania żołądka może być wykonywany już u pacjentów z BMI 27, tym samym nie kwalifikującym się do bardziej inwazyjnych operacji leczenia otyłości, jak zabiegi laparoskopowe bariatryczne. Endoskopowe zmniejszenie żołądka może być więc wykonywane u pacjentów już z otyłością w stadium I. jako zabieg pierwotny. W takim zastosowaniu zabieg ten może stanowić alternatywę dla balonu żołądkowego, inaczej gastric baloon.