Skontaktuj się z koordynatorem
+48 75 645 2011

Napisz do nas wiadomość
bariatria@kcmclinic.pl

Balon żołądkowy Allurion to najnowsza metoda leczenia otyłości dostępna w KCM Clinic.

Balon żołądkowy typu Allurion odmienił do tej pory życie ponad 100 tysięcy Pacjentów na całym świecie. Wychodząc na przeciw Państwa oczekiwaniom, przedstawiamy najnowszą ofertę nieinwazyjnej metody leczenia otyłości, opartej na balonie żołądkowym Allurion, dostępnej w KCM Clinic w Jeleniej Górze.

To, co wyróżnia balon Allurion na tle innych balonów żołądkowych, to fakt, że jest on zamknięty w rozpuszczalnej, niewielkiej kapsułce. Jego założenie nie wymaga ani hospitalizacji, ani znieczulenia. Balon usuwany jest w drodze naturalnej defekacji, pomiędzy 14. a 16. tygodniem od momentu połknięcia kapsułki. Metoda jest bezpieczna i ogranicza się do prostej, kilkunastominutowej wizyty, w trakcie której Pacjent połyka kapsułkę pod kontrolą lekarza.

Balon pomaga nie tylko w redukcji masy ciała (po 16 tygodniach stosowania, Pacjenci tracą od 10 do 15% całkowitej masy ciała), ale również w walce z wieloma chorobami towarzyszącymi nadwadze i otyłości (m.in. cukrzycą, nadciśnieniem, bezdechem sennym, zapaleniem stawów, chorobami pęcherzyka żółciowego i innymi).

Fakty:

 • Balon nie wymaga operacji przy założeniu i usunięciu, endoskopii, pobytu w szpitalu ani znieczulenia.
 • Balon stanowi nowoczesną, dyskretną i nieinwazyjną metodę leczenia otyłości.
 • Założenie balonu prowadzi do 2,5-krotnie większej utraty masy ciała w przeciągu 16 tygodni stosowania w porównaniu z samą dietą.
 • Dzięki balonowi Pacjent redukuje o 10-15% całkowitej masy ciała w przeciągu 16 tygodni stosowania (średnio od 13 do 15 kg).
 • Przy wsparciu aplikacji mobilnej, utrata masy ciała utrzymuje się do 12 miesięcy od momentu połknięcia kapsułki.
 • Stosowanie balonu przynosi szereg korzyści zdrowotnych dla całego organizmu, m.in. wpływa na poprawę parametrów metabolicznych – LDL, trójglicerydów, HbA1c.
 • Do tej pory ponad 100 tysięcy pacjentów z 60 krajów zaufało tej metodzie.
 • Szybka rekonwalescencja – średni czas powrotu do pracy po założeniu balonu wynosi poniżej czterech dni.

 

Najnowsze badania naukowe dot. stosowania balonu żołądkowego Allurion

Wyniki dotychczasowych badań wskazują na wysoką skuteczność balonu żołądkowego Allurion w utracie zbędnych kilogramów.

W największym do tej pory badaniu przeprowadzonym na grupie 1770 pacjentów z 19 międzynarodowych ośrodków leczenia otyłości w krajach Europy i na Bliskim Wschodzie osiągnięto wyniki zgodne z podawaną wcześniej literaturą. Skuteczność metody była podobna w grupach z nadwagą (BMI < 30 kg/m2), otyłością I i II stopnia (BMI 30–40 kg/m2), otyłością III stopnia (BMI > 40 kg/M2) i wynosiła odpowiednio: 13,3%, 14,4% i 14,7% utraty całkowitej masy ciała. Po 4 miesiącach całkowita średnia utrata masy ciała wynosiła 13,5 kg. Wyniki były podobne u mężczyzn i kobiet. Badanie potwierdziło utratę wagi w zakresie 80-90% w ciągu pierwszych 3 do 4 miesięcy od momentu podjęcia leczenia. Wspomaganie się narzędziami cyfrowymi i monitorowanie wagi pomogło utrzymać prawidłowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia po zakończeniu terapii. Pacjenci, którzy korzystali z aplikacji mobilnej utrzymali 72% utraty wagi przez okres 12 miesięcy po usunięciu balonu żołądkowego. Spośród 1770 pacjentów, 3,6% nie ukończyło programu z powodu nietolerancji lub innych zdarzeń niepożądanych. Terapia doprowadziła do poprawy wszystkich badanych parametrów metabolicznych (LDL, trójglicerydy i HbA1c). 99,9% Pacjentów było w stanie połknąć kapsułkę, z czego 35,9% potrzebowała pomocy lekarza. Poniżej 1% pustych balonów zostało zwymiotowanych i nie było to związane z żadnymi zdarzeniami niepożądanymi. 2,9% Pacjentów miało nietolerancję wymagającą endoskopowego usunięcia balonu.

balon żołądkowy allurion
Fot. 1. Zdjęcie przedstawiające balon żołądkowy Allurion zamknięty w kapsułce.
balon żołądkowy allurion
Fot. 2. Balon żołądkowy Allurion wypełniony roztworem soli fizjologicznej.

Dla kogo przeznaczony jest balon żołądkowy Allurion?

Wiek ≥ 18 rok życia

BMI ≥ 27 kg/m2

Balon żołądkowy Allurion przeznaczony jest dla Pacjentów w wieku od 18 do 70 lat, u których stwierdzona została nadwaga lub otyłość, a wskaźnik masy ciała BMI przekracza wartość 27.

Jest to dedykowane rozwiązanie dla osób, które przetestowały różne diety, ale nie uzyskały widocznych rezultatów i teraz szukają nowoczesnych, alternatywnych metod leczenie nadwagi i otyłości.

Balon zalecany jest Pacjentom, którzy podjęli decyzję o pozbyciu się zbędnych kilogramów, ale chcieliby uniknąć pobytu w szpitalu i wszelkich związanych z nim procedur. Balon żołądkowy Allurion stanowi wygodny, szybki i dyskretny sposób na redukcję masy ciała, który ułatwia pozbycie się starych nawyków żywieniowych. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy planują wprowadzić zdrowszy tryb życia i cieszyć się nową, szczuplejszą sylwetką w krótkim czasie.

 

Jaka jest różnica pomiędzy balonem Allurion a operacją bariatryczną?

Każda operacja, w tym bariatryczna, wiąże się z pewnym ryzykiem. Pacjent poddawany jest zabiegowi (KCM Clinic przeprowadza zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej – laparoskopowe i endoskopowe), w trakcie którego chirurg bariatra dokonuje trwałej zmiany w anatomii poprzez zmniejszenie objętości żołądka. Te zmiany są nieodwracalne i stanowią długotrwałą metodę leczenia otyłości, dedykowaną głównie pacjentom z otyłością II i III stopnia.

Założenie balonu żołądkowego Allurion to nieinwazyjna metoda, która, w przeciwieństwie do operacji bariatrycznej, nie powoduje trwałych zmian w organizmie. Nie wymaga znieczulenia, endoskopii ani pobytu w szpitalu. Jest to metoda leczenia, która trwa stosunkowo krótko (ok. 16 tygodni balon przebywa w żołądku), ma na celu szybką redukcję nadmiarowych kilogramów i inicjowanie zmiany dotychczasowego stylu życia poprzez utrwalenie właściwych nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej. Efekt w postaci zrzucenia zbędnych kilogramów, w porównaniu do tradycyjnej operacji bariatrycznej, będzie bardziej subtelny, ponieważ pacjent w przeciągu 16 tygodni od momentu założenia balonu zredukuje od 10 do 15% całkowitej masy ciała.

Jaka jest różnica pomiędzy balonem Allurion a innymi balonami żołądkowymi?

Najbardziej popularny balon żołądkowy, Orbera, wymaga użycia endoskopu do jego założenia. Zabieg ten wiąże się z koniecznością zastosowania znieczulenia ogólnego zarówno podczas zakładania, jak i usuwania balonu. W przypadku balonu żołądkowego Allurion, pacjent nie potrzebuje hospitalizacji, znieczulenia ani endoskopii. Jedynym wymogiem jest połknięcie kapsułki, w której znajduje się balon.

Procedura zakładania balonu żołądkowego Orbera wymaga dłuższego czasu rekonwalescencji, a usunięcie balonu wiąże się z koniecznością kolejnego pobytu w szpitalu. Według najnowszych badań naukowych, aż 7,5% pacjentów z założonym balonem żołądkowym Orbera potrzebuje wcześniejszego usunięcia.

Założenie balonu typu Allurion odbywa się w warunkach ambulatoryjnych tylko raz, podczas połknięcia kapsułki. Średni czas powrotu do pracy po założeniu balonu wynosi poniżej czterech dni. Balon jest usuwany w sposób naturalny z organizmu po upływie terminu ważności, który wynosi od 14 do 16 tygodni.

Balon Allurion jest bezpieczniejszą opcją i powoduje mniej skutków ubocznych. Charakteryzuje się znacznie niższym wskaźnikiem nietolerancji w porównaniu z balonami endoskopowymi (2,3%), przy ogólnym wskaźniku poważnych zdarzeń niepożądanych, który jest 10 razy niższy niż w przypadku pozostałych balonów.

Sam balon wykonany jest z bezpiecznego dla organizmu, wegańskiego poliuretanu, materiału znacznie cieńszego i bardziej elastycznego niż materiał silikonowy stosowany w balonach endoskopowych. Balon Allurion wygina się i dopasowuje do ruchów brzucha, zapewniając dokładne i komfortowe dopasowanie.

 

Ile kilogramów można schudnąć decydując się na balon żołądkowy Allurion?

Pacjenci tracą od 10 do 15% całkowitej masy ciała w ciągu pierwszych 16 tygodni stosowania balonu żołądkowego Allurion. Udowodniono, że stosowanie balonu prowadzi do 2,5-krotnie większej utraty wagi w porównaniu z samą dietą. Balon wspomaga redukcję masy ciała i ma pozytywny wpływ na poprawę parametrów metabolicznych organizmu.

Czy wystarczy sam balon, aby pozbyć się nadmiarowych kilogramów? Czy potrzebna jest dieta?

Udowodniono, że stosowanie balonu prowadzi do 2,5-krotnie większej utraty wagi w porównaniu z samą dietą. Badanie kontrolne przeprowadzono na Pacjentach, którzy w tym samym okresie stosowali jedynie diety o ograniczonej kaloryczności, programy ćwiczeń oraz leczenie farmakologiczne, nie osiągając znaczącej utraty masy ciała (powyżej 5%). To skłoniło do wniosku, że pojedynczo stosowane metody były niewystarczające w porównaniu z terapią wykorzystującą jedynie balon żołądkowy Allurion.

Głównym celem stosowania balonu żołądkowego Allurion jest zmniejszenie objętości żołądka i wywołanie uczucia sytości u Pacjenta. Balon fizycznie ogranicza miejsce w żołądku, co nie pozwala Pacjentowi na spożywanie dużych porcji. To prowadzi do redukcji masy ciała. Balon żołądkowy pozwala zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe i może pomóc w przejściu na zdrowszą i bardziej zbilansowaną dietę. To doskonały moment, by skorzystać z konsultacji u dietetyka i wprowadzić plan żywieniowy, który pozwoli osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

 

W jaki sposób balon Allurion dostaje się do żołądka?

Procedura wprowadzenia balonu do żołądka polega na połknięciu kapsułki. Pacjent, w trakcie połykania kapsułki, dostaje do picia szklankę wody. W kolejnym etapie lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie, aby potwierdzić prawidłowe położenie kapsułki w żołądku. Do balonu przytwierdzony jest cienki cewnik, przez który lekarz wprowadza roztwór soli fizjologicznej. Po napełnieniu balon zajmuje w żołądku objętość około 550 cm³. Lekarz następnie usuwa cewnik szybkim pociągnięciem, a wypełniony balon pozostaje sam w żołądku. Kolejne zdjęcie rentgenowskie jest wykonywane przez lekarza w celu potwierdzenia prawidłowego umiejscowienia napełnionego balonu w żołądku. Cała procedura zakładania balonu zajmuje kilkanaście minut i odbywa się w warunkach ambulatoryjnych.

Czy mogą wystąpić problemy z połknięciem kapsułki?

Większość Pacjentów nie ma trudności z połknięciem kapsułki. Jeżeli takowe wystąpią, lekarz dysponuje specjalnym narzędziem, które usztywnia cewnik i pomaga wprowadzić kapsułkę do przełyku. Cała procedura założenia balonu jest bezbolesna i trwa kilkanaście minut.

 

Czy są jakieś zalecenia po połknięciu kapsułki?

Pacjent tego samego dnia, po założeniu balonu, wraca do domu. W ciągu pierwszych kilku dni należy zapewnić organizmowi odpoczynek z powodu możliwego wystąpienia objawów, takich jak: nudności, wymioty, ból żołądka. Objawy te będą łagodzone przez leki przeciwwymiotne oraz rozkurczowe, które Pacjent otrzyma od lekarza po założeniu balonu. Objawy te z każdym dniem będą łagodniejsze i całkowicie ustąpią w 3-4 dobie. Średni czas powrotu do pracy wynosi poniżej czterech dni.

Zaleca się picie dużej ilości płynów przez cały okres leczenia (minimum 1,5 litra wody dziennie). W ciągu pierwszych 2-3 dni należy stosować płynną dietę, przez kolejny tydzień spożywać lekkostrawne posiłki. Następnie można przejść do pokarmów stałych. Warto pamiętać o całkowitym wyeliminowaniu alkoholu z diety oraz unikaniu posiłków ciężkostrawnych oraz z dużą ilością cukru.

Co najważniejsze, po założeniu balonu Pacjent może wrócić do swojego domu i codziennych zajęć. 

W jaki sposób usuwany jest balon żołądkowy Allurion?

Po około 16 tygodniach stosowania, balon otwiera się, a jego zawartość wydostaje się do żołądka. Płyn i pozostałości balonu zostaną wydalone przez przewód pokarmowy w drodze naturalnