Na czym polega Video-kolposkopia?

Kolposkopia polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego – videokolposkopu.

Czym jest video-kolposkop?

Kolposkop jest to rodzaj kamery o wysokiej rozdzielczości obrazu, przy użyciu której można uzyskać obraz, w powiększeniu od 4 do 50 nabłonka pokrywającego tarcze części pochwowej szyjki.

W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Na tej podstawie opracowano kolposkopową klasyfikację zmian szyjki macicy:

 • prawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 1)
 • nieprawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 2)
 • niejasne obrazy kolposkopowe (grupa 3)
 • inne obrazy kolposkopowe (grupa 4)

Stwierdzenie obecności zmian z 2 i 3 grupy jest wskazaniem do pobrania wycinków celowanych lub pobrania wymazów cytologicznych z kanału szyjki macicy.

Szybka diagnoza po kolposkopii

Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%).

Dokładność diagnostyczna kolposkopii dla raka szyjki macicy oceniana jest na 79 – 97%, a cytodiagnostyki – w granicach 77 – 98%, podczas gdy dokładność diagnostyczną obu metod stosowanych łącznie ocenia się na 90 – 100%.

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami, a my wyjaśnimy Twoje wątpliwości
ZADZWOŃ DO NAS

Jakie badania wykonać przed kolposkopią?

Zwykle kolposkopia poprzedzona jest wykonaniem wymazów cytologicznych z szyjki macicy celem zwiększenia czułości diagnostycznej badania.

Badanie kolposkopowe służy także pobraniu wycinka celowanego, określeniu zakresu zabiegu na szyjce macicy, pochwie i sromie przed planowaną operacją chirurgiczną oraz ocenie, czy po interwencji elektrochirurgicznej lub chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości.

Jak przygotować się do badania?

W okresie kilku dni przed badaniem nie powinno się współżyć seksualnie, dokonywać irygacji pochwy ani poddawać się badaniu ginekologicznemu, gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego.

Opis badania

Badanie wykonuje się przy ułożeniu pacjentki na fotelu ginekologicznym. Pacjentce zakłada się dopochwowo wziernik samotrzymający, co pozwala uwidocznić część pochwową szyjki macicy i następnie obejrzeć ja w wideokolposkopie.

Przed usunięciem wydzieliny pokrywającej szyjkę macicy badający ogląda tarczę części pochwowej.
Charakter tej wydzieliny pozwala wstępnie wnioskować o biologii pochwy i przyczynach np. upławów. Drugie oglądanie lekarz wykonuje po zmyciu części pochwowej roztworem 0,9% chlorku sodu.

Trzecie oglądanie następuje po przemyciu części pochwowej 3% roztworem kwasu octowego. Jest to najważniejszy etap badania kolposkopowego, w którym wnioskuje się o charakterze zmian.

W przypadku podejrzenia o dyspalazję dużego stopnia lub o zmiany nowotworowe, badanie zostaje zakończone pobraniem przez lekarza wycinka celowanego i wyskrobin z kanału szyjki macicy.

Pobranie wycinka wykonuje się po uprzednim ostrzyknięciu szyjki macicy środkiem znieczulającym (lignokainą). Badanie kolposkopowe często kończy się barwieniem szyjki macicy jodyną.
Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi rysunkami lub zdjęciami fotograficznymi. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut

Jakich informacji udzielić lekarzowi przed badaniem?

Przed badaniem należy poinformować lekarza o:

 • Przebytych chorobach narządu rodnego
 • Liczbie porodów,
 • Dacie ostatniej miesiączki.
 • Ewentualnym współżyciu seksualnym,
 • Irygacji pochwy lub badaniu ginekologicznemu, które miały miejsce przed kilkoma dniami,
 • Uczuleniu na związki jodu,
 • Skłonności do krwawień (skaza krwotoczna),
 • W czasie badania należy poinformować lekarza o wszelkich nagłych dolegliwościach (np. ból).

Powikłania po badaniu

Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

W przypadku, gdy pobrano wycinki z szyjki macicy, zaleca się nie współżyć seksualnie przez okres 7 dni.

Ginekologia
Dowiedz się więcej na temat ginekologii
Ginekologia KCM