Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2024

Napisz do nas wiadomość
urologia@kcmclinic.pl

Rewazektomia – operacja mikroskopowa przywrócenia drożności nasieniowodów, obustronna

 

Wazektomia najskuteczniejsza metoda antykoncepcji dla mężczyzn, polegająca na odcięciu dopływu plemników do nasienia, została po raz pierwszy opisana w 1827 r. w Wielkiej Brytanii. Mężczyzna po wazektomii ma normalny wytrysk, zabieg wpływa jedynie na zawartość ejakulatu, który pozbawiony jest plemników. 

Według danych literaturowych, zabiegowi poddaje się w samych Stanach Zjednoczonych ponad 500 tysięcy mężczyzn rocznie. Wazektomię uważa się za trwałą i odwracalną formę antykoncepcji, choć przyjmuje się, że czas od momentu wykonania wazektomii do wystąpienia azoospermii (zaobserwowania braku plemników w nasieniu) może wahać się od kilku tygodni do wielu miesięcy, w zależności od częstotliwości wytrysku, wieku pacjenta i jego anatomii. 

Na czym polega rewazektomia?

Rewazektomia to zabieg mający na celu cofnięcie efektów wazektomii, a więc przywrócenie drożności nasieniowodów (Rys. 1). Skuteczność zabiegu oceniana jest na podstawie obecności plemników w nasieniu i odsetka osiągniętych ciąż. W zależności od tego, ile lat minęło od wazektomii, skuteczność powrotu plemników do ejakulatu wynosi od 60% do 95%. Ciąża jest możliwa w ponad 50% przypadków po przywróceniu drożności nasieniowodów. Wiele lat po wazektomii odtworzenie ciągłości nasieniowodów ma więc szanse powodzenia i możliwe jest zapłodnienie partnerki, o ile pacjent nie miał wcześniejszych problemów z płodnością.

Rys. 1. Rewazektomia umożliwia przywrócenie drożności nasieniowodów (źródło: https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/15459-vasectomy-reversal).

Powody, dla których pacjenci poddają się rewazektomii:

 • zmiana zdania nt. chęci posiadania dziecka,
 • bycie w nowym związku i pragnienie założenia rodziny,
 • chęć przywrócenia płodności; nawet jeżeli pacjent nie planuje mieć więcej biologicznych dzieci, może czuć się bardziej komfortowo wiedząc, że może je mieć,
 • w niektórych przypadkach wazektomia może powodować ból jąder; rewazektomia może złagodzić ten ból.

Techniki rewazektomii:

Celem rewazektomii jest ominięcie punktu blokady w nasieniowodzie/nasieniowodach.
W trakcie zabiegu lekarz urolog pobiera płyn z nasieniowodu i bada go, aby określić rodzaj zabiegu, który przeprowadzi u pacjenta. Jedna z technik przywracająca drożność nasieniowodów polega na zszyciu odciętych końców nasieniowodów. Druga tworzy obejście wokół blokady, aby ponownie połączyć nasieniowód z najądrzem.
Należy mieć na uwadze fakt, iż rewazektomia jest zabiegiem trudniejszym niż wazektomia, sam zabieg trwa od dwóch do nawet czterech godzin. Wymaga specjalistycznych umiejętności lekarza i nowoczesnego sprzętu, który umożliwi przeprowadzenie operacji przy użyciu mikroskopu operacyjnego o dużej mocy.

Zalecenia pozabiegowe

Pacjenci poddawani rewazektomii otrzymają od lekarza szczegółowe instrukcje dotyczące powrotu do zdrowia, oparte na przeprowadzonym zabiegu i specyfice ich przypadku. Zalecenia pozabiegowe są podobne do innych operacji moszny i obejmują ograniczenie aktywności fizycznej oraz stosowanie leków przeciwbólowych i zimnych okładów. Pacjenci rutynowo wracają do pracy siedzącej, biurowej w przeciągu trzech dni od zabiegu, a do prac obciążających fizycznie po około czterech tygodniach. Przez dwa tygodnie należy unikać wysiłku fizycznego i zachować wstrzemięźliwość seksualną. Po ok. sześciu tygodniach zostanie przeprowadzona pierwsza analiza nasienia. W zależności od rodzaju zabiegu
i czasu, który upłynął od wazektomii, powrót plemników do ejakulatu może zająć od jednego miesiąca do roku czasu.

 

Zabieg rewazektomii przeprowadza w KCM Clinic lek. med. Alam Bouhaouli.

 

Netografia:

 1. Vasectomy Reversal, https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/15459-vasectomy-reversal, [dostęp: 01.09.2023].
 2. Vasectomy Reversal, https://stanfordhealthcare.org/medical-treatments/v/vasectomy-reversal.html, [dostęp: 01.09.2023].

  Wypełnij formularz

  Nasz koordynator odezwie się w ciągu 24 h


  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności i
  wykorzystywania przekazywanych danych.

  Wyślij zapytanie

   Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

   Zarejestruj się

   Wizyty, zabiegi szpitalne

   • Pon - Pt  7:30 - 19:00
   • Sobota    9:00 - 13:00

   Centrum Chirurgii Bariatrycznej

   Centrum Chirurgii Plastycznej

   Centrum Chirurgii Kręgosłupa

   Centrum Stomatologii

   • Pon - Pt   8:00 - 19:00
   • Sobota     9:00 - 13:00

   OMEGA Diagnostyka Obrazowa

   • Pon – Pt  7:00 – 21:00
   • Sobota     7:00 – 21:00

   Godziny Otwarcia

   • Pon - Pt   7:30 - 20:00
   • Sobota     7:30 - 17:00

   Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

   • Pon - Pt   8:00 - 20:00
   • Sobota      9:00 - 14:00

   KCM Clinic Wrocław

   • Czynne po umówieniu wizyty

   Chat KCM Clinic

   • Pon - Pt   8:00 - 19:00

   Lokalizacje

   KCM Clinic Jelenia Góra

   • ul. Bankowa 5-7 58-500 Jelenia Góra

   KCM Clinic Wrocław

   • ul. Krucza 2A 53-406 Wrocław

   Parking