Podczas konferencji po raz pierwszy w Polsce transmitowano „na żywo” z 2 sal operacyjnych przebieg 14 małoinwazyjnych zabiegów neurochirurgicznych w zakresie kręgosłupa z Sali operacyjnej.

Pod tytułem „Małoinwazyjne techniki neurochirurgiczne w chorobach kręgosłupa w połączeniu ze specjalistyczną rehabilitacją. Neurochirurgia czynnościowa i neuromodulacja” z transmisją LIVE z sali operacyjnej, zorganizowana została  w dniach 17–18 czerwca w KCM Clinic w Jeleniej Górze konferencja naukowo–szkoleniowa. Podczas konferencji po raz pierwszy w Polsce transmitowano „na żywo” z 2 sal operacyjnych przebieg 14 małoinwazyjnych zabiegów neurochirurgicznych w zakresie kręgosłupa z Sali operacyjnej. Operatorem był dr hab. n. med. specjalista neurochirurg, Stanisław Kwiek, kierownik Dolnośląskiego Centrum Małoinwazyjnej Chirurgii Kręgosłupa KCM w Jeleniej Górze.

Jak zaznaczyła dr n. med. Monika Mikulicz-Pasler, Prezes Zarządu KCM Clinic, w KCM wszystkie operacje kręgosłupa wykonywane są z zastosowaniem małoinwazyjnych technik neurochirurgicznych, co pozwala na krótszy pobyt szpitalny (z reguły 2-dniowy), szybszą rekonwalescencję, a przede wszystkim ograniczenie praktycznie do zera ewentualnych komplikacji, które występują przy zastosowaniu technik klasycznych.

Światowej sławy specjalista neurochirurg, dr hab. n. med. Stanisława Kwiek, to jeden z najbardziej doświadczonych w zakresie technik małoinwazyjnych neurochirurgów w Polsce i za granicą, z doświadczeniem kilku tysięcy takich zabiegów, ze znakomitymi rezultatami i wysoką satysfakcją pacjentów.

– Na zabiegi w zakresie małoinwazyjnej neurochirurgii przyjeżdżają do nas pacjenci nie tylko z całej Polski, ale i z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Kanady, USA, a nawet Sri Lanki. Wyniki takich metod leczenia, przy odpowiedniej kwalifikacji, są w ocenie naszych pacjentów bardzo pozytywne – „aż u ok. 98 proc. leczonych chorych, przy czym poważnych powikłań tych zabiegów do dnia dzisiejszego u naszych pacjentów nie było” – powiedział kierownik Centrum – dr hab. n. med. Stanisław Kwiek.

W ramach konferencji o charakterze warsztatów, po raz pierwszy w Polsce goście mieli wyjątkową okazję obserwować na żywo przebieg 14 operacji kręgosłupa, transmitowanych live z sali operacyjnej, a każdy z uczestników mógł zadawać pytania bezpośrednio operatorowi.  Kolejnego dnia uczestnicy mogli śledzić wizyty u dzień wcześniej operowanych i już następnego dnia opuszczających szpital zoperowanych zadowolonych pacjentów.

– Konferencja nasza rozpocznie grupę cyklicznych spotkań, poświęconych małoinwazyjnej neurochirurgii i specjalistycznej rehabilitacji kręgosłupa, organizowanych przez KCM – Dolnośląskie Centrum Małoinwazyjnej Neurochirurgii Kręgosłupa – powiedziała dr n. med. Monika Mikulicz-Pasler, Prezes Zarządu KCM Clinic SA.

W konferencji wzięli udział lekarze specjaliści i fizjoterapeuci z całej Polski. O współpracy fizjoterapeuty z neurochirurgiem oraz pooperacyjnych doświadczeniach w zakresie przed- i pooperacyjnej rehabilitacji w KCM Clinic opowiadał dr n. med. Krzysztof Suszyński, specjalista fizjoterapeuta, natomiast doświadczeniami uzdrowiskowymi leczenia pacjentów pooperacyjnych podzielił się z uczestnikami dr KF Dariusz Milko, kierownik oddziału fizjoterapii PGU – Uzdrowisko Cieplice Sp. z o.o. – Grupa PGU.

Uczestnicy nie kryli zadowolenia i podkreślali, iż interdyscyplinarna formuła konferencji jest unikatowa w skali kraju, a bezsprzecznie niezwykle potrzebna, jako znakomite pole wymiany wiedzy i doświadczenia specjalistów lekarzy i fizjoterapeutów.