Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2011

Napisz do nas wiadomość
bariatria@kcmclinic.pl

Spis treści pokaż

Program Allurion – najnowsza nieinwazyjna metoda leczenia nadwagi i otyłości dostępna w KCM Clinic

Balon kapsułkowy Allurion odmienił do tej pory życie ponad 100 000 pacjentów na całym świecie. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, przedstawiamy najnowszą ofertę nieinwazyjnej metody leczenia nadwagi i otyłości, opartej na balonie kapsułkowym Allurion. Nowy program dostępny jest od listopada tego roku w KCM Clinic w Jeleniej Górze.

Balon Allurion wyróżnia się spośród innych balonów żołądkowych ze względu na to, że jest zamknięty w niewielkiej, rozpuszczalnej kapsułce. Jego założenie nie wymaga hospitalizacji ani znieczulenia. Balon jest usuwany naturalnie w trakcie defekacji, pomiędzy 14. a 16. tygodniem od momentu połknięcia kapsułki. Metoda ta jest nie tylko bezpieczna, ale również ogranicza się do krótkiej wizyty trwającej kilkanaście minut, podczas której pacjent połyka kapsułkę pod kontrolą lekarza.

Balon nie tylko wspomaga redukcję masy ciała (po 16 tygodniach Pacjenci tracą od 10 do 15% całkowitej masy ciała), ale także przyczynia się do walki z wieloma chorobami towarzyszącymi nadwadze i otyłości, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny, zapalenie stawów, choroby pęcherzyka żółciowego i inne.

Fakty na temat balonu kapsułkowego Allurion

 • Założenie i usunięcie balonu nie wymaga operacji, endoskopii, pobytu w szpitalu ani znieczulenia.
 • Balon stanowi nowoczesną, dyskretną i nieinwazyjną metodę leczenia otyłości.
 • Założenie balonu prowadzi do 2,5-krotnie większej utraty masy ciała w przeciągu 16 tygodni stosowania w porównaniu z samą dietą.
 • Dzięki balonowi Pacjent redukuje o 10-15% całkowitej masy ciała w przeciągu 16 tygodni stosowania (średnio od 13 do 15 kg).
 • Przy wsparciu aplikacji mobilnej, utrata masy ciała utrzymuje się do 12 miesięcy od momentu połknięcia kapsułki.
 • Stosowanie balonu przynosi szereg korzyści zdrowotnych dla całego organizmu, m.in. wpływa na poprawę parametrów metabolicznych – LDL, trójglicerydów, HbA1c.
 • Szybka rekonwalescencja – średni czas powrotu do pracy po założeniu balonu wynosi poniżej czterech dni.
 • Do tej pory ponad 100 tysięcy pacjentów z 60 krajów zaufało tej metodzie.

Najnowsze badania naukowe dotyczące stosowania kapsułki Allurion

Wyniki dotychczasowych badań wskazują na wysoką skuteczność balonu kapsułkowego Allurion w utracie zbędnych kilogramów.

Dwa największe do tej pory badania przeprowadzone na grupie 2152 i 2013 pacjentów potwierdziły wysoką skuteczność balonu kapsułkowego Allurion w utracie zbędnych kilogramów. Całkowita średnia utrata masy ciała wynosiła odpowiednio 12% i 12,75%. Pierwsze badanie przeprowadzono na grupie pacjentów z BMI pomiędzy 32.1 a 38.6 kg/m2, drugie na grupie pacjentów z BMI w zakresie 30.6-36.2 kg/m2. W obydwu badaniach zaobserwowano minimalne skutki uboczne objawiające się wcześniejszym wydaleniem balonu (1,8% przypadków) czy nietolerancją wymagającą wcześniejszego usunięcia balonu (2,3%).

W innym badaniu przeprowadzonym na grupie 1770 pacjentów z 19 międzynarodowych ośrodków leczenia otyłości w krajach Europy i na Bliskim Wschodzie osiągnięto wyniki zgodne z podawaną wcześniej literaturą. Skuteczność metody była podobna w grupach z nadwagą (BMI < 30 kg/m2), otyłością I i II stopnia (BMI 30–40 kg/m2), otyłością III stopnia (BMI > 40 kg/M2) i wynosiła odpowiednio: 13,3%, 14,4% i 14,7% utraty całkowitej masy ciała. Po 4 miesiącach całkowita średnia utrata masy ciała wynosiła 13,5 kg. Wyniki były podobne u mężczyzn i kobiet. Badanie potwierdziło utratę wagi w zakresie 80-90% w ciągu pierwszych 3 do 4 miesięcy od momentu podjęcia leczenia. Wspomaganie się narzędziami cyfrowymi i monitorowanie wagi pomogło utrzymać prawidłowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia po zakończeniu terapii. Pacjenci, którzy korzystali z aplikacji mobilnej utrzymali 72% utraty wagi przez okres 12 miesięcy po usunięciu balonu kapsułkowego. Spośród 1770 pacjentów, 3,6% nie ukończyło programu z powodu nietolerancji lub innych zdarzeń niepożądanych. Terapia doprowadziła do poprawy wszystkich badanych parametrów metabolicznych (LDL, trójglicerydy i HbA1c). 99,9% Pacjentów było w stanie połknąć kapsułkę, z czego 35,9% potrzebowała pomocy lekarza. Poniżej 1% pustych balonów zostało zwymiotowanych i nie było to związane z żadnymi zdarzeniami niepożądanymi. 2,9% Pacjentów miało nietolerancję wymagającą endoskopowego usunięcia balonu.

balon żołądkowy allurion
Fot. 1. Zdjęcie przedstawiające balon żołądkowy Allurion zamknięty w kapsułce.
balon żołądkowy allurion
Fot. 2. Balon żołądkowy Allurion wypełniony roztworem soli fizjologicznej.

Dla kogo przeznaczony jest program Allurion?

Wiek ≥ 18 rok życia

BMI ≥ 27 kg/m2

Balon żołądkowy Allurion przeznaczony jest dla Pacjentów w wieku od 18 do 70 lat, u których stwierdzona została nadwaga lub otyłość, a wskaźnik masy ciała BMI przekracza wartość 27.

Jest to dedykowane rozwiązanie dla osób, które przetestowały różne diety, ale nie uzyskały widocznych rezultatów i teraz szukają nowoczesnych, alternatywnych metod leczenie nadwagi i otyłości.

Balon zalecany jest Pacjentom, którzy podjęli decyzję o pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale chcieliby uniknąć pobytu w szpitalu i wszelkich związanych z nim procedur. Balon żołądkowy Allurion stanowi wygodny, szybki i dyskretny sposób na redukcję masy ciała, który ułatwia pozbycie się starych nawyków żywieniowych. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy planują wprowadzić zdrowszy tryb życia i cieszyć się nową, szczuplejszą sylwetką w krótkim czasie.

Jaka jest różnica pomiędzy balonem kapsułkowym Allurion a operacją bariatryczną?

Każda operacja, w tym bariatryczna, wiąże się z pewnym ryzykiem. Pacjent poddawany jest zabiegowi (KCM Clinic przeprowadza zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej – laparoskopowe i endoskopowe), w trakcie którego chirurg bariatra dokonuje trwałej zmiany w anatomii poprzez zmniejszenie objętości żołądka. Te zmiany są nieodwracalne i stanowią długotrwałą metodę leczenia otyłości, dedykowaną głównie pacjentom z otyłością II i III stopnia.

