Zjawisko otyłości i otyłości olbrzymiej jest problemem globalnym dotykającym aktualnie około 500 milionów osób na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku możemy mieć do czynienia z nadwagą i otyłością u nawet 60% całej populacji światowej.
Biorąc pod uwagę, jak ogromne obciążenia dla całego organizmu stanowią nadmierne kilogramy, zbędna tkanka tłuszczowa i związane z tym choroby towarzyszące, otyłość jest chorobą, której leczenie należy podjąć możliwie jak najszybciej i najskuteczniej. W pewnych sytuacjach standardowe diety, zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna mogą jednak nie wystarczyć. Pacjenci korzystają w takich sytuacjach z pomocy bariatrii, czyli chirurgicznego leczenia otyłości. Na czym to polega?
Bariatria w Kielcach
Podstawowym założeniem chirurgicznego leczenia otyłości jest stworzenie warunków bezpiecznego zrzucania nadmiernych kilogramów i tkanki tłuszczowej dla pacjentów, u których wskaźnik BMI przekroczył już poziom 40, a więc tzw. otyłości olbrzymiej. U osób takich w większości przypadków nie udaje się doprowadzić do efektywnej redukcji masy ciała przy pomocy prawidłowego odżywiania się i programów treningowych – lub efekty są bardzo krótkotrwałe.
Otyłość ogranicza ich sprawność ruchową, nakłada ogromne obciążenia dla organizmu, stawów, kręgosłupa i wszystkich narządów, przyspiesza występowanie wielu chorób (w tym cukrzycy typu 2).
Osoby z problemami z wagą mają też często zaburzone nawyki odżywiania, do stopnia, w którym zmniejszenie porcji przyjmowanych posiłków i wprowadzenie regularności w porach jedzenia jest dla nich niemożliwe. Operacje bariatryczne są w takich sytuacjach jedynym słusznym i najskuteczniejszym rozwiązaniem.
Kwalifikacja pacjentów do operacji bariatrycznych w Kielcach
Podstawowym kryterium kwalifikacji do zabiegu zmniejszenia żołądka jest BMI powyżej 40 (otyłość olbrzymia) lub powyżej 35, jeśli pacjent ma choroby współistniejące. W niektórych, indywidualnych przypadkach lekarze podejmują się leczenia także przy nieco niższym BMI (powyżej 30), ale co do zasady nadwaga musi być znacznie wyższa i niemożliwa do zwalczenia innymi, nieoperacyjnymi metodami.
Przed zabiegami bariatrycznymi zawsze przygotowywany jest program pracy z pacjentem po zakończeniu operacji. W związku ze zmniejszeniem pojemności żołądka do zaledwie 20-25% pierwotnej pojemności, konieczne będzie wdrożenie ścisłej diety wykluczającej pewne grupy pokarmów, wprowadzającej regularne i niewielkie posiłki oraz dopasowanej do faktycznego zapotrzebowania kalorycznego pacjenta.
Kluczowe jest też, aby wraz ze zrzucaniem kolejnych kilogramów pacjent podejmował wysiłki w zakresie aktywności fizycznej i wspomagał organizm w redukowaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej. Samo zmniejszenie żołądka przynosi rewelacyjne skutki, ale na efekty w postaci utraty nawet 60 kilogramów w ciągu roku trzeba pracować znacznie bardziej intensywnie.
Bariatria Gdańsk: Jakie operacje bariatryczne są wykonywane w ramach leczenia otyłości?
Do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach chirurgicznego leczenia otyłości wykonuje się obecnie w Kielcach laparoskopowe zmniejszenie żołądka – rękawową resekcję żołądka tzw. Gastric Sleeve, Gastric Bypass i mini Bypass żołądka, balony żołądkowe, oraz operacje rewizyjne, niezbędne w przypadku braku sukcesu po pierwszej operacji bariatrycznej.
Wyślij zapytanie
Zarejestruj się
Wizyty, zabiegi szpitalne
Centrum Chirurgii Bariatrycznej
Centrum Chirurgii Plastycznej
Centrum Chirurgii Kręgosłupa
Centrum Stomatologii
Punkt poboru i testów COVID-19
OMEGA Diagnostyka Obrazowa
Godziny Otwarcia
Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Chat KCM Clinic
Lokalizacje
KCM Clinic Jelenia Góra
KCM Clinic Wrocław
Parking