lut2023

Chirurgia KręgosłupaPoradnik pacjenta

Gdy w naszym kręgosłupie pojawią się przepukliny dysków, wypukłości lub inne schorzenia, możemy doświadczyć bólu i ograniczenia ruchomości. Przepuklina dysku może być niezwykle bolesna, często powodując duży dyskomfort i wpływając zarówno na nasze życie osobiste, jak i zawodowe.

Oprócz tradycyjnych operacji kręgosłupa, istnieje nowa procedura, która może pomóc pacjentom w leczeniu schorzeń kręgosłupa w sposób mniej inwazyjny: endoskopowa chirurgia kręgosłupa.

Ta innowacyjna procedura oferuje pacjentom nowe, mało inwazyjne podejście do przepukliny dysku, zwężenia kręgosłupa i wielu innych wad kręgosłupa. Poprosiliśmy dr Kwieka, doświadczonego neurochirurga, który wykonuje endoskopowe operacje kręgosłupa w KCM Clinic, o odpowiedź na 7 najczęściej zadawanych pytań dotyczących tej procedury.

Profesor nadzwyczajny Stanisław Kwiek jest wybitnym specjalistą w dziedzinie neurochirurgii.

Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a doświadczenie zawodowe zdobywał pracując na stanowisku adiunkta w Katedrze i Klinice Neurochirurgii UM w Katowicach, z którą nadal jest związany.

Chcielibyśmy podziękować dr Kwiekowi za poświęcenie czasu na rozmowę z nami pomimo jego napiętego grafiku. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat endoskopowej chirurgii kręgosłupa lub chciałbyś zaplanować zabieg, skontaktuj się z nami w każdej chwili! Chętnie udzielimy Ci pomocy.

Chcesz wiedzieć więcej o Chirurgii Kręgosłupa?
Skontaktuj się z nami, wyjaśnimy Twoje wątpliwości
KONTAKT

Panie doktorze Kwiek, dziękuję za poświęcony czas. Na początek proszę o wyjaśnienie, czym jest endoskopowa chirurgia kręgosłupa?

„Endoskopowa chirurgia kręgosłupa to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny stosowany w celu usunięcia przepukliny dysku, która uciska na nerw lub rdzeń kręgowy. Daje ona natychmiastową ulgę w bólu, a czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych metod chirurgicznych. W KCM Clinic szczycimy się oferowaniem tego zaawansowanego zabiegu, który może leczyć schorzenia w kręgosłupie szyjnym, lędźwiowym i piersiowym.”

Kto może skorzystać z endoskopowej operacji kręgosłupa?

„Pacjenci zazwyczaj próbują leczenia zachowawczego przed rozważeniem operacji: fizjoterapii, rozciągania, ćwiczeń i kortykosteroidów, na przykład. Jednak, gdy te sposoby leczenia nie działają, operacja kręgosłupa może być jedyną opcją leczenia, która pozostała.

Każdy przypadek oceniamy indywidualnie, ale ogólnie rzecz biorąc, endoskopowa operacja kręgosłupa może pomóc osobom, które potrzebują:

  • Naprawić przepuklinę dysku
  • Leczenia schorzeń kręgosłupa, takich jak skolioza
  • Odbarczyć kręgosłup
  • Naprawić i ustabilizować złamania kręgów.

Podczas konsultacji omówimy z naszymi pacjentami, czy ich schorzenia kręgosłupa mogą być leczone w sposób małoinwazyjny.”

Co czyni endoskopową chirurgię kręgosłupa innowacyjną?

„W porównaniu z tradycyjną chirurgią kręgosłupa, endoskopowa chirurgia kręgosłupa jest mało inwazyjna. Oznacza to, że uraz w leczonej okolicy jest minimalny, a czas rekonwalescencji znacznie szybszy.
Ponadto do wykonania zabiegu wykorzystuje się specjalny instrument: endoskop z kamerą HD, który leczy przepuklinę od wewnątrz. W ten sposób ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego jest dobrze zredukowane.”

O czym powinni pamiętać pacjenci przed poddaniem się endoskopowej operacji kręgosłupa?

„Przed rozważeniem endoskopowej operacji kręgosłupa należy porozmawiać z lekarzem o swoich objawach. Pacjenci mogą również skontaktować się z naszymi koordynatorami ds. pacjentów, aby uzyskać więcej informacji na temat procedury i ocenić, czy operacja jest właściwą opcją w ich konkretnym przypadku. Zadadzą oni pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjenta, czy przyjmuje on regularnie jakieś leki i czy ma jakieś schorzenia, o których powinniśmy wiedzieć. Pacjenci będą musieli przesłać nam rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową kręgosłupa, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Musimy również zobaczyć wszystkie wyniki badań, w tym płytę CD, kiedy odwiedzą nas w KCM Clinic. Możemy poprosić pacjentów o poddanie się dodatkowym badaniom medycznym; decyzja o tym zostanie podjęta po pierwszej konsultacji przedoperacyjnej. Na koniec, pacjenci mogą oczekiwać, że pozostaną w naszej klinice przez około dwa dni i nie powinni prowadzić samochodu przez jakiś czas po operacji.”

Czy może Pan krótko wyjaśnić jak działa endoskopowa chirurgia kręgosłupa?

„Zabieg rozpoczynamy od podania znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Tak czy inaczej, leczony obszar będzie całkowicie zdrętwiały. Następnie używamy drutu prowadzącego do prawidłowego umieszczenia narzędzi chirurgicznych w leczonym obszarze. Podczas utrzymywania otwartego nacięcia wprowadzany jest endoskop. Dzięki dołączonej kamerze HD mamy pełny przegląd okolicy. Teraz za pomocą kleszczy usuwamy przepuklinę i tkankę krążka międzykręgowego, aby złagodzić ucisk struktur nerwowych. Całkowity czas trwania endoskopowej małoinwazyjnej operacji kręgosłupa wynosi od 30 minut – 1 godziny.”

Czego powinni oczekiwać pacjenci po endoskopowej operacji kręgosłupa?

„To, co często słyszymy od pacjentów, którzy budzą się po operacji, to fakt, że czują natychmiastową ulgę w bólu. Możemy nadal potrzebować przepisać środki przeciwbólowe, aby leczyć pewien początkowy dyskomfort związany z operacją, ale pacjenci zazwyczaj zauważają dużą różnicę. Następnie sugerujemy, aby pacjenci słuchali swojego ciała i tego, jak ono reaguje. Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów przez co najmniej sześć tygodni. Fizjoterapia i rehabilitacja są również niezbędną częścią powrotu do zdrowia i zapewnią, że leczenie będzie skuteczne.”

Jakie są korzyści z endoskopowej chirurgii kręgosłupa?

„Endoskopowa chirurgia kręgosłupa ma ogromne zalety w porównaniu z chirurgią otwartą i wielkie korzyści dla pacjentów. Przede wszystkim tkanki w operowanym obszarze, takie jak mięśnie i więzadła, są minimalnie naruszone przez operację. Pacjenci nie będą mieli dużej blizny jak w przypadku tradycyjnej operacji kręgosłupa, a pobyt w szpitalu jest znacznie krótszy, podobnie jak ogólny czas rekonwalescencji. Wreszcie, dzięki swojej minimalnej inwazyjności, utrata krwi podczas operacji jest dobrze zredukowana.”

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa w KCM Clinic

Małoinwazyjne Centrum Kręgosłupa i Neurochirurgii KCM Clinic wyznacza na świecie standardy leczenia na najwyższym poziomie.

Szpital KCM może pochwalić się ponad 3000 zabiegów endoskopowych kręgosłupa i jest jednym z niewielu ośrodków na świecie wykonujących endoskopię kręgosłupa szyjnego.

Każdego roku pomagamy setkom pacjentów ze schorzeniami kręgosłupa i szyi. Nasz zespół wysoko wyspecjalizowanych chirurgów i lekarzy jest uznawany na całym świecie w dziedzinie neurochirurgii. Skontaktuj się z nami w każdej chwili, jesteśmy po to, aby Cię wspierać.

Chirurgia Kręgosłupa
Dowiedz się więcej o endoskopowej chirurgii kręgosłupa.
Chirurgia Kręgosłupa