Zmniejszenie żołądka – Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka – Gastric sleeve (GS)

Laparoskopowe zmniejszenie żołądka to jedna z najskuteczniejszych i obecnie najczęściej rekomendowanych operacji bariatrycznych. Stanowi ona sposób na to, jak schudnąć bez efektu jo-jo. Rękawowa resekcja żołądka to procedura polecana dla osób otyłych, które bezskutecznie próbowały powrócić do zdrowej masy ciała poprzez stosowanie diet i ćwiczeń fizycznych. Podczas zabiegu chirurg usuwa około 75-80% powierzchni żołądka, pozostawiając jedynie jego górną część i zaszywając ją na kształt rękawa. Formą i objętością przypomina on wtedy banana.

Laparoskopowe zmniejszenie żołądka pomaga pacjentom szybko i skutecznie stracić zbędne kilogramy. Głównym mechanizmem, który za to odpowiada, jest ograniczenie ilości jedzenia, jaką mogą spożyć podczas jednego posiłku. Nowy żołądek o kształcie cienkiej rury ma znacznie mniejszą objętość niż przed zabiegiem. Wynosi ona zaledwie około 150 ml. Oznacza to, że w żołądku mieści się tylko bardzo mała porcja jedzenia. Dzięki temu pacjent szybko zaczyna czuć sytość, co znacznie ułatwia przestrzeganie zaleceń dietetycznych.

Dzięki temu, że po rękawowej resekcji żołądka narząd ten ma kształt rury, pożywienie nie zalega w nim. Zamiast tego jest ono szybko przesuwane dalej, do jelita cienkiego. Czas trawienia pokarmu ulega przez to znacznemu skróceniu, więc mniejsza ilość substancji odżywczych przyjmowanych z jedzeniem zostaje wchłonięta do organizmu. Pomaga to pacjentowi szybciej osiągnąć zdrową masę ciała.

Komórki żołądka produkują hormon o nazwie grelina. Odpowiada on za odczuwanie głodu oraz wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych, a więc przyczynia się do zwiększania masy ciała. Ze względu na to, że podczas rękawowej resekcji żołądka chirurg wycina dużą część powierzchni tego organu, po zabiegu poziom greliny drastycznie spada. Ten mechanizm dodatkowo wspomaga chudnięcie. Dzięki temu, że pacjent nie czuje silnego głodu, stosowanie zdrowej diety jest dla niego zdecydowanie łatwiejsze niż przed operacją.

Rękawowa resekcja żołądka — jak jest przeprowadzana w szpitalu KCM Clinic?

Zabieg gastric sleeve wykonywany jest metodą laparoskopową. Oznacza to, że zamiast jednego dużego nacięcia na brzuchu, chirurg wykonuje kilka małych cięć, a następnie przekłada przez powstałe otwory endoskop i narzędzia chirurgiczne. Na końcu endoskopu znajduje się nowoczesna kamera, która umożliwia zespołowi lekarzy precyzyjne nawigowanie po wnętrzu jamy brzusznej chorego. Zabiegi laparoskopowe charakteryzuje mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku tradycyjnych, otwartych operacji. Istotną zaletą tej techniki jest też uniknięcie dużej blizny na brzuchu.

Rękawowa resekcja żołądka przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa zazwyczaj około 90 minut. Podczas operacji chirurg bariatra usuwa około 75-80% powierzchni żołądka wraz z komórkami produkującymi hormon głodu (grelinę). Następnie lekarz tworzy z tego narządu wąski rękaw o pojemności około 150 ml. Po operacji pacjent pozostaje w szpitalu przez dwa dni.

Jak się przygotować do operacyjnego zmniejszania żołądka w szpitalu KCM Clinic?

Pacjenci przygotowujący się do operacji bariatrycznych, takich jak rękawowa resekcja żołądka, na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem powinni przejść na dietę lekkostrawną, a następnie, na tydzień przed nim — na dietę płynną. Pozwala to odciążyć żołądek oraz wątrobę. Dzięki temu utrata masy ciała po operacji przebiega szybciej i zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań.

W zależności od wyników badań i zaleceń udzielonych przez lekarza na wizycie kwalifikacyjnej niektórzy pacjenci powinni przyjmować odpowiednie preparaty witaminowe i inne suplementy diety. W dniu operacji należy zgłosić się do szpitala na czczo, z wynikami wymaganych badań, piżamą i obuwiem zmiennym.

Kompleksowe badania i konsultacje, wymagane w celu przygotowania pacjenta do operacji i zapewnienia mu najwyższego poziomu bezpieczeństwa, można wykonać w szpitalu KCM Clinic. Aby to zrobić, najlepiej wybrać pakiet laparoskopowa resekcja żołądka. Cena poza samym zabiegiem obejmie również wszystkie wymagane konsultacje i opiekę medyczną, zarówno przed zabiegiem, jak i po nim.

Badania wymagane przed zabiegiem gastric sleeve:

 • konsultacja chirurgiczna w Poradni Bariatrycznej,
 • konsultacja internistyczno-kardiologiczna z EKG i echokardiografią serca,
 • próba wysiłkowa na bieżni,
 • spirometria,
 • rentgen klatki piersiowej,
 • gastroskopia z testem na obecność bakterii Helicobacter Pylori,
 • kompleksowa diagnostyka laboratoryjna.

Laparoskopowe zmniejszanie żołądka — wskazania

Kryteriami do przeprowadzenia zabiegu rękawowej resekcji żołądka są:

 • otyłość III stopnia (wskaźnik BMI jest wyższy niż 40)
 • otyłość II stopnia (BMI powyżej 35) oraz współistniejące choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ciężka choroba zwyrodnieniowa stawów, zespół obturacyjnego bezdechu sennego, choroba wieńcowa, stłuszczenie wątroby, zaburzenia przemiany lipidów oraz bezpłodność związana zespołem policystycznych jajników
 • otyłość I stopnia (BMI od 30 do 35) w przypadku pacjentów z cukrzycą niekontrolowaną lekami.

Przeprowadzenie operacji jest wskazane również u osób, u których inne metody leczenia (np. leczenie otyłości za pomocą regulowanej opaski żołądka) nie dały oczekiwanych efektów. W przypadku niektórych pacjentów rękawowa resekcja żołądka jest pierwszym etapem leczenia otyłości. Kolejne etapy to na przykład wyłączenie dwunastnicze, albo ominięcie żołądkowo-jelitowe.

Laparoskopowe zmniejszenie żołądka — rekonwalescencja

Procedury laparoskopowe charakteryzują się krótkim czasem rekonwalescencji. Większość pacjentów już tydzień po zabiegu może wrócić do swojego normalnego trybu życia, włączając w to pracę zawodową — o ile nie jest ona wymagająca fizycznie. W razie wątpliwości należy poprosić swojego lekarza o wskazówkę.

Największa zmiana w życiu pacjenta po zabiegu laparoskopowego zmniejszenia żołądka dotyczy diety. Przez pierwszy tydzień obejmuje ona niegazowaną wodę mineralną, niesłodzoną herbatę, jogurt naturalny, kisiel, chudy rosół i proteinowe nutridrinki. Na szczęście, ze względu na usunięcie części żołądka odpowiedzialnej za produkowanie greliny wywołującej uczucie głodu, przestrzeganie takiego jadłospisu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

W drugim tygodniu po operacji można dodać do diety przeciery warzywne, musy owocowe, odtłuszczone mleko czy wodnistą owsiankę. Następnie, w trzecim tygodniu, do jadłospisu włączane zostają produkty półstałe, takie jak purée, gotowane warzywa lub ryż, jajecznica czy twaróg. W tym okresie warto też jeść miękkie ryby ugotowane na parze, na przykład tuńczyka. Zdecydowanie należy unikać cukrów, tłuszczy i soli, a także szparagów, groszku czy surowych warzyw liściastych.

Od czwartego tygodnia po laparoskopowym zmniejszeniu żołądka można coraz bardziej rozszerzać jadłospis. Do końca pierwszego miesiąca wszystkie pokarmy nadal powinny być miękkie, ale nie trzeba ich już miksować. Docelowa dieta jest bogata w białko i składa się przede wszystkim z produktów naturalnych, nieprzetworzonych. Należy unikać napojów gazowanych i słodzonych. Warto jeść pięć zdrowych posiłków każdego dnia, bez podjadania pomiędzy nimi.

Rękawowa resekcja żołądka - nowy żołądek / usunieta część żołądka
banner schematy resekcja-vs-bypass
rękawowa resekcja żołądka
Pouch żołądkowy - ominięta część żołądka - ominięty odcinek dwunastnicy
baner resekcja żołądka vs mini-bypass
rękawowa resekcja żołądka
mini bypass żołądka

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:30 – 19:00
  • Sobota     9:00 – 13:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7 58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A 53-406 Wrocław

  Parking