Co to jest zapalenie stawu biodrowego?

Zapalenie stawów to stan, który wpływa na stawy. Najczęstszym rodzajem zapalenia stawu biodrowego jest choroba zwyrodnieniowa stawów, w której chrząstka stawowa stopniowo się zużywa, powodując stan zapalny i ból.

Zapalenie stawów może być bardzo wyniszczającym schorzeniem, ale istnieje kilka sygnałów, na które można zwrócić uwagę, aby w porę je wykryć. Chociaż nie ma lekarstwa na zapalenie stawów, istnieją różne sposoby leczenia zapalenia stawów biodrowych.

W tym artykule przedstawimy przegląd 7 najczęstszych objawów zapalenia stawu biodrowego, a także wyjaśnimy, jakie opcje leczenia są dostępne.

7 oznak, że możesz mieć zapalenie stawu biodrowego

Zapalenie stawów często dotyka obu kości biodrowych, ale rzadko są one dotknięte w tym samym stopniu. Kiedy stawy biodrowe są dotknięte tym schorzeniem, rutynowe czynności mogą stać się trudne i bolesne. Oto przegląd 7 objawów zapalenia stawu biodrowego:

1. Ograniczony zakres ruchu
Zapalenie stawów biodrowych ogranicza zakres ruchu w biodrach. Oznacza to, że wykonywanie szerokich ruchów nogami lub zginanie się może być niezwykle trudne. Jednym z przykładów jest zakładanie butów; jeśli ta czynność wydaje się trudna do wykonania, staw biodrowy może wymagać uwagi.

Początek zapalenia stawu biodrowego może być długi lub nagły. Każdy pacjent jest inny: możesz nie zauważyć żadnych objawów choroby przez jakiś czas lub potrzebować operacji wymiany stawu biodrowego w ciągu kilku miesięcy.

2. Ból w pachwinie
Odczuwasz ból w pachwinie, który promieniuje do drugiego uda, pośladka lub kolana.

3. Ból nasila się rano
Ból jest silniejszy po długim okresie bezczynności, np. rano po przebudzeniu lub po wstaniu po dłuższym siedzeniu.

Pacjenci zgłaszają również nasilenie bólu przy zmianie pogody lub podczas deszczu.

4. Ból nasila się po aktywności
Podobnie jak w przypadku bólu po staniu w miejscu, intensywna aktywność może również powodować nasilenie bólu. Dzieje się tak, ponieważ brakująca chrząstka powoduje, że kości często i intensywnie ocierają się o siebie.

5. Podstawowe ruchy są coraz bardziej bolesne
Zapalenie stawów biodrowych często sprawia, że podstawowe ruchy, takie jak chodzenie, wstawanie lub wchodzenie po schodach, są bardzo trudne i bolesne. Z tego powodu stan ten często wpływa negatywnie na jakość życia danej osoby. Również wysiadanie z samochodu może być niezwykle bolesne.

6. Staw biodrowy blokuje się lub utyka
W przypadku zapalenia stawów chrząstka stopniowo się zużywa, powodując ocieranie się o siebie kości biodrowych. W konsekwencji może to mieć również wpływ na strukturę stawu biodrowego, powodując jego blokowanie podczas ruchu.

7. Odgłosy zgrzytania podczas ruchu
Ponieważ kości biodrowe ocierają się o siebie, podczas chodzenia, zginania lub poruszania się może być wyczuwalne zgrzytanie biodrami.

Skontaktuj się z naszym Koordynatorem
Jesteśmy dla ciebie dostępni
Zadzwoń

Jak leczy się zapalenie stawu biodrowego?

Zapalenie stawu biodrowego może mieć wpływ na codzienne życie, utrudniając regularne czynności, takie jak spacer. Jak już wspomniano, zapalenia stawów nie można wyleczyć, ale można je leczyć. Dostępne są różne metody leczenia chirurgicznego i niechirurgicznego. Oto ich przegląd.

Leczenie niechirurgiczne
Leczenie niechirurgiczne ma na celu opanowanie bólu i opóźnienie operacji. Można je również łączyć w celu złagodzenia niepełnosprawności spowodowanej zapaleniem stawu biodrowego. Obejmują one:

  • Zmiany stylu życia: pacjentowi może zostać zalecone ograniczenie lub zaprzestanie czynności powodujących ból, a także utrata masy ciała, jeśli to konieczne. Utrata masy ciała zmniejsza obciążenie stawu biodrowego.
  • Fizykoterapia: określone ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć ból i poprawić mobilność. Wyszkolony fizjoterapeuta może pomóc w ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających, aby pomóc stawowi biodrowemu zwiększyć zakres ruchu i elastyczność.
  • Leki: lekarz może zalecić lub przepisać leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, aby pomóc w radzeniu sobie z bólem.
  • Zastrzyki z kortykosteroidów: są to zastrzyki ze sterydów, które pomogą złagodzić stan zapalny, ból i obrzęk.
  • Laski: aby zmniejszyć siłę działającą na staw biodrowy, można zalecić chodzenie z laską po przeciwnej stronie chorego biodra.
  • Terapia komórkami macierzystymi: zastrzyki z komórek macierzystych również pomagają zmniejszyć stan zapalny i wspomagają gojenie.

Leczenie chirurgiczne
Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów lub zapalenie stawów jest zbyt zaawansowane, lekarz może zalecić operację.

Operacja wymiany stawu biodrowego, zwana również artroplastyką stawu biodrowego, polega na zastąpieniu stawu biodrowego sztucznymi implantami. Celem tej procedury jest umożliwienie powrotu do codziennych czynności bez bólu. Operacja wymiany stawu biodrowego jest poważnym zabiegiem chirurgicznym z długą rekonwalescencją, ale jest również najbardziej skuteczna w dłuższej perspektywie.
Istnieją różne rodzaje protez stawu biodrowego, ale dzisiejsze implanty zwykle wytrzymują około 20 lat. Całkowita rekonwalescencja może trwać do 2-3 miesięcy, ale zaraz po operacji będziesz zachęcany do ruchu. Pomoże w tym fizjoterapeuta. Fizykoterapia jest podstawową częścią rekonwalescencji i zaleca się kontynuowanie ćwiczeń również po powrocie do domu.

Przestrzeganie wytycznych i zaleceń lekarza jest bardzo ważne dla powrotu do zdrowia po operacji wymiany stawu biodrowego.

Artroskopia stawu biodrowego to minimalnie inwazyjna procedura chirurgiczna, podczas której chirurg bada staw biodrowy, wykonując niewielkie nacięcie w okolicy biodra. Procedura ta ma na celu zarówno zbadanie stawu biodrowego, jak i przeprowadzenie operacji stawu biodrowego, takiej jak usunięcie luźnych fragmentów chrząstki, zapalnej wyściółki stawu lub ostróg kostnych, które powodują ból.
Jeśli nie masz pewności, jaka procedura najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, skontaktuj się z nami! Nasz zespół doświadczonych specjalistów chętnie pomoże i udzieli dodatkowych informacji.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat Ortopedii w naszej klinice
Sprawdź naszą stronę
Ortopedia w KCM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz