kwi2023

Chirurgia KręgosłupaPoradnik pacjenta

Zabieg przeprowadzany przez neurochirurgów wykonywany jest w przypadku pacjentów zmagających się z patologicznymi złamaniami trzonów kręgowych, naczyniakami, przerzutami nowotworowymi i przepukliną. Uważa się, że wertebroplastyka może pomóc z bólem kręgosłupa, warto więc wiedzieć na czym polega ta metoda leczenia. Jakie są wskazania do zabiegu i jak przebiega? Czy istnieją wymagania związane z przygotowaniem się do wertebroplastyki? Najważniejsze informacje na temat tej metody stosowanej do pomocy w leczeniu bólu kręgosłupa prezentujemy w poniższym artykule.

Wskazania do wertebroplastyki

Zabieg przeprowadza się w przypadku pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem wywołanym kompresyjnymi złamaniami trzonów kręgowych powstałymi w wyniku urazu lub w przebiegu osteoporozy. Takie uszkodzenia mogą prowadzić do utraty wzrostu oraz zniekształceń kątowych i wywołanych postępującym zapadaniem się kręgów. Zaleca się wykonanie tego zabiegu również w przypadku złamań wielokrotnych i zlokalizowanych na łączeniu odcinka piersiowego z lędźwiowym. Inne wskazania do wertebroplastyki to agresywny przebieg naczyniaka, przerzuty nowotworowe z innych narządów i przepuklina kręgosłupa.

Jeśli dolegliwości wywołują u pacjenta silny ból, którego nie da się zmniejszyć z pomocą leków lub stabilizacji z użyciem gorsetu i który ogranicza możliwość codziennego funkcjonowania, wówczas zaleca się przeprowadzenie zabiegu.

Jak przebiega operacja kręgosłupa?

Wertebroplastyka to mało inwazyjna metoda leczenia, podczas której wstrzykuje się specjalny cement do uszkodzonej kości, co ma pomóc w łagodzeniu bólu. Zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem, którego dokładny rodzaj uzależniony jest od charakteru zabiegu, a także jego zakresu. Można zastosować wariant ogólny, ale najczęściej wybierany jest miejscowy.

Podczas wertebroplastyki pacjent leży na brzuchu i w pierwszej kolejności otrzymuje zastrzyki znieczulające. Następnie neurochirurg wprowadza dwie igły kostne od nasady do trzonu kręgu i podaje polimetakrylan metylu (PMMA). Środek ten przypomina cement i szybko twardnieje, stabilizując w ten sposób kość. Wpływa na unieruchomienie poruszających się względem siebie elementów, które mogą wywoływać ból. Wertebroplastyka kręgosłupa przeprowadzana jest pod kontrolą fluoroskopii i z wykorzystaniem igieł o średnicy 1-2 mm. Zabieg zwykle trwa około 30 minut i nie wymaga zszywania rany – wystarczy opatrunek.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat Wertebroplastyki
Sprawdź więcej
Wertebroplastyka

Co trzeba wiedzieć przed wertebroplastyką?

Przede wszystkim należy mieć na uwadze przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Ta metoda pomocy w leczeniu bólu kręgosłupa nie może być stosowana w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi. Zabiegu nie przeprowadza się także u pacjentów, u których trzon kręgu jest mocno zapadnięty, gdyż uniemożliwia to bezpieczne wykonanie procedury. Przed wertebroplastyką kręgosłupa niezbędna jest konsultacja z neurochirurgiem. Podczas takiej wizyty trzeba mieć aktualny wynik tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Konieczne jest również wykonanie badań zleconych przez lekarza. Ponadto w dniu przyjęcia na oddział szpitalny odbywa się kolejna konsultacja – anestezjologiczna. Zazwyczaj pacjenci po zabiegu jeszcze tego samego dnia mogą wrócić do domu, nie ma potrzeby dłuższego pobytu w placówce.

Postępowanie po wykonaniu wertebroplastyki

W miejscach nakłucia kręgosłupa może wystąpić dyskomfort. Aby pomóc w jego łagodzeniu warto stosować okłady z lodu i w razie potrzeby sięgnąć po środki przeciwbólowe. Przez przynajmniej 6 tygodni po wertebroplastyce powinno się ograniczyć aktywność fizyczną i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. Umożliwi to odciążenie złamanego kręgu i odpowiednie wygojenie. Trzeba także pamiętać, że bezpośrednio po wertebroplastyce nie należy prowadzić samochodu. Często konieczna jest też rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty, co może pomóc w powrocie do pełnej sprawności.

Zazwyczaj polega ona na wykonywaniu ćwiczeń, które mają na celu stabilizację kręgosłupa.

Jeśli ból i pozostałe dolegliwości pacjenta były wywołane przebiegiem osteoporozy, konieczna może być dodatkowa terapia w tym zakresie. Zwykle opiera się na zażywaniu leków, które zwiększają gęstość mineralną kości.

Mało inwazyjna metoda leczenia – wertebroplastyka

Zabieg ten potocznie jest nazywany cementowaniem kręgosłupa. Dzięki temu, że jest wykonywany w użyciem fluoroskopii, możliwe jest bieżące monitorowanie każdego ruchu i zatrzymanie się na wysokości odpowiedniego kręgu, który wymaga leczenia. Wertebroplastyka kręgosłupa to jedna z często stosowanych metod pomocy w leczeniu bólu, gdyż jest mało inwazyjna i nie wymaga dłuższej hospitalizacji.

Skontaktuj się z Naszym Koordynatorem aby uzyskać więcej informacji
Jesteśmy dla ciebie dostępni
Zadźwoń

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:00 – 21:00
  • Sobota     7:00 – 21:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7

   58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A

   53-406 Wrocław

  Parking