lut2023

Chirurgia OtyłościPoradnik pacjenta

Apollo OverStitch: Odpowiedzi na 10 najważniejszych pytań

Apollo OverStitch , znany również jako endoskopowe zmniejszenie żołądka, to zabieg odchudzający, który pomaga osobom z nadwagą zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej. Procedura ta staje się coraz bardziej popularna wśród pacjentów, ponieważ nie wymaga żadnych nacięć. Trwa średnio od 1 do 2 godzin i jest wykonywany poprzez wprowadzenie endoskopu przez usta pacjenta i zszycie części żołądka w celu zmniejszenia jego rozmiaru i stworzenia kształtu przypominającego rękaw.

Tak jak każdy inny zabieg odchudzający, Apollo OverStitch powinien być traktowany jako „narzędzie” wspierające podróż w kierunku zdrowszego stylu życia. Poddanie się zabiegowi to tylko pierwszy krok: pacjenci powinni zmienić swoje nawyki żywieniowe, jak również zaangażować się w regularną rutynę ćwiczeń. Ten nowy styl życia nie tylko sprawi, że zabieg zakończy się sukcesem, ale także poprawi ogólny stan zdrowia!

W tym artykule odpowiemy na niektóre z najczęstszych pytań, które pacjenci mają na temat procedury Apollo OverStitch.

1. Czym jest procedura Apollo OverStitch?

Zabieg Apollo OverStitch zmniejsza rozmiar żołądka, dzięki czemu szybciej poczujesz się syty i ograniczysz spożywanie pokarmów. Zabieg wykonywany jest endoskopowo, więc nie wykonuje się żadnych nacięć. Nazwa pochodzi od technologii szycia stosowanej podczas zabiegu, którą jest OverStitch™ Endoscopic Suturing System producenta Apollo Endosurgery. Taką właśnie technologię stosuje się, jeśli zdecydujemy się poddać tej procedurze w KCM Clinic.

Zabieg pierwotnie znany jest jako endoskopowa rękawowa gastroplastyka (ESG).

2. Czy jestem odpowiednim kandydatem do zabiegu Apollo OverStitch?

Zabieg Apollo OverStitch polecamy osobom, których BMI wynosi 27 (swoje BMI możesz obliczyć tutaj). Ponieważ zabiegi bariatryczne są zwykle zalecane pacjentom o BMI 32-35, Apollo OverStitch może być dobrą opcją dla pacjentów, którzy są w I stadium otyłości.

Jeśli miałeś już inny zabieg bariatryczny (np. laparoskopowe zmniejszenie żołądka lub bypass żołądka), możesz kwalifikować się do Apollo OverStitch, jeśli potrzebujesz rewizji. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy żołądek rozciąga się i pacjent wymaga dodatkowej procedury.

Ponadto, Apollo OverStitch może być zalecany jako pierwszy krok w leczeniu otyłości, jeśli Twoje BMI wynosi 60. Zabieg może być wykonany w celu utraty wagi przed poddaniem się bardziej inwazyjnej procedurze bariatrycznej. Pójście pod nóż z mniejszą ilością kilogramów jest znacznie bezpieczniejsze!

3. Jaka jest różnica między Apollo OverStitch a rękawową resekcją żołądka?

Podczas gdy obie procedury mają na celu zmniejszenie rozmiaru żołądka, ważne jest, aby zauważyć, że procedury te różnią się zasadniczo: podczas rękawowej resekcji żołądka (lub laparoskopowej rękawowej resekcja żołądka), część żołądka jest usuwana; podczas Apollo OverStitch żołądek jest zszywany bez usuwania. Rękaw żołądkowy jest zatem bardziej inwazyjny i wymaga pobytu w szpitalu przez około 3 dni. Pacjenci poddani zabiegowi Apollo OverStitch mogą zazwyczaj opuścić szpital tego samego dnia lub następnego. Czas rekonwalescencji również będzie krótszy.

Wreszcie, rękaw żołądkowy jest procedurą nieodwracalną. Po zabiegu Apollo OverStitch, w określonym czasie, chirurg może usunąć szwy, aby żołądek mógł wrócić do swojego pierwotnego rozmiaru.

4. Co się dzieje ze szwami wewnątrz żołądka?

Szwy stosowane podczas zabiegu Apollo OverStitch są niewchłanialne. Oznacza to, że mają pozostać na stałe. Z czasem żołądek zagoi się, a szwy staną się jego częścią, trzymając szczelnie nowo uformowany rękaw.

5. Czy zabieg Apollo OverStitch jest odwracalny?

Tak, możliwe jest odwrócenie zabiegu Apollo OverStitch. Jednak zabieg ten powinien być wykonany przed całkowitym wygojeniem ścian żołądka.

6. Jakiej utraty wagi można się spodziewać po zabiegu Apollo OverStitch?

Ostatnie dane pokazują, że pacjenci mogą stracić około 20% masy ciała w ciągu 1,5-2 lat po zabiegu. Kluczowe jest, aby pacjent zobowiązał się do drastycznej zmiany stylu życia przez ten czas.

7. Jakie są skutki uboczne zabiegu Apollo OverStitch?

Nudności i dyskomfort w okolicy żołądka to najczęstsze efekty uboczne. Wielu pacjentów zgłasza uczucie „bąbla gazu” w żołądku, ale zazwyczaj ustępuje ono w ciągu 36 godzin.

Poważniejsze i rzadsze powikłania to krwawienie, perforacja lub infekcje. Aby temu zapobiec, przepisane zostaną antybiotyki.

8. Czy mogę poddać się zabiegowi Apollo OverStitch, jeśli miałem już inny zabieg odchudzający?

Ogólnie rzecz biorąc, tak, jest to możliwe. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy poprzednia operacja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów lub gdy żołądek wymaga dodatkowej zmiany rozmiaru. W tym przypadku jest to tak zwana operacja rewizyjna. Jednak kwalifikację do zabiegu musimy ocenić indywidualnie.

9. Skąd mam wiedzieć, jaki zabieg odchudzający jest dla mnie odpowiedni?

Twoje obecne BMI może być przybliżoną wskazówką, jaka procedura bariatryczna najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, ale nie wystarczy, aby określić, czy kwalifikujesz się, czy nie. Aby dokonać właściwej oceny, musimy sprawdzić Twoją historię medyczną i ogólny stan zdrowia. Skontaktuj się z nami w celu odbycia pierwszej konsultacji!

10. Miałem już Apollo OverStitch. Co mogę zrobić, aby zapewnić jej sukces?

Zobowiązanie się do drastycznej zmiany nawyków żywieniowych i rozpoczęcia zdrowszego stylu życia to podstawa. Poddanie się zabiegowi to początek nowego, zdrowszego życia! Szybciej poczujesz się pełna, ponieważ będziesz miała mniejszy żołądek, ale unikaj osiągania wrażenia, że czujesz się naprawdę pełna. Staraj się wyczuć, czego naprawdę potrzebuje Twoje ciało. Tabliczki do kontroli porcji są pomocne, aby wyrobić w sobie nawyk jedzenia tylko tego, czego potrzebujesz. Dokładnie przeżuwaj i jedz powoli.

Ponadto, ćwicz regularnie i uczyń z tego część swojej rutyny. To pomoże Ci nie tylko po zabiegu, ale i w dłuższej perspektywie!