sie2022

Chirurgia OtyłościPoradnik pacjenta

Schorzenia związane z nadwagą szczególnie często pojawiające się w krajach wysoko rozwiniętych to istotny problem medyczny naszych czasów. Wśród chorób cywilizacyjnych wymienić należy powszechnie występującą nadwagę oraz otyłość, które prowadzą do rozwoju poważnych zaburzeń zdrowotnych. Zjawisko to jest istotnym problemem XXI wieku, gdyż z nadmierną masą ciała zmaga się już ponad 2,2 mld osób, z czego 0,7 mld przypadków to ludzie otyli. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, iż problem ten dotyczy nie tylko Stanów Zjednoczonych – nie radzą sobie z nim również kraje Unii Europejskiej, w tym także Polska.

Otyłość a nadwaga – jakie są różnice?

Oba te schorzenia związane są z nieprawidłowością wagi, nie są to jednak synonimy, dlatego nie należy ich mylić. Nadwagę oraz otyłość zdefiniować można jako stan, w którym organizm zmagazynował zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Ilość tę można określić poprzez obliczenie wskaźnika BMI (Body Mass Index), dzieląc wagę wyrażoną w kilogramach przez wzrost w metrach podniesionych do kwadratu. Wynik mieszczący się w przedziale 25,00 – 29,99 oznacza nadwagę, zaś w przypadku otyłości mówimy o trzech stopniach zaawansowania choroby. Wyróżniamy następujące rodzaje otyłości:

■ 30,00-34,99 – I stopień;

■ 35,0-39,99 – II stopień (kliniczna);

■ ≥40 – III stopień (skrajna).

 

W celu określenia prawidłowości wagi należy udać się do specjalisty. Warto zaznaczyć, że każde z wymienionych powyżej schorzeń wiąże się z ryzykiem pojawienia się kolejnych niepożądanych następstw zdrowotnych, dlatego zaburzeń wagi nie wolno lekceważyć.

Chcesz Dowiedzieć się więcej na temat swojego BMI
Oblicz swoje BMI Sam
Kalkulator BMI

Otyłość a choroby układu sercowo-naczyniowego

Nadmiar tkanki tłuszczowej wywiera negatywny wpływ na organizm człowieka, powodując wiele powikłań zdrowotnych. Wśród nich wymienić należy choroby układu sercowo-naczyniowego, które obejmują żyły, tętnice oraz mięsień sercowy. Są one uwarunkowane genetycznie, ale niebagatelny wpływ na ich rozwój ma również niezdrowy styl życia. Choroby układu krążenia wskazywane są jako jedna z najczęstszych przyczyn zgonów ludzi na całym świecie. Szczególnie wysokie ryzyko związane jest ze współwystępowaniem takich problemów jak hipercholesterolemia oraz nadciśnienie tętnicze.

Nadmierne kilogramy mogą prowadzić również do rozwoju miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, żylnej choroby zakrzepowo zatorowej oraz niewydolności i zaburzeń rytmu serca.

Otyłość a zwyrodnienie stawów

Cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej oraz choroby układu sercowo-naczyniowego to niejedyne schorzenia związane z nadmierną masą ciała. Objadanie się przetworzoną żywnością i ograniczanie aktywności fizycznej przyczyniają się również do powstawania zwyrodnienia stawów kolanowych, biodrowych, a często także stawów rąk. W przypadku chorobliwej otyłości zwyrodnienia obejmują również kręgosłup, który jest narażony na duże obciążenia. Nieodwracalne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem narządów ruchu ograniczają mobilność pacjenta oraz stają się przyczyną przewlekłego bólu. Deformacje stawów mogą prowadzić do niepełnosprawności.

Otyłość a niewydolność oddechowa

Schorzenie związane z występowaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej może prowadzić również do powikłań obejmujących układ oddechowy. Skutkuje nie tylko dusznością wysiłkową, ale także występowaniem zaburzeń oddychania podczas snu (obturacyjnego bezdechu) czy niewydolnością oddechową. Nadwaga jest szczególnie niewskazana w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z astmą oraz przewlekłą obturacyjną chorobą płuc.

Chcesz Dowiedzieć się więcej na temat Otyłości
Sprawdź naszą stronę
O otyłości

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:00 – 21:00
  • Sobota     7:00 – 21:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7

   58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A

   53-406 Wrocław

  Parking