gru2021

Chirurgia PlastycznaPoradnik pacjenta

Możliwości współczesnej medycyny estetycznej, zwiększająca się dostępność, zmniejszone ryzyko komplikacji spowodowane zastosowaniem nowoczesnych technik i narzędzi czy naturalne efekty wykonanych zabiegów – wszystko to przyczynia się do rosnącego zainteresowania operacjami plastycznymi. Czy jednak z tego rodzaju wsparcia mogą skorzystać osoby w każdym wieku? Odpowiedź na to pytanie jest istotna, ponieważ kompleksy, niezadowolenie ze swojego wyglądu i dążenie do sprostania aktualnym standardom piękna nie ograniczają się tylko do jednej grupy wiekowej. Jak więc wiek wpływa na możliwość przejścia zabiegu? Czy wiąże się z ograniczeniami lub dodatkowymi trudnościami?

Najlepszy wiek na poprawę wyglądu — czy rzeczywiście istnieje?

Nie ma określonego przedziału wiekowego, który zalecany jest jako idealny moment na wykonanie zabiegów, którymi dana osoba jest zainteresowana. Decyzja o poddaniu się operacji to sprawa bardzo indywidualna i każdorazowo należy podejmować ją w oparciu o swoje motywacje, potrzeby oraz stan zdrowia. Warto też podkreślić, że skutki medycznej ingerencji w wygląd mogą daleko wykraczać poza same kwestie estetyki. W jaki sposób? Na przykład zmiany w kształcie nosa mogą pomóc w zniwelowaniu ewentualnych problemów z oddychaniem. Nie do przecenienia jest też kwestia samopoczucia i zdrowia psychicznego. W przypadku pacjentów, którzy borykają się na co dzień z trudnościami wynikającymi bezpośrednio z niskiej samooceny lub braku akceptacji swojego ciała, medycyna estetyczna może przynieść ogromną zmianę w jakości życia.

Należy oczywiście pamiętać, że podobnie jak przy każdej innej procedurze medycznej również tutaj występuje ryzyko pojawienia się komplikacji zdrowotnych, z którymi trzeba się liczyć. Podjęcie decyzji powinno być więc zawsze poprzedzone dokładnym przemyśleniem wszystkich korzyści i zagrożeń oraz przeprowadzeniem kompleksowych badań i konsultacji medycznych. Jeśli jednak wyniki są prawidłowe, a proces kwalifikacji przebiegnie pozytywnie, nie ma żadnego powodu, dla którego osoby zdecydowane na ten krok powinny odkładać operację w czasie, czekając na lepszy moment.

Czy operacji plastycznej można poddać się w każdym wieku?

Przyjmuje się, że przed dokonaniem chirurgicznych zmian w ramach operacji plastycznych, ciało pacjenta powinno być w pełni rozwinięte. Z zasady nie zaleca się więc tego rodzaju zabiegów w przypadku dzieci i dorastających nastolatków, których wygląd wciąż ulega zmianom. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły, które w większości przypadków dotyczą sytuacji, w których ingerencja chirurga plastyka jest niezbędna w celach rekonstrukcyjnych i zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu młodej osoby. W przypadku osób dorosłych nie ma określonej górnej granicy wieku, a o pozytywnej kwalifikacji decyduje lekarz na podstawie wyników badań.

Wiek a rekonwalescencja

Mimo że sam wiek nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu, należy mieć na uwadze, że organizm osób starszych może mieć większe problemy z powrotem do pełnej sprawności, co w efekcie prowadzi do wydłużenia czasu rekonwalescencji. Jest to też grupa narażona na wyższe ryzyko komplikacji zdrowotnych, dlatego rzetelna ocena doświadczonego chirurga przed operacją jest kluczowa.

Zabiegi plastyczne w przypadku osób nieletnich

Młodzież poniżej 18 roku życia nie ma w świetle prawa możliwości samodzielnego zdecydowania o poddaniu się operacji plastycznej. Taki zabieg może być jednak przeprowadzony w przypadku uzyskania zgody opiekuna prawnego. Należy mieć jednak na uwadze, że są to pacjenci wymagający szczególnej uwagi, a w ramach przeprowadzanej kwalifikacji niezbędne jest nie tylko uwzględnienie dojrzałości fizycznej, ale też emocjonalnej, by mieć pewność, że jest to świadomy wybór, a nie wynik presji otoczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami, a my wyjaśnimy Twoje wątpliwości
ZADZWOŃ DO NAS

Statystyki dotyczące operacji plastycznych

Według danych udostępnionych przez The International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS) dotyczących ogólnoświatowych trendów w medycynie plastycznej za rok 2019 liczba przeprowadzanych zabiegów w dalszym ciągu wzrasta. Wśród procedur, na które decyduje się największa liczba pacjentów, są: powiększenie piersi, liposukcja, plastyka powiek, plastyka brzucha i plastyka nosa. Co istotne mimo częstego kojarzenia chirurgii estetycznej jako dziedziny medycyny skierowanej przede wszystkim do kobiet, statystyki wskazują, że cieszy się również rosnącym zainteresowaniem wśród mężczyzn – na czele listy znajdują się tu zabiegi plastyki powiek oraz liposukcja.

Wiek może wpłynąć na dobór optymalnych technik chirurgicznych, szybkość powrotu do zdrowia czy rodzaj rozważanych procedur, nie stanowi jednak przeszkody w dążeniu do pięknego wyglądu. W KCM Clinic wierzymy, że każdy moment jest idealny, by zadbać o siebie i swoje samopoczucie! Nasz zespół doświadczonych specjalistów pomoże Ci znaleźć optymalne dla Ciebie rozwiązania i zapewni profesjonalną opiekę i wsparcie na każdym etapie.