Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2013

Napisz do nas wiadomość
chirurgia.kregoslupa@kcmclinic.pl

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa (ESS)

Operacje endoskopowe kręgosłupa w przewlekłych zespołach bólowych i dyskopatiach odgrywają coraz większą rolę w nowoczesnej chirurgii małoinwazyjnej kręgosłupa.

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa (ESS) to  nowoczesna technika chirurgiczna, w trakcie której poprzez mikronacięcie chirurg wprowadza do kręgosłupa endoskop w połączeniu  z kamerą celem wizualizacji pola operacyjnego.

Jakkolwiek endoskopowe metody chirurgiczne są od lat powszechnie stosowane w leczeniu np. przewodu pokarmowego),  dopiero najnowsze osiągnięcia w optyce, wizualizacji tkanek i obrazowaniu kręgosłupa sprawiły, że endoskopowa chirurgia kręgosłupa stała się optymalnym i najbezpieczniejszym wyborem w leczeniu chirurgicznym kręgosłupa dla wielu pacjentów.

Czytaj dalej

Zabiegi na kręgosłupie wykonywane techniką endoskopową, dzięki zastosowaniu niezwykle cienkiego endoskopu z kamerą endoskopową  o wysokiej rozdzielczości i wizualizacją miejsca operowanego na monitorze 4K, umożliwiają małoinwazyjny i znacznie bardziej bezpieczny dla pacjenta dostęp do operowanych tkanek w porównaniu do operacji klasycznych otwartych i małoinwazyjnych, tradycyjnie stosowanych.

Nowoczesna technika endoskopowa w operacjach kręgosłupa znajduje zastosowanie głównie w dyskopatii i chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa / krążka miedzykręgowego i  leczeniu przepukliny dysku miedzykręgowego.

W naszym Centrum Endoskopowej i Małoinwazyjnej Chirurgii Kręgosłupa Szpitala KCM Clinic, doświadczeni w tej technice neurochirurdzy i neuroortopedzi, wykonują zabiegi operacyjne z użyciem najnowszej generacji sprzętu lidera światowego w technologii endoskopowej kręgosłupa, tj. firmy Rivo Spine (wcześniej Richard Wolf GmbH), w  warunkach nowoczesnego multimedialnego bloku operacyjnego. Operacje małoinwazyjne kręgosłupa wykonywane techniką endoskopową wraz z nowoczesnym i niezwykle czułym obrazowaniem endoskopowym  z zastosowaniem  endoskopu, kamery i monitora oraz specjalnych technik mikrochirurgicznych, są w stanie jeszcze bardziej zredukować ból i zmniejszyć nacięcie dostępu odczuwane przez pacjentów.

Wszystkie manipulacje chirurga z użyciem instrumentów endoskopowych dzięki wysokiej jakości obrazu z jakością 4K są na monitorze bezpośrednio kontrolowane i gwarantują wysoki poziom skuteczności zabiegu i bezpieczeństwa. Zabieg trwa z reguły do jednej godziny, pobyt w szpitalu do 2 dni.

Dzięki rozwojowi innowacyjnych instrumentów i technik endoskopowych oraz bardzo dobrej skuteczności tych zabiegów potwierdzonej w wieloośrodkowych  badaniach naukowych na całym świecie, małoinwazyjna chirurgia endoskopowa kręgosłupa ma dzisiaj znacznie szersze wskazania.   Chirurgia endoskopowa kręgosłupa znajduje dzisiaj zastosowanie w zabiegach nie tylko na kręgosłupie lędźwiowym (odcinek lędźwiowo-krzyżowy) ale i na kręgosłupie piersiowym i szyjnym w określonych wskazaniach.

Należy podkreślić, że bardzo dużą rolę w chorobach kręgosłupa i leczeniu przepukliny krążka międzykręgowego odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa odgrywa obok doświadczonego specjalisty chirurga i precyzyjnie wykonanego zabiegu operacyjnego, profesjonalna rehabilitacja i fizjoterapia przed- jak i pooperacyjna.

Kompleksowe podejście do pacjenta ze specjalistyczną diagnostyką na miejscu w szpitalu KCM Clinic (rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy w Omega Diagnostyka Obrazowarejestracja@omegadiag.pl), z przed- i pooperacyjną opieką ambulatoryjną w Poradni Chirurgii Kręgosłupa i Leczenia Bólu, Poradni Neurochirurgicznej, Poradni Neurologicznej, Poradni Ortopedycznej i innych poradniach specjalistycznych wraz z profesjonalną rehabilitacją na miejscu pod opieką doświadczonych fizjoterapeutów, jest gwarantem sukcesu i długoterminowej stabilnej poprawy.

Pozbądź się bólu kręgosłupa !

Zarejestruj się na konsultację z lekarzem lub porozmawiaj o naszych zabiegach z koordynatorem ds. chirurgii kręgosłupa.

Czytaj mniej

  Wypełnij formularz

  Nasz koordynator odezwie się w ciągu 24 h


  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności i
  wykorzystywania przekazywanych danych.

  RIWOspine - endoskopowa chirurgia kręgosłupa

  Endoskopowa chirurgia kręgosłupa (ESS, endoscopic spine surgery)

  jest obecnie bardzo zaawansowaną i niewątpliwie najnowocześniejszą formą minimalnie inwazyjnej chirurgii kręgosłupa.  Technika ta umożliwia pacjentowi znacznie szybszy czas rekonwalescencji i szybsze ustąpienie bólu niż w przypadku tradycyjnych metod otwartej chirurgii kręgosłupa.

  Chirurgia endoskopowa kręgosłupa pomaga również zachować normalny zakres ruchomości kręgosłupa po operacji, co jest szczególnie ważne zwłaszcza u młodszych pacjentów, którzy chcą szybko powrócić do zdrowia i  aktywności sportowej.  Często zabieg ten może być przeprowadzony przy użyciu znieczulenia regionalnego zamiast ogólnego,  co znacznie zmniejsza ogólne ryzyko medyczne u starszych lub obciążonych innymi chorobami pacjentów.

  Jaka jest główna różnica pomiędzy chirurgią endoskopową kręgosłupa a innymi rodzajami operacji kręgosłupa?

  Endoskopowa chirurgia kręgosłupa w doświadczonych rękach specjalisty chirurgii kręgosłupa, oferuje pacjentom wiele potencjalnych korzyści, w tym:
  • zabieg endoskopowy jest wykonywany przez mikronacięcie, technika ta zmniejsza potrzebę nacinania tkanki skórnej oraz mięśni przykręgosłupowych (mniejszy uraz okołozabiegowy)
  • mniejsza utrata krwi
  • znacznie mniejszy dyskomfort i ból pooperacyjny
  • krótki czas pobytu w  szpitalu (1 doba)
  • szybka rekonwalescencja i krótki czas gojenia

  Czy jesteś kandydatem do zabiegu na kręgosłupie techniką endoskopową?

  Do typowych schorzeń kręgosłupa, które mogą być wskazaniem do operacji endoskopowej kręgosłupa należą:  tzw. dyskopatia, umiarkowana lub ciężka przepuklina dysku międzykręgowego, artropatia fasetowa, nawracająca rwa kulszowa jak i stenoza kanału kręgowego kręgosłupa.
  Choroba kręgosłupa musi być zdiagnozowana nie tylko na podstawie wywiadu i badania klinicznego pacjenta, ale tez i potwierdzona w diagnostyce obrazowej (rezonans, tomograf).
  Należy jednak podkreślić, że   operacja kręgosłupa nie zawsze powinna być pierwszym sposobem leczenia.  Z reguły zaleca się, aby inne rodzaje leczenia niechirurgicznego (terapia lekowa i rehabilitacja), zostały wypróbowane przed jakimkolwiek rodzajem leczenia  chirurgicznego kręgosłupa, w tym endoskopowej chirurgii kręgosłupa.

  Jakie są wskazania do endoskopowej chirurgii kręgosłupa?

  Endoskopowa chirurgia kręgosłupa znajduje wskazanie głównie w przewlekłych opornych na terapię zespołach bólowych kręgosłupa przy zdiagnozowanej chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, tzw. dyskopatii i leczeniu przepukliny krążka międzykręgowego. Technika ta może jednak nie być odpowiednia dla innych wskazań do operacji kręgosłupa, takich jak skolioza, uraz czy niestabilność kręgosłupa oraz nowotwór. W takich przypadkach na podstawie wyników badań specjalistycznych jak rezonans lub tomograf kręgosłupa, chirurg może zalecić inny rodzaj zabiegu – tradycyjny otwarty lub minimalnie inwazyjny lecz nie endoskopowy.

  1. Endoskopowa chirurgia kręgosłupa (ESS, endoscopic spine surgery)

  Jest to obecnie najbardziej zaawansowana i niewątpliwie najnowocześniejsza forma małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa. Technika ta pozwala pacjentowi na znacznie szybszy czas powrotu do zdrowia i szybsze uśmierzenie bólu niż w przypadku tradycyjnych metod otwartej chirurgii kręgosłupa.
  Endoskopowa chirurgia kręgosłupa pomaga również zachować normalny zakres ruchu kręgosłupa po operacji, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza u młodszych pacjentów, którzy chcą szybko wrócić do zdrowia i aktywności sportowej. Często zabieg może być wykonany z zastosowaniem znieczulenia regionalnego zamiast ogólnego, co znacznie zmniejsza ogólne ryzyko medyczne u pacjentów starszych lub obciążonych innymi chorobami.

   

  3. Jakie są wskazania do endoskopowej chirurgii kręgosłupa?

  Endoskopowa chirurgia kręgosłupa jest wskazana głównie w przewlekłych opornych zespołach bólowych kręgosłupa przy rozpoznaniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, tzw. dyskopatii oraz leczeniu przepuklin dyskowych. Technika ta może jednak nie być odpowiednia w przypadku innych wskazań do operacji kręgosłupa, takich jak skolioza, uraz lub niestabilność kręgosłupa oraz choroba nowotworowa. W takich przypadkach, na podstawie wyników specjalistycznych badań, takich jak rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa kręgosłupa, chirurg może zalecić inny rodzaj operacji – tradycyjną otwartą lub małoinwazyjną, ale nie endoskopową.

   

  4. Czy endoskopowa chirurgia kręgosłupa jest bezpieczna?

  Postęp w technologii medycznej i optyce pozwolił na opracowanie i rozwój niezwykle nowoczesnej, a nawet rewolucyjnej techniki endoskopowej chirurgii kręgosłupa.
  W rękach wysoko wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty chirurgicznego potencjalne korzyści płynące z tej niezwykle minimalnie inwazyjnej endoskopowej techniki chirurgicznej mogą przynieść ulgę w bólu i wysoce skuteczne leczenie dzisiejszej generacji pacjentów cierpiących na przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa.

   

  5. Korzyści z endoskopowej chirurgii kręgosłupa vs. jej ryzyko

  Jak zawsze i przy każdym rodzaju operacji kręgosłupa, również przy technikach endoskopowych, istnieją korzyści i ryzyko związane z operacją. Dlatego niezwykle ważne jest, aby podczas konsultacji po dokładnej diagnostyce i omówieniu wyników badań, zważyć ze swoim chirurgiem wszystkie osobiste potencjalne korzyści i indywidualne ryzyko związane z leczeniem choroby kręgosłupa za pomocą zabiegu endoskopowej chirurgii kręgosłupa.
  Do najważniejszych korzyści należy małe nacięcie miejsca operacyjnego, które powoduje mniejszy uraz skóry, mięśni i tkanek miękkich oraz powoduje mniejszą utratę krwi i krótszy czas rekonwalescencji z szybszym powrotem do zdrowia. Większość procedur endoskopowych mogą być wykonywane w około jednej godziny, co pozwala pacjentowi być w górę i uruchomić szybciej , którzy często mogą być na nogach zaledwie kilka godzin po zabiegu.
  Potencjalne ryzyko: Endoskopowa chirurgia kręgosłupa jest wysoce wyspecjalizowaną umiejętnością chirurgiczną, a stosunkowo niewielu chirurgów kręgosłupa ma doświadczenie i wystarczająco dużą liczbę wykonanych procedur i wykonuje te procedury regularnie, aby być biegłym.
  Endoskopowa chirurgia kręgosłupa nie nadaje się generalnie do operacji rewizyjnych, u pacjentów z wyraźną niestabilnością kręgosłupa, spondylolistezą o wysokim stopniu zaawansowania lub w przypadku nowotworów.
  Specjaliści chirurgii kręgosłupa w KCM Clinic należą do najbardziej doświadczonych w Polsce i Europie, a KCM Clinic organizuje międzynarodowe konferencje naukowo-szkoleniowe z transmisją LIVE z sali operacyjnej w zakresie endoskopowej i małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa.

  Historie pacjentów po operacji kręgosłupa w klinice KCM

  Rewolucja w leczeniu kręgosłupa

  Operacja kręgosłupa – pytania

  Korzyści z endoskopowej chirurgii kręgosłupa a jej ryzyko

  Jak zawsze i w przypadku każdego rodzaju operacji kręgosłupa, też przy technikach endoskopowych, istnieją korzyści i ryzyko związane z operacją. Dlatego niezwykle ważne jest, aby w trakcie konsultacji po wnikliwej diagnostyce i omówieniu wyników badań, rozważyć ze swoim chirurgiem wszystkie swoje osobiste potencjalne korzyści oraz indywidualne ryzyko związane z leczeniem choroby kręgosłupa za pomocą procedury endoskopowej chirurgii kręgosłupa.
  Do najważniejszych korzyści należy małe nacięcie miejsca operacyjnego, co powoduje mniejszy uraz skóry, mięśni i tkanek miękkich i skutkuje mniejszą utratą krwi i krótszym czasem rekonwalescencji z szybszym powrotem do zdrowia.  Większość zabiegów endoskopowych może być wykonana w ciągu około jednej godziny, co pozwala na szybsze uruchomienie pacjenta , który może stanąć na nogi już często  po kilku godzinach od zabiegu.
  Potencjalne ryzyko: Chirurgia endoskopowa kręgosłupa jest wysoce wyspecjalizowaną umiejętnością chirurgiczną i stosunkowo niewielu chirurgów kręgosłupa ma odpowiednie doświadczenie i odpowiednio dużą ilość wykonanych zabiegów i wykonuje te zabiegi regularnie, aby być biegłym.
  Endoskopowa chirurgia kręgosłupa nie nadaje się z reguły do operacji rewizyjnych, u pacjentów z wyraźną niestabilności kręgosłupa, spondylolistezą o wysokim stopniu zaawansowaniu lub w chorobie nowotworowej.
  Specjaliści z zakresu chirurgii kręgosłupa w KCM Clinic należą do najbardziej doświadczonych w Polsce i Europie,  a KCM Clinic jest organizatorem międzynarodowych konferencji naukowo-szkoleniowych z transmisją LIVE z  sali operacyjnej w zakresie  endoskopowej i małoinwazyjnej chirurgii kręgosłupa.

  Jak przeprowadzany jest zabieg endoskopowej chirurgii kręgosłupa?

  Zabieg endoskopowy jest wykonywany z reguły w znieczuleniu miejscowym lub analgosedacji. Po ułożeniu na stole operacyjnym, pacjent jest przygotowywany do zabiegu, przy czym podawany jest środek znieczulający miejscowo, aby zablokować ból. Poprzez nacięcie skóry pod kontrolą skopii  wprowadzany jest w obszar operowany tzw. trokar roboczy, czyli sztywna rurka.  Dostęp do kręgosłupa, zależnie od konkretnej diagnozy pacjenta i od wyboru techniki przez lekarza, może nastąpić przez tzw. dojście intralaminarne (od tyłu kręgosłupa pomiędzy dwoma blaszkami) lub transforaminalne (przezotworowe od tyłu/boku kręgosłupa).
  Następnie przez trokar wprowadzany jest do docelowego obszaru kręgosłupa poddawanego operacji cienki endoskop zakończony się maleńką kamerą. Przez endoskop wprowadzane są instrumenty mikrochirurgiczne, którymi chirurg operuje. W trakcie całej operacji endoskopowej, kamera rejestruje i wyświetla w czasie rzeczywistym obrazy o bardzo wysokiej jakości z operowanego miejsca na monitorze, obserwowanym przez chirurga. Kamera endoskopowa z wizualizacją pola operacyjnego wspomaga chirurga podczas zabiegu operacyjnego, a po jego zakończeniu wszystkie narzędzia, kamera i endoskop z trokarem są delikatnie usuwane. Nacięcie na skórze jest zaopatrywane szwem i niewielkim opatrunkiem.

  Czy operacja endoskopowa kręgosłupa jest bezpieczna?

  Postęp w technologii medycznej i technice optycznej pozwolił na rozwój i opracowanie niezwykle nowoczesnej i wręcz rewolucyjnej techniki endoskopowej chirurgii kręgosłupa.
  W rękach wysoko wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty chirurga, potencjalne korzyści płynące z tej niezwykle małoinwazyjnej endoskopowej techniki chirurgicznej, mogą zapewnić ulgę w  bólu i wysoko skuteczne leczenie dzisiejszej generacji pacjentów, cierpiących na przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa.

  Pozostałe oddziały / Kliniki

  Wyślij zapytanie

   Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

   Zarejestruj się

   Wizyty, zabiegi szpitalne

   • Pon - Pt  7:30 - 19:00
   • Sobota    9:00 - 13:00

   Centrum Chirurgii Bariatrycznej

   Centrum Chirurgii Plastycznej

   Centrum Chirurgii Kręgosłupa

   Centrum Stomatologii

   • Pon - Pt   8:00 - 19:00
   • Sobota     9:00 - 13:00

   OMEGA Diagnostyka Obrazowa

   • Pon – Pt  7:00 – 21:00
   • Sobota     7:00 – 21:00

   Godziny Otwarcia

   • Pon - Pt   7:30 - 20:00
   • Sobota     7:30 - 17:00

   Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

   • Pon - Pt   8:00 - 20:00
   • Sobota      9:00 - 14:00

   KCM Clinic Wrocław

   • Czynne po umówieniu wizyty

   Chat KCM Clinic

   • Pon - Pt   8:00 - 19:00

   Lokalizacje

   KCM Clinic Jelenia Góra

   • ul. Bankowa 5-7 58-500 Jelenia Góra

   KCM Clinic Wrocław

   • ul. Krucza 2A 53-406 Wrocław

   Parking