Program Allurion to nieinwazyjna metoda, która, w przeciwieństwie do operacji bariatrycznej, nie powoduje trwałych zmian w organizmie. Założenie balonu kapsułkowego nie wymaga znieczulenia, endoskopii ani pobytu w szpitalu. Jest to metoda leczenia, która trwa stosunkowo krótko (ok. 16 tygodni balon przebywa w żołądku), ma na celu szybką redukcję dodatkowych kilogramów i inicjowanie zmiany dotychczasowego stylu życia poprzez utrwalenie właściwych nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej. Efekt w postaci zrzucenia zbędnych kilogramów, w porównaniu do tradycyjnej operacji bariatrycznej, będzie bardziej subtelny, ponieważ pacjent w przeciągu 16 tygodni od momentu założenia balonu zredukuje od 10 do 15% całkowitej masy ciała.

Jaka jest różnica pomiędzy balonem Allurion a innymi balonami żołądkowymi?

Najbardziej popularny balon żołądkowy – Orbera, wymaga użycia endoskopu do jego założenia. Zabieg ten wiąże się z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego zarówno podczas zakładania, jak i usuwania balonu. W przypadku balonu Allurion, pacjent nie potrzebuje hospitalizacji, znieczulenia ani endoskopii. Jedynym wymogiem jest połknięcie kapsułki, w której znajduje się balon.

Procedura zakładania balonu żołądkowego Orbera wymaga dłuższego czasu rekonwalescencji, a usunięcie balonu wiąże się z koniecznością kolejnego pobytu w szpitalu. Według najnowszych badań naukowych, aż 7,5% pacjentów z założonym balonem żołądkowym Orbera potrzebuje wcześniejszego usunięcia.

Założenie balonu Allurion odbywa się w warunkach ambulatoryjnych tylko raz, podczas połknięcia kapsułki. Średni czas powrotu do pracy po założeniu balonu wynosi poniżej czterech dni. Balon jest usuwany w sposób naturalny z organizmu po upływie terminu ważności, który wynosi od 14 do 16 tygodni.

Balon Allurion jest bezpieczniejszą opcją i powoduje mniej skutków ubocznych. Charakteryzuje się znacznie niższym wskaźnikiem nietolerancji w porównaniu z balonami endoskopowymi (2,3%), przy ogólnym wskaźniku poważnych zdarzeń niepożądanych, który jest 10 razy niższy niż w przypadku pozostałych balonów.

Sam balon wykonany jest z bezpiecznego dla organizmu, wegańskiego poliuretanu, materiału znacznie cieńszego i bardziej elastycznego niż materiał silikonowy stosowany w balonach endoskopowych. Balon Allurion wygina się i dopasowuje do ruchów brzucha, zapewniając dokładne i komfortowe dopasowanie.

Czym wypełniony jest balon?

Po umieszczeniu kapsułki Allurion w żołądku, lekarz wprowadza do jej wnętrza, za pomocą cienkiego cewnika, 550 ml roztworu wodnego, który jest dostarczony wraz z zestawem Allurion. Roztwór odgrywa kluczową rolę w formowaniu balonu w żołądku – pomaga utrzymać jego odpowiednie wypełnienie i kształt. Roztwór wypełniający balon jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm. Sam balon wykonany jest z materiału poliuretanowego, który jest wegański, cieńszy i bardziej elastyczny niż materiał silikonowy stosowany w tradycyjnych balonach endoskopowych.

Ile kilogramów można schudnąć decydując się na połknięcie kapsułki Allurion?

Pacjenci tracą od 10 do 15% całkowitej masy ciała w ciągu pierwszych 16 tygodni stosowania balonu kapsułkowego Allurion. Udowodniono, że stosowanie balonu prowadzi do 2,5-krotnie większej utraty wagi w porównaniu z samą dietą. Balon wspomaga redukcję masy ciała i ma pozytywny wpływ na poprawę parametrów metabolicznych organizmu.

Czy wystarczy sama kapsułka Allurion, aby pozbyć się nadmiarowych kilogramów? Czy potrzebna jest specjalna dieta?

Udowodniono, że stosowanie balonu prowadzi do 2,5-krotnie większej utraty wagi w porównaniu z samą dietą. Badanie kontrolne przeprowadzono na Pacjentach, którzy w tym samym okresie stosowali jedynie diety o ograniczonej kaloryczności, programy ćwiczeń oraz leczenie farmakologiczne, nie osiągając znaczącej utraty masy ciała (powyżej 5%). To skłoniło do wniosku, że pojedynczo stosowane metody były niewystarczające w porównaniu z terapią wykorzystującą jedynie balon kapsułkowy Allurion.

Głównym celem stosowania balonu kapsułkowego Allurion jest zmniejszenie objętości żołądka i wywołanie uczucia sytości u Pacjenta. Balon fizycznie ogranicza miejsce w żołądku, co nie pozwala Pacjentowi na spożywanie dużych porcji pokarmu. To prowadzi do redukcji masy ciała. Program Allurion pozwala zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe i może pomóc w przejściu na zdrowszą i bardziej zbilansowaną dietę. To doskonały moment, by skorzystać z konsultacji u dietetyka i wprowadzić plan żywieniowy, który pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

W jaki sposób kapsułka Allurion dostaje się do żołądka?

Procedura wprowadzenia balonu do żołądka polega na połknięciu kapsułki. Pacjent, w trakcie połykania kapsułki, dostaje do picia szklankę wody. W kolejnym etapie lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie, aby potwierdzić prawidłowe położenie kapsułki w żołądku. Do balonu przytwierdzony jest cienki cewnik, przez który lekarz wprowadza roztwór soli fizjologicznej. Po napełnieniu balon zajmuje w żołądku objętość około 550 cm³. Lekarz następnie usuwa cewnik szybkim pociągnięciem, a wypełniony balon pozostaje sam w żołądku. Kolejne zdjęcie rentgenowskie jest wykonywane przez lekarza w celu potwierdzenia prawidłowego umiejscowienia napełnionego balonu w żołądku. Cała procedura zakładania balonu zajmuje kilkanaście minut i odbywa się w warunkach ambulatoryjnych.

 

Balon kapsułkowy Allurion KCM Jelenia Góra

Czy mogą wystąpić problemy z połknięciem kapsułki?

Większość Pacjentów nie ma trudności z połknięciem kapsułki. Jeżeli takowe wystąpią, lekarz dysponuje specjalnym narzędziem, które usztywnia cewnik i pomaga wprowadzić kapsułkę do przełyku. Cała procedura założenia balonu jest bezbolesna i trwa kilkanaście minut.

Czy są jakieś zalecenia po połknięciu kapsułki?

Pacjent tego samego dnia, po założeniu balonu, wraca do domu. W ciągu pierwszych kilku dni należy zapewnić organizmowi odpoczynek z powodu możliwego wystąpienia objawów, takich jak: nudności, wymioty, ból żołądka. Objawy te będą łagodzone przez leki przeciwwymiotne oraz rozkurczowe, które Pacjent otrzyma od lekarza w dniu założeniu balonu. Objawy te z każdym dniem będą łagodniejsze i całkowicie ustąpią w 3-4 dobie. Średni czas powrotu do pracy po założeniu balonu wynosi poniżej czterech dni.

Zaleca się picie dużej ilości płynów przez cały okres leczenia (minimum 1,5 litra wody dziennie). W ciągu pierwszych 2-3 dni należy stosować płynną dietę, przez kolejny tydzień spożywać lekkostrawne posiłki. Następnie można przejść do pokarmów stałych. Warto pamiętać o całkowitym wyeliminowaniu alkoholu z diety oraz unikaniu posiłków ciężkostrawnych oraz z dużą ilością cukru.

Co najważniejsze, po założeniu balonu Pacjent może wrócić do swojego domu i codziennych zajęć. 

W jaki sposób usuwany jest balon Allurion?

Po około 16 tygodniach stosowania, balon otwiera się samoczynnie, a jego zawartość wydostaje do żołądka. Płyn i pozostałości balonu zostaną wydalone przez przewód pokarmowy w drodze naturalnej defekacji. Zawór w balonie został zaprogramowany czasowo, tak aby balon mógł samodzielnie zostać usunięty z organizmu, nie pozostawiając żadnych śladów w żołądku. Pacjent kończy leczenie w domu, bez konieczności wizyty w klinice.

Czy potrzebna jest interwencja lekarza przy usuwaniu balonu Allurion?

W bardzo rzadkich przypadkach konieczna może być interwencja lekarza przy usuwaniu balonu, najczęściej kończąca się użyciem endoskopu.

Czy mogę wrócić tego samego dnia po połknięciu kapsułki do domu?

Tak, po połknięciu kapsułki Allurion tego samego dnia można wrócić do domu, pod warunkiem, że procedura implementacji balonu w żołądku przebiegnie bez komplikacji i nie wystąpią niepożądane efekty uboczne. Należy zdawać sobie również sprawę, że czas, który pacjent spędzi pod nadzorem lekarza w klinice, może się różnić i jest cechą indywidualną. Ważne jest, aby pamiętać, że wnętrze balonu jest wypełnione bezpiecznym roztworem wodnym, który w przypadku przedwczesnego opróżnienia balonu nie stanowi zagrożenia dla organizmu. Warto dodać, że nie odnotowano dotychczas przypadków zagrażających życiu oraz zgonów spowodowanych ewentualnym pęknięciem balonu i uwolnieniem jego zawartości do żołądka.

W jaki sposób chudnie się po połknięciu kapsułki Allurion?

Przestrzeń, którą balon zajmuje w żołądku, wynosi 550 cm³. Balon zmniejsza uczucie głodu, spowalnia przesuwanie się treści pokarmowej. Pacjent szybciej odczuwa sytość, co prowadzi do ograniczenia spożycia pokarmów i utrwalania nawyku regularnego jedzenia mniejszych porcji.

Program Allurion

W trakcie leczenia, Pacjenci mogą skorzystać z dodatkowego wsparcia w postaci urządzenia monitorującego takie parametry jak: procent tkanki tłuszczowej, masę mięśniową i BMI, połączonego z aplikacją mobilną, która kontroluje postępy w terapii i umożliwia komunikację z personelem medycznym. Kolejnym urządzeniem jest zegarek, który mierzy kroki i rejestruje treningi. Urządzenia te na bieżąco śledzą postępy w walce ze zbędnymi kilogramami, nawet po zakończeniu leczenia.

Fot. 3. Program Allurion dotyczy kompleksowej opieki nad pacjentem w wariantach: 6-, 12- i 24-miesięcznym.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania kapsułki Allurion?

Metoda jest nieinwazyjna i bezpieczna dla Pacjenta. Niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwiać stosowanie tej metody.

Do głównych przeciwwskazań należą: ciąża, wcześniejsze operacje w górnej części przewodu pokarmowego, choroby płuc, serca, przewlekłe choroby wątroby, nerek, problemy z połykaniem, uczulenie na poliuretan, wiek poniżej 18 lat i powyżej 70 lat, wcześniejsze operacje bariatryczne, przewlekłe leczenie środkami przeciwzapalnymi, kortykosteroidami lub lekami przeciwzakrzepowymi oraz uzależnienie od narkotyków lub alkoholu.

Należy pamiętać, że lekarz w trakcie wizyty kwalifikacyjnej przeprowadzi z Państwem szczegółowy wywiad i zleci wykonanie niezbędnych badań. Lekarz odpowie na Państwa wszystkie pytania, w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przeciwwskazań do stosowania balonu Allurion.

Czy wizyta kwalifikacyjna możliwa jest w formie konsultacji online?

Tak, wizyta możliwa jest w formie konsultacji online. Pierwszym krokiem, gdy Pacjent podejmie decyzję dotyczącą leczenia balonem Allurion, jest zarejestrowanie się na konsultację z lekarzem, który dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wizyty i jakie badania należy wykonać w celu kwalifikacji do leczenia.

Czynności, których Pacjent należy unikać w codziennym życiu, gdy zdecyduje się na balon kapsułkowy Allurion

Zaleca się wykluczenie z codziennego życia aktywności fizycznych, które niosą ryzyko urazów brzucha, np. sportów walki, skoków spadochronowych czy nurkowania z butlą. Wszystkie inne formy aktywności fizycznej są zalecane dla Pacjentów walczących z nadwagą i otyłością. Na początku leczenia należy stopniowo przyzwyczajać organizm do ruchu, planując np. długie spacery lub wizyty na basenie. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga szybciej zredukować wagę, ale również przynosi szereg innych korzyści, takich jak: wzmocnienie mięśni, poprawa samopoczucia, kondycji skóry i pracy mózgu. Ważne jest, aby Pacjent wybrał formę aktywności fizycznej, która sprawia mu przyjemność i wspomaga proces redukcji wagi. Regularne treningi są kluczem do sukcesu.

Program Allurion i balon żołądkowy.

Kiedy po połknięciu kapsułki Allurion mogę wrócić na siłownię?

Średni czas powrotu do pracy po założeniu balonu Allurion wynosi poniżej czterech dni. Czas, po którym można wrócić na siłownię, może różnić się w zależności od stanu zdrowia, przebiegu procedury oraz zaleceń lekarza. Istnieje okres rekonwalescencji po implementacji balonu w żołądku, w którym organizm dostosowuje się do obecności balonu, dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza w tym okresie. Należy nie rozpoczynać aktywności fizycznej przez co najmniej tydzień po umieszczeniu balonu w żołądku i dopiero wtedy, gdy ustąpią wszelkie niepożądane objawy. W trakcie leczenia należy unikać sportów, które niosą ze sobą ryzyko urazów brzucha.

Jak długo trwa leczenie z użyciem balonu kapsułkowego Allurion?

Balon umieszczany jest w żołądku na okres 14-16 tygodni. Po  tym czasie zostaje wydalony z organizmu. Pacjenci tracą 10-15% początkowej masy ciała, jednak często kontynuują redukcję wagi po zakończeniu leczenia.

Czy muszę przyjmować specjalne leki w trakcie leczenia balonem kapsułkowym Allurion?

W trakcie Programu Allurion ważne jest ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących przyjmowanych leków, diety, nawodnienia i innych aspektów związanych z utrzymaniem zdrowego trybu życia. Przed umieszczeniem kapsułki w żołądku należy rozpocząć przyjmowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy. Lekarz przepisze również środek antystresowy. W trakcie leczenia balonem stosuje się leki chroniące przed ewentualnymi nudnościami i wymiotami. Należy pamiętać, że balon kapsułkowy Allurion jest narzędziem wspomagającym utratę wagi i kontrolę apetytu, ale proces leczenia jest ścisłe monitorowany przez personel medyczny przy użyciu cyfrowych narzędzi. Lekarz w razie potrzeby dostosuje plan leczenia w celu zarządzania ewentualnymi objawami ubocznymi.

Jak wygląda dieta przed, w trakcie i po zakończeniu Programu Allurion?

24-48 godziny przed umieszczeniem kapsułki Allurion w żołądku, zaleca się spożywanie jedynie klarownych płynów, takich jak woda niegazowana, rozgrzewający rosół, herbata ziołowa, izotoniczne napoje sportowe czy woda kokosowa. Dwie godziny przed wizytą w klinice, należy zakończyć spożywanie płynów. Po umieszczeniu balonu w żołądku, zalecamy wprowadzanie nowych pokarmów ostrożnie, zgodnie z zaleceniami dietetyka. Program Allurion promuje jedzenie małymi porcjami i często, dlatego planowanie posiłków z wyprzedzeniem to klucz do sukcesu. Bogate w białko jogurty, orzeźwiające napoje i smaczne galaretki mogą być Państwa sprzymierzeńcami w pierwszych tygodniach po umieszczeniu balonu w żołądku. Po kilku dniach po implementacji kapsułki, zalecamy stopniowe wprowadzanie pokarmów o coraz gęstszej konsystencji, takich jak koktajle, zupy czy kremowe jogurty. W pierwszym tygodniu zaleca się również stopniowe zwiększanie ilości spożywanych płynów do minimum 2 litrów dziennie. W trakcie terapii, należy unikać kofeiny, alkoholu i gazowanych napojów. Po zakończeniu terapii, utrzymanie regularnych, zdrowych posiłków będzie kluczowe, aby uniknąć uczucia głodu. Przykładowe przekąski, takie jak chrupiące jabłko z kremowym masłem orzechowym, beztłuszczowy jogurt grecki z soczystymi jagodami czy chrupiący hummus z kolorowymi warzywami, pomogą cieszyć się smakiem zdrowego stylu życia. Więcej porad dietetycznych znajdą Państwo w naszych broszurach informacyjnych.

Czy jest to jednorazowa metoda, czy można połykać kapsułkę Allurion wielokrotnie?

Tak, balon można zakładać wielokrotnie. Nieinwazyjny charakter tej metody umożliwia wielokrotne wybieranie jej jako formy leczenia nadwagi i otyłości. Warto jednak pamiętać, że w przypadku znacznej nadwagi KCM Clinic oferuje również inne skuteczne metody leczenia.

Czy można połączyć Program Allurion z lekami odchudzającymi?

Tak, wyniki badań pokazują, że nie ma przeciwwskazań do stosowania terapii skojarzonej, która łączy metodę leczenia nadwagi i otyłości z użyciem balonu żołądkowego Allurion z przyjmowaniem leków odchudzających.

Czy po zakończeniu Programu Allurion istnieje ryzyko powrotu do dawnej wagi?

Faktem jest, że metoda leczenia nadwagi i otyłości z użyciem balonu Allurion pomogła już ponad 100 tysiącom Pacjentów na całym świecie. Terapia przyniesie efekty w redukcji masy ciała, jednak trwałe rezultaty osiągniemy wprowadzając na stałe do naszego życia nowe, zdrowe nawyki żywieniowe i zapewniając organizmowi regularną dawkę ruchu poprzez regularne treningi. Stosowanie balonu kapsułkowego pomaga podjąć walkę z dodatkowymi kilogramami, ale długotrwałe efekty zależą wyłącznie od motywacji Pacjenta i jego stylu życia. Wsparciem w leczeniu i po jego zakończeniu mogą być urządzenia oferowane w Programie Allurion, takie jak waga, aplikacja mobilna oraz zegarek, które pozwalają Pacjentowi na bieżąco kontrolować jego wagę.

Od czego należy zacząć, decydując się na wybór metody leczenia nadwagi i otyłości z użyciem balonu kapsułkowego Allurion?

Pierwszym krokiem będzie zarejestrowanie się na konsultację z lekarzem (również w formie online), który dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wizyty i jakie badania należy wykonać w celu kwalifikacji do leczenia.

Jakie badania należy wykonać przed implementacją kapsułki Allurion w żołądku?

Przed implementacją kapsułki Allurion w żołądku zaleca się przeprowadzenie badań kontrolnych w celu oceny ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Przed przybyciem do kliniki, pacjent decydujący się na leczenie balonem kapsułkowym Allurion wypełnia kwestionariusz medyczny. Na podstawie udzielonych odpowiedzi lekarz wstępnie ocenia stan zdrowia pacjenta i zleca, w razie potrzeby, dodatkowe badania. Przed implementacją nie jest wymagane przeprowadzenie gastroskopii czy badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że każdy przypadek medyczny jest inny i lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak ocena stanu błony śluzowej żołądka.

Ile czasu spędza się w klinice w dniu implementacji kapsułki Allurion w żołądku?

Czas, jaki Pacjent spędza w klinice w dniu implementacji, może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Sama procedura implementacji jest zazwyczaj szybka i nie wymaga długotrwałego pobytu w klinice. Średni czas, jaki pacjent spędza w klinice, wynosi kilka godzin. Ten okres obejmuje przygotowanie do procedury (przed implementacją mogą zostać zlecone dodatkowe badania), konsultację z lekarzem, implementację kapsułki w żołądku, wykonanie badania rentgenowskiego, czas, w którym pacjent pozostaje pod obserwacją w klinice, aby upewnić się, że nie występują niepożądane skutki uboczne i że samopoczucie pacjenta jest stabilne, oraz konsultację po procedurze w celu omówienia z pacjentem dalszych kroków dotyczących opieki, diety i monitorowania postępów leczenia.
Dokładne informacje na temat czasu pobytu Pacjenta w klinice można uzyskać bezpośrednio od personelu medycznego i po wstępnej rozmowie z lekarzem.

Personel medyczny w KCM Clinic odpowiedzialny za Program Allurion

dr n. med. Michał Kazanowski

Dorota Górka – dietetyk kliniczny

Bibliografia:

Ramai, D., Singh, J., Mohan, B. P. et al. Influence of the Elipse Intragastric Balloon on Obesity and Metabolic Profile: A Systematic Review and Meta-Analysis. Journal of clinical gastroenterology, 55(10), 836–841 (2021). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33394629/

Vantanasiri, K., Matar, R., Beran, A., & Jaruvongvanich, V. The Efficacy and Safety of a Procedureless Gastric Balloon for Weight Loss: a Systematic Review and Meta-Analysis. Obesity surgery, 30(9), 3341–3346 (2020). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32266698/

lenca, R., Al Jarallah, M., Caballero, A. et al. The Procedureless Elipse Gastric Balloon Program: Multicenter Experience in 1770 Consecutive Patients. Obesity surgery, 30(9), 3354–3362 (2020). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32279182/

Jense MTF, Palm-Meinders IH, Sanders B, Boerma EG, Greve JWM. The Swallowable Intragastric Balloon Combined with Lifestyle Coaching: Short-Term Results of a Safe and Effective Weight Loss Treatment for People Living with Overweight and Obesity. Obesity surgery, 33(6), 1668-1675 (2023). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37012502/

Netografia:

https://www.allurion.com

Materiały informacyjne do pobrania

  Wypełnij formularz

  Nasz koordynator odezwie się w ciągu 24 h


  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności i
  wykorzystywania przekazywanych danych.

  Wyślij zapytanie

   Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

   Zarejestruj się

   Wizyty, zabiegi szpitalne

   • Pon - pt  7:30 - 19:00
   • Sobota    9:00 - 13:00

   Centrum Chirurgii Bariatrycznej

   Centrum Chirurgii Plastycznej

   Centrum Chirurgii Kręgosłupa

   Centrum Stomatologii

   • Pon - pt   8:00 - 19:00
   • Sobota     9:00 - 13:00

   Punkt poboru i testów COVID-19

   • poniedziałek 7.00 - 20.00
   • wtorek 7:00 - 20:00
   • środa 7:00 - 20:00
   • czwartek 7:00 - 20:00
   • piątek 7:00 - 20:00
   • sobota 8:00 - 14:00

   OMEGA Diagnostyka Obrazowa

   • Pon – pt  7:00 – 21:00
   • Sobota     7:00 – 21:00

   Godziny Otwarcia

   • Pon - Pt   7:30 - 21:00
   • Sobota     7:30 - 18:00

   Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

   • Pon - Pt   8:00 - 20:00
   • Sobota      9:00 - 14:00

   KCM Clinic Wrocław

   • Czynne po umówieniu wizyty

   Chat KCM Clinic

   • Pon - Pt   8:00 - 19:00

   Lokalizacje

   KCM Clinic Jelenia Góra

   • ul. Bankowa 5-7 58-500 Jelenia Góra

   KCM Clinic Wrocław

   • ul. Krucza 2A 53-406 Wrocław

   Parking