Balon wewnątrz żołądkowy

Balon żołądkowy jest nieoperacyjną metodą leczenia otyłości. Zabieg polega na wprowadzeniu do żołądka balonu i wypełnienia go płynem. To sprawia, że pacjent po operacji spożywa mniejszą ilość pożywienia. Balon poprzez uciskanie ścian żołądka powoduje zmniejszenie uczucia głodu u pacjenta. Zmniejszona ilość pożywienia skutkuje spadkiem wagi.

W Centrum Leczenia Otyłości KCM Clinic używamy wyłącznie Balonów Firmy ORBERA – wiodącego producenta światowego 6- oraz 12-miesięcznych balonów wewnątrz żołądkowych.

 

Zabieg przeprowadzany jest przez specjalistów:

Leczenie otyłości balonem żołądkowym

Podstawowym celem stosowania balonu żołądkowego jest zmniejszenie uczucia głodu u pacjenta. Balon wypełniony płynem daje stałe poczucie sytości, co prowadzi do znacznego zmniejszenia apetytu i objętości spożywanych posiłków. Dzięki temu pacjent spożywa mniej kalorii, co skutkuje stopniową utratą wagi. Po zabiegu umieszczenia balonu żołądkowego nie ma żadnego niebezpieczeństwa uszkodzenia go. Pacjenci mogą normalnie podejmować swoje dotychczasowe aktywności życiowe, ćwiczyć, biegać, jeździć na rowerze. Średnia utrata wagi u pacjenta oscyluje wokół 15 do 20 kg, ale większy lub mniejszy jej spadek jest sprawą indywidualną, uzależnioną od predyspozycji i diety pacjenta. Należy jednak pamiętać o tym, że balon żołądkowy stanowi uzupełnienie tradycyjnych metod odchudzania takich jak zdrowy i aktywny tryb życia oraz stosowanie odpowiedniej diety.

Jakie są wskazania do założenia balonu żołądkowego?

Głównym wskazaniem do kwalifikacji pacjenta do procedury jest otyłości I stopnia, która nie ustaje pomimo prób stosowania diety oraz aktywności fizycznej. Założenie balonu żołądkowego jest zalecane, kiedy współczynnik BMI pacjenta przekracza 30. Balon żołądkowy umieszczany jest w czasie badania endoskopowego, w którego trakcie początkowo obserwuje się  czy żołądek i górny odcinek przewodu pokarmowego są prawidłowe. Jeżeli nie zaobserwowano niepokojących zmian, wówczas wprowadzany jest balon żołądkowy

Balon powinien zostać założony tylko osobom bez poważnych schorzeń czy nałogów. Lekarz prowadzący po przeanalizowaniu historii chorobowej będzie w stanie stwierdzić, czy dana przypadłość wyklucza możliwość wykonania zabiegu u danego pacjenta.

Balon żołądkowy – jak przygotować się do zabiegu w klinice?

Celem kwalifikacji i przygotowania do zabiegu umieszczenia balonu wewnątrz żołądkowego dla bezpieczeństwa pacjenta wymagane są kompleksowe badania i konsultacje w poradni bariatrycznej. Jeżeli potrzebujesz szczegółowych informacji dotyczących tego etapu procedury, skontaktuj się bezpośrednio z kliniką, udzielimy odpowiedzi na twoje pytania.

Bezpieczne leczenie otyłości balonem żołądkowym

Umieszczenie balonu żołądkowego nie jest operacją chirurgiczną. Zabieg założenia balonu żołądkowego odbywa się ambulatoryjnie – trwa do 30 min i pacjent wraca do domu tego samego dnia. Dzięki temu zabieg staje się o wiele bezpieczniejszy. Istnieje niskie ryzyko uszkodzenia balona wewnątrz żołądkowego po zabiegu, co również podwyższa bezpieczeństwo pacjenta. Wiedz jednak, że jesteś w rękach doświadczonych lekarzy.  Osoby z chorobami współistniejącymi powinni skontaktować się z lekarzem internistą i kardiologiem przed poddaniem się zabiegowi umieszczenia balonu wewnątrz żołądkowego.

Kiedy można opuścić klinikę po umieszczeniu balonu żołądkowego?

Zazwyczaj pacjent może opuścić klinikę już kilka godzin po zabiegu. Przez kolejną dobę należy spożywać niewielkie ilości płynów oraz unikać wysiłku fizycznego. Zanim organizm przyzwyczai się do obecności balonu w żołądku (trwa to czasami kilka tygodni), mogą wystąpić nudności, wymioty, wzdęcia, biegunki oraz skurcze.

Balon żołądkowy – opieka pozabiegowa

Pacjent zazwyczaj ma możliwość opuścić szpital już kilka godzin po zabiegu, jednak równie ważna jest opieka po powrocie do domu. Aby dobrze zaplanować wypis i pierwsze dni po zabiegu, pacjent powinien poprosić bliską osobę o transport z kliniki w drodze powrotnej do domu. Upewnij się, że będziesz mógł mieć pomoc w pierwszej dobie po zabiegu. Zalecamy przygotowanie w domu wszystkich niezbędnych rzeczy, zanim udasz się do kliniki.

KCM Clinic zapewnia pacjentom pooperacyjne spotkania z dietetykiem oraz psychologiem bez dodatkowych opłat. Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek w grupach polskojęzycznych i angielskojęzycznych.

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • Pon - pt     7:00 - 17:00
  • Środa       7:00 - 15:00
  • Sobota      8:00 - 15:00
  • Niedziela  8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:30 – 19:00
  • Sobota     9:00 – 13:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7 58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A 53-406 Wrocław

  Parking