czy implanty piersi trzeba wymieniać

Piersi traktowane są przez panie jako wyznacznik kobiecości, dlatego wiele z nich decyduje się na poprawę ich wyglądu. Chirurgia piersi zajmuje w medycynie estetycznej ważną pozycję. W Stanach Zjednoczonych przeprowadza się przeszło 10 milionów zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, a chirurgia biustu zajmuje wśród nich czołową pozycję. W Polsce szacuje się, że rocznie odbywa się niemal 7 tysięcy operacji zmiany rozmiaru biustu, co świadczy o popularności tego rodzaju procedur medycznych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o implantach piersi?
Skontaktuj się z nami, a my wyjaśnimy Twoje wątpliwości
ZADZWOŃ DO NAS

Jakie zabiegi wykonywane są w ramach chirurgii piersi?

Operacje plastyczne biustu mają na celu:

  • Powiększenie piersi ma na celu zwiększenie ich rozmiaru i poprawienie kształtu, a także zwiększenie naturalnych proporcji pacjentki i stworzenie symetrycznego i estetycznego ich profilu. Procedury dostosowuje się do indywidualnych potrzeb kobiety. Zwykle odbywa się to poprzez umieszczenie silikonowych implantów piersi. Operacje przeprowadza się pod narkozą, trwa on od jednej do dwóch godzin. Jej przebieg jest ustalany z pacjentką podczas konsultacji lekarskiej.
  • Podniesienie piersi jest zabiegiem przeprowadzanym w ramach mastopeksji, czyli liftingu piersi, którego celem jest zmiana ich kształtu. Podczas zabiegu nadmiar skóry jest usuwany, a kształt piersi formowany. Zabieg zajmuje około trzech godzin.
  • Podniesienie piersi z powiększeniem przy użyciu implantów MENTOR lub POLYTECH.
  • Zmniejszenie piersi określane jest jako mammoplastyka redukcyjna i polega na usuwaniu nadmiaru tłuszczu, tkanki gruczołowej i skóry w celu osiągnięcia rozmiaru bardziej proporcjonalnego do ciała pacjentki. Nadmiernie duże piersi mogą być przyczyną bólu zarówno fizycznego jak i psychicznego, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Operacja trwa do trzech godzin, a pacjentka pozostaje w szpitalu maksymalnie do dwóch dni. Podczas zabiegu chirurg często dodatkowo wykonuje korektę otoczek i brodawek sutkowych.
  • Profilaktyczna mastektomia polega na częściowym lub całkowitym usunięciu piersi, którą wykonuje się zazwyczaj w leczeniu nowotworu piersi. Mastektomii mogą poddać się osoby narażone na ryzyko raka piersi.
  • Rekonstrukcja piersi polega na przywróceniu jednej z nich lub obydwu normalnego wyglądu po zabiegach mastektomii, lumpektomii, czyli usunięciu guzka łącznie z otaczającymi go zdrowymi tkankami lub wrodzonych deformacjach. Rekonstrukcję można wykonać dzięki użyciu implantu piersiowego z wykorzystanie własnej tkanki lub przy użyciu kombinacji tkanki i implantu.

Czy implanty piersi trzeba wymieniać?

Współcześnie stosowane przy zabiegach chirurgii piersi implanty silikonowe nie wymagają wymiany, gdyż wykonane są z najwyższej jakości materiałów i mają dożywotnią gwarancję, jak również certyfikat FDA, który potwierdza spełnianie najwyższych norm dla protez piersiowych. Oznacza to, że nie trzeba ich wymieniać, jeśli tylko pacjentka nie zechce sama podjąć takiej decyzji ze względu na zmianę ich kształtu lub wielkości. Niektóre z implantów posiadają gwarancję określoną na dziesięć lat, co oznacza, że po upływie tego czasu należy poddać się zabiegowi ich wymiany. Zabieg w tym przypadku nie jest podyktowany względami estetycznymi lecz jakością zastosowanej implantów. Należy pamiętać, że wymiana implantów łączy się z koniecznością odbycia okresu rekonwalescencji i dodatkową operacją.

Operacje plastycznie biustu w klinice KCM
Dowiedz się więcej na temat zabiegu powiększenia piersi
Implanty piersi

Kiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia operacji wymiany implantów?

Konieczność wymiany implantów najczęściej jest związana z upłynięciem okresu gwarancji na produkt. Zdarzają się jednak inne powody. Jest nim między innymi przypadek pęknięcia implantu na skutek na przykład urazu. Pojawiają się wtedy zazwyczaj dolegliwości w postaci obrzęku i bólu, choć implant może utrzymywać się na miejscu, a silikon zachowywać swą konsystencję. Inną przyczyną ponownego zabiegu jest wytworzenie się wokół implantu torebki włóknistej, widocznej w rezonansie magnetycznym lub badaniu ultrasonograficznym. Skutkuje to zazwyczaj deformacją piersi i ich asymetrią, co powoduje dolegliwości bólowe. Kolejnym powodem operacji może być odrzucenie przez organizm implantu lub niewłaściwe jej dobranie. Kobiety, które poddały się zabiegowi w ramach chirurgii piersi, często ze względów estetycznych decydują się na ponowny zabieg wymiany implantu. Standardowym okresem wymiany jest 10 do 15 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz