Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2024

Napisz do nas wiadomość
urologia@kcmclinic.pl

Leczenie operacyjne fizjologicznego skrzywienia prącia 

 

Jednym z zabiegów oferowanych przez KCM Clinic w zakresie chirurgii urologicznej jest leczenie operacyjne fizjologicznego skrzywienia prącia.

U większości mężczyzn niewielkie skrzywienie prącia jest zjawiskiem naturalnym i nie ma wpływu na płodność.

Który specjalista leczy skrzywienie prącia?

Lekarz specjalizujący się w chorobach układu moczowego i rozrodczego, diagnozujący choroby prącia, to lekarz urolog.

Do urologa należy zgłosić się w przypadku, gdy:

  • pacjent odczuwa ból penisa, szczególnie podczas erekcji, stosunku płciowego lub masturbacji,
  • krzywizna penisa jest uciążliwa dla partnerki/partnera, powodując dyskomfort
    w trakcie stosunku płciowego,
  • pacjent zauważy zmiany w wyglądzie penisa, utratę długości lub obwodu penisa
    w wzwodzie, zgrubienie bądź twardy guzek w trzonie penisa.

Lekarz urolog może zdiagnozować skrzywienia prącia na podstawie:

  • konsultacji medycznej z pacjentem, 
  • badania fizykalnego,
  • badania ultrasonograficznego metodą duplex Doppler. Badanie wykorzystuje fale dźwiękowe do monitorowania przepływu krwi przez naczynia krwionośne
    w penisie i może ujawnić obecność, np. blizn. 

Rodzaje skrzywienia prącia:

  • wrodzone, zauważalne najczęściej dopiero w okresie dojrzewania,
  • nabyte, związane z chorobą Peyroniego, w której powstałe zgrubienie powoduje skrzywienie penisa w czasie erekcji.

Przyczyny choroby Peyroniego nie są w pełni poznane. Niektórzy badacze uważają, że choroba może rozwinąć się po urazie penisa będącego w wzwodzie, np. w trakcie upadku, siłowej masturbacji, wykonywaniu gwałtownych ruchów podczas stosunku płciowego. 

Mniejsze, nierozpoznane urazy podczas regularnej masturbacji lub stosunku płciowego mogą również powodować skrzywienie prącia.

Uwaga! Nie można zapobiec wrodzonemu skrzywieniu prącia, ale można zmniejszyć ryzyko urazów penisa, które mogą prowadzić do jego skrzywienia.

Wraz z wiekiem mogą wystąpić problemy z erekcją. Niemożność uzyskania pełnej erekcji wiąże się z większym ryzykiem zgięcia penisa podczas stosunku płciowego. W takim przypadku zaleca się przyjmowanie leków na zaburzenia erekcji, które zwiększają przepływ krwi do penisa, a także zachowanie ostrożności podczas stosunku płciowego i stosowanie lubrykantów.

Choroba Peyroniego

Choroba Peyroniego charakteryzuje się obecnością zgrubienia – płytki włóknistej (ang. fibrous plaque) lub twardego guzka, który tworzy się w tkance erekcyjnej prącia (Rys. 1). Najczęściej choroba występuje w łagodnej postaci i ustępuje samoistnie w ciągu sześciu do piętnastu miesięcy. Decyzję o leczeniu chirurgicznym prącia należy więc podjąć dopiero po około dwóch latach obserwacji.

Choroba zaczyna się od miejscowego zapalenia, które może następnie przekształcić się
w stwardniałą płytkę. W ciężkich przypadkach płytka zmniejsza elastyczność, powodując ból
i zmuszając prącie do zgięcia podczas erekcji. Płytka na szczycie trzonu powoduje wygięcie penisa do góry, z kolei płytka znajdująca się na spodniej stronie powoduje jego wygięcie
w dół. W niektórych przypadkach płytka rozwija się zarówno na górze, jak i na dole, co prowadzi do wcięcia i skrócenia penisa (kształtem zaczyna przypominać klepsydrę). 

Choroba Peyroniego
Figure 1. The presence of a fibrous plaque or a hard nodule that forms in the erectile tissue of the penis is a symptom of Peyronie's disease, which leads to penile curvature (source: http://www.baus.org.uk/_userfiles/pages/file/Patients/Leaflets/Peyronies.pdf).

Czy można samodzielnie leczyć skrzywienie prącia?

Bez fachowej wiedzy lekarza nie można podjąć decyzji o samodzielnym prostowaniu skrzywienia prącia. Należy podkreślić fakt, iż skrzywienie penisa rzadko ustępuje samoistnie. W ciężkich przypadkach objawy utrzymują się lub nasilają. Przed zabiegiem lekarz urolog przeprowadzi szczegółowy wywiad i dobierze odpowiednią metodę operacyjnego leczenia skrzywienia prącia. Anestezjolog zaleci odpowiednie dla pacjenta przygotowanie. Lekarz może zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań.

Jakie są metody chirurgiczne leczenia skrzywienia prącia?

Wielu pacjentów nie potrzebuje leczenia chirurgicznego, ponieważ nie odczuwają oni bólu lub choroba nie wpływa na ich funkcje seksualne. W ciężkich przypadkach chorobę Peyroniego można leczyć operacyjnie. Jedna z metod chirurgicznego leczenia skrzywienia prącia polega na wycięciu płytki i wypełnieniu powstającego ubytku. Zabieg koryguje krzywiznę prącia, jednak wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń erekcji. Druga metoda polega na założeniu szwów po stronie prącia przeciwnej do płytki, przez co efekt skrzywienia zostaje wyeliminowany (operacja Nesbit). Ten rodzaj zabiegu powoduje nieznaczne skrócenie penisa, przy jednoczesnym niskim ryzyku wystąpienia zaburzeń erekcji. Wszczepienie protezy prącia (implantu) wykonuje się wtedy, gdy płytka uniemożliwia normalny dopływ krwi do penisa, uutrudniając w ten sposób erekcję.

Zalecenia pozabiegowe

Najczęściej pacjent wypisywany jest tego samego dnia, w którym przeprowadzany jest zabieg. Pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe, zaleca się stosowanie zimnych okładów. Należy zachować wstrzemięźliwość seksualną przez co najmniej osiem tygodni. Powrót do pracy możliwy jest wtedy, gdy pacjent nie odczuwa dyskomfortu.

Leczenie operacyjne fizjologicznego skrzywienia prącia przeprowadza w KCM Clinic lek. med. Alam Bouhaouli.

Literatura:

  1. Bhardwaj, R., Gaurav, G., & Alam, S. (2020). Penile Fracture during masturbation – a case report. Journal of Family Medicine and Primary Care, 9(11), 5790-5792. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33532436/
  2. Osmonov, D., Ragheb, A., Ward, S., Blecher, G., Falcone, M., Soave, A., Dahlem, R., Christopher, N., Hatzichristodoulou, G., Preto, M., Garaffa, G., Albersen, M., Bettocchi, C., Corona, G., & Reisman, Y. (2022). ESSM Position Statement on Surgical Treatment of Peyronie’s Disease. Sexual Medicine, 10(1). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34823053/
  3. Sokolakis, I., Schönbauer, P., Mykoniatis, I., Kübler, H., Gschwend, J., Lahme, S., & Hatzichristodoulou, G. (2020). Long-Term Results after Surgical Treatment of Congenital Penile Curvature Using a Modified Nesbit Technique. The World Journal of Men’s Health, 38(4), 564-572. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31496150/
  4. Leaflet No: 20/088 (2020). Peyronie’s Disease, Information about your condition from The British Association of Urological Surgeons (BAUS). British Association of Urological Surgeons (BAUS) Limited. http://www.baus.org.uk/_userfiles/pages/files/Patients/Leaflets/Peyronies.pdf

Netografia:

  1. Is it normal to have a curved penis?, https://www.nhs.uk/common-health-questions/mens-health/is-it-normal-to-have-a-curved-penis/, [dostęp: 01.09.2023].
  2. Penile Curvature, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17345-penile-curvature, [dostęp: 01.09.2023].
  3. Peyronie’s disease: frequently asked questions, https://www.cuh.nhs.uk/patient-information/peyronies-disease-frequently-asked-questions/, [dostęp: 01.09.2023].

    Wypełnij formularz

    Nasz koordynator odezwie się w ciągu 24 h


    Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności i
    wykorzystywania przekazywanych danych.

    Wyślij zapytanie

      Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

      Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

      Zarejestruj się

      Wizyty, zabiegi szpitalne

      • Pon - Pt  7:30 - 19:00
      • Sobota    9:00 - 13:00

      Centrum Chirurgii Bariatrycznej

      Centrum Chirurgii Plastycznej

      Centrum Chirurgii Kręgosłupa

      Centrum Stomatologii

      • Pon - Pt   8:00 - 19:00
      • Sobota     9:00 - 13:00

      OMEGA Diagnostyka Obrazowa

      • Pon – Pt  7:00 – 21:00
      • Sobota     7:00 – 21:00

      Godziny Otwarcia

      • Pon - Pt   7:30 - 20:00
      • Sobota     7:30 - 17:00

      Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

      • Pon - Pt   8:00 - 20:00
      • Sobota      9:00 - 14:00

      KCM Clinic Wrocław

      • Czynne po umówieniu wizyty

      Chat KCM Clinic

      • Pon - Pt   8:00 - 19:00

      Lokalizacje

      KCM Clinic Jelenia Góra

      • ul. Bankowa 5-7 58-500 Jelenia Góra

      KCM Clinic Wrocław

      • ul. Krucza 2A 53-406 Wrocław

      Parking