rehabilitacja po operacji bariatrycznej

Operacja bariatryczna jest prawdziwym ratunkiem dla ludzi, których dotyka chorobliwa otyłość. Zabieg ma na celu redukcję masy ciała, a polega na chirurgicznym zmniejszeniu żołądka. Przynosi wiele korzyści dla pacjenta, a ogólny czas rekonwalescencji nie trwa zbyt długo. Już kilka godzin po wykonaniu zabiegu można wstać z łóżka i samodzielnie udać się do toalety lub na krótki spacer. Pobyt w klinice jest bardzo ważny, ale to czas po wyjściu z niej należy do kluczowego momentu dla efektów operacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej o chirurgicznym leczeniu otyłości?
Skontaktuj się z nami, a my wyjaśnimy Twoje wątpliwości
ZADZWOŃ DO NAS

Jakie działania są ważne w trakcie rekonwalescencji

Każdy pacjent jest indywidualnym przypadkiem, ale większość osób, które poddały się zabiegowi nie odczuwają większego bólu. Możliwe jest jednak wprowadzenie odpowiednich środków farmakologicznych, zgodnie z zapotrzebowaniem u pacjentów. Dawka jest skutecznie obniżana, a już po drugiej dobie od operacji wypisywane są recepta, zwolnienie L4 (2-4 tygodnie są wystarczające) oraz zalecenia. Trzymanie się ścisłych wytycznych jest niezwykle ważne. Sama operacja nie stanowi pełnego rozwiązania problemu otyłości, a jedynie odpowiednie wsparcie kolejnymi narzędziami i metodami, daje gwarancję zyskania nowego wyglądu i pełnego zdrowia.

Aktywność fizyczna

Przyspieszenie czasu rekonwalescencji możliwe jest dzięki wprowadzenu aktywności fizycznej. Nie należy jednak robić tego pochopnie. Oprócz stopniowego zwiększania intensywności ćwiczeń, warto także dbać o regularność. Na początek można zacząć od spokojnych spacerów, których trasy można kolejno zwiększać. Wielu pacjentów dołącza do nich elementy nordic walking, które są doskonałym sposobem na codzienną dawkę ćwiczeń.

Operacja bariatryczna jest całkowicie bezpieczna, a rekonwalescencja nie odrzuca możliwości zastosowania bardziej wymagających sportów oraz dyscyplin. Po 6 tygodniach można wprowadzać kolejne formy aktywności np. jazdę na rowerze oraz pływanie. Jeżeli tylko pacjent czuje się na siłach może wzbogacić swój plan treningowy o bardziej zaawansowane formy. Warto skorzystać w tej mierze z porad specjalisty.

Samodzielne ćwiczenie jest godne powagi. Wymaga to wiele samozaparcia, ale także wiedzy. Nieumiejętne wykonywania może bowiem prowadzić do wystąpienia kontuzji. Także źle dobrany zestaw może wpłynąć negatywnie na motywację, spowodowaną brakiem widoczności efektów lub trudnościami w ćwiczeniach. Trening pod okiem wykwalifikowanego trenera jest ciekawą propozycją, jeżeli poszukuje się wsparcia. Odpowiedni plan będzie dostosowany do możliwości po operacji oraz aktualnej kondycji fizycznej.

Odpowiedni plan żywieniowy

W zaleceniach po operacji bariatrycznej nie może zabraknąć punktu, dotyczącego diety. Pozwoli to utrzymać efekty, a także zwiększyć ich wpływ na stan zdrowia pacjenta. Plan żywieniowy powinien być dostosowany nie tylko do samych zasad zdrowego odżywiania, ale również osobistych preferencji danej osoby. Spożywane pokarmy powinny być różnorodne oraz bogate w składniki odżywcze.

Operacje bariatryczne
Dowiedz się więcej na temat bariatrii i metodach leczenia
Bariatria

Zmiana nawyków żywieniowych jest niezwykle ważna. W tym zakresie pacjent zobowiązany jest do rezygnacji z produktów i potraw, gdzie jest dużo cukru. Musi on znaleźć zdrowsze zamienniki. Także alkohol i tytoń muszą być wyeliminowane z codziennych przyzwyczajeń. Nowe ciało zasługuje na nowe, lepsze traktowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz