Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2011
Kalkulator BMI
Kalkulator BMI (Body Mass Index), czyli „indeks masy ciała”, jest narzędziem, które daje każdemu możliwość szybkiego i wygodnego obliczenia własnego wskaźnika masy ciała, mówiący nam, czy ważymy odpowiednio do swojego wzrostu.
Opracował go w 1832 roku Belg Adolphe Quetelet. W 1972 roku weszło do użycia sformułowanie używane do dziś: BMI.
Kalkulator BMI jest bardzo łatwy w obsłudze, a normy które wyznaczył pozwalają na jednoznaczną interpretację wyników.
W czasach, gdy troska o dobrą sylwetkę staje się ważną kwestią społeczną, jest on wiarygodnym wyznacznikiem prawidłowej wagi.
Wskaźnik BMI wskazuje stosunek masy ciała (wagi) do wzrostu. Niskie wartości mówią o tym, że ważymy za mało, wysokie – że za dużo.
BMI obliczamy dzieląc masę ciała (w kilogramach) przez wzrost do kwadratu (w metrach). Wskaźnik ten wykorzystywany jest przede wszystkim do oceny ryzyka pojawienia się groźnych chorób. Im wyższy współczynnik BMI, tym wyższe istnieje ryzyko wystąpienia chorób związanych z nadmierną masą ciała. Są to między innymi: choroby serca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, miażdżyca, kamica żółciowa, zapalenie kości i stawów, bezdechy senne, a nawet niektóre nowotwory (np. jelita grubego, piersi, endometrium czy pęcherzyka żółciowego).
Zbyt niski wskaźnik BMI także wiąże się z zagrożeniem zdrowia ze względu na niedożywienie, które może prowadzić do zmniejszenia odporności organizmu, anemii, zmniejszenia zdolności motorycznych, objawów niedoborów witamin, utrudnionego gojenia się ran czy występowania obrzęków lub opuchlizny.
Warto jednak mieć na uwadze, że nieprawidłowe BMI jest tylko jednym z czynników podnoszących ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób. Ważne są także inne okoliczności, m.in. styl życia, zbilansowana dieta czy stosowanie alkoholu lub innych używek.
Zgodnie z wytycznymi Towarzystw Naukowych, do operacji operacji chirurgii otyłości kwalifikują się pacjenci z BMI > 40 lub > 32-35 z chorobami towarzyszącymi.
Kwalifikacje do zabiegu chirurgii bariatrycznej:
- BMI ≥ 40, lub więcej niż 45 kg nadwagi
- BMI > 35 i co najmniej jedna z chorób towarzyszących
- BMI ≥ 32-35 i co najmniej dwa współistniejące czynniki związane z otyłością np. cukrzyca typu II, nadciśnienie, bezdech i inne choroby układu oddechowego, stłuszczenie wątroby, zapalenie kości i stawów, zaburzenia lipidowe, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, albo choroby serca
- Niezdolność do osiągnięcia zdrowej masy ciała, utrzymująca się mimo wielu prób utraty wagi
Pozostałe oddziały / Kliniki
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
Punkt poboru i testów COVID-19
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking