lis2022

Chirurgia KręgosłupaPoradnik pacjenta

Na czym polega operacja endoskopowa kręgosłupa?

Endoskopowe operacje kręgosłupa to  nowoczesne techniki operacyjne, w trakcie których poprzez mikronacięcie wprowadzany jest do kręgosłupa kamera do wizualizacji pola operacyjnego, a chirurg operuje  z podglądem zabiegu i narzędzi na monitorze.
Dzięki postępom w medycynie, rozwoju optyk z obrazowaniem tkanek kręgosłupa, endoskopowa chirurgia kręgosłupa należy dzisiaj do najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych metod operacji kręgosłupa i może wielu pacjentom pomóc w leczeniu bólu.
Zabieg endoskopowej operacji kręgosłupa trwa z reguły do 1 godziny i może być przeprowadzony w  znieczuleniu regionalnym,  co  zmniejsza ogólne ryzyko narkozy u starszych lub obciążonych pacjentów.

Jakie są główne korzyści chirurgii endoskopowej kręgosłupa w porównaniu do innych operacji kręgosłupa?

W rękach doświadczonego chirurga, endoskopowa chirurgia kręgosłupa oferuje pacjentom wiele potencjalnych korzyści, takich jak:

  • mniejsze nacięcie skóry z mniejszym urazem zabiegowym
  • mniejsza utrata krwi
  • mniejszy ból pooperacyjny
  • krótki czas pobytu w szpitalu
  • szybszy czas gojenia rany
  • szybki powrót do zdrowia

Chirurgia endoskopowa kręgosłupa umożliwia pacjentowi znacznie szybszy czas rekonwalescencji i szybsze ustąpienie bólu niż w przypadku innych klasycznych zabiegów kręgosłupa.

Jest niezwykle ważne, że ponadto chirurgia endoskopowa kręgosłupa pomaga zachować po operacji normalny zakres ruchomości kręgosłupa, co z kolei pozwala  na szybki powrót do zdrowia i aktywności sportowej.

Jakie są wskazania do endoskopowej operacji kręgosłupa?

Wskazaniem do endoskopowej operacji kręgosłupa jest głównie tzw. dyskopatia czyli choroba dysku międzykręgowego w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa i operacyjne leczenie przepukliny dysku międzykręgowego.
Technika ta nie znajduje zastosowania w chorobach kręgosłupa, takich jak skolioza, uraz czy niestabilność kręgosłupa oraz nowotwór.

Korzyści z endoskopowej techniki operacyjnej a jej ryzyko:

Należy pamiętać, że przypadku każdego rodzaju operacji kręgosłupa, też przy technikach endoskopowych, należy zawsze uważnie ocenić korzyści i ryzyko związane z operacją. Dlatego jest bardzo ważne, aby rozważyć z chirurgiem na podstawie badań diagnostycznych i historii choroby, wszystkie potencjalne korzyści jak i potencjalne ryzyko związane z leczeniem operacyjnym choroby kręgosłupa.
Operacja endoskopowa kręgosłupa należy do najbezpieczniejszych metod operacyjnych kręgosłupa, ale pod warunkiem odpowiedniej diagnostyki, przy dużym doświadczeniu chirurga w tej technice i przy użyciu odpowiedniego nowoczesnego sprzętu.
Male nacięcie miejsca operacyjnego powoduje mniejszy uraz skóry, mięśni i tkanek miękkich. Krótki jest pobyt w szpitalu, mniejsza utrata krwi i krótszy czas gojenia i rekonwalescencji.  Czas zabiegu endoskopowego jest  z reguły około jednej godziny, pacjent jest szybko uruchamiany i wychodzi kolejnego dnia po zabiegu ze  szpitala.

Jakie jest główne potencjalne ryzyko operacji endoskopowych kręgosłupa?

Ponieważ chirurgia endoskopowa kręgosłupa jest wysoko wyspecjalizowaną umiejętnością chirurgiczną,  niewielu chirurgów ma odpowiednie doświadczenie i jest biegłym  w tej technice.
W szpitalu w KCM Clinic specjaliści wykonujący zabiegi endoskopowe kręgosłupa należą do najbardziej doświadczonych w Polsce i Europie. Szpital KCM Clinic jest od lat ośrodkiem szkoleniowym, organizatorem międzynarodowych konferencji naukowo-szkoleniowych w zaawansowanych technikach endoskopowych i chirurgii małoinwazyjnej kręgosłupa.

Kiedy nie można wykonać operacji kręgosłupa technika endoskopową?

Przepukliny dysku międzykręgowego są głównym wskazaniem do operacji kręgosłupa.
Operacja endoskopowa z reguły nie jest wskazaniem w operacjach rewizyjnych, w niestabilności kręgosłupa, w chorobie nowotworowej.

Czy skolioza może być leczona techniką endoskopową?

Niestety skolioza nie może być leczona techniką endoskopową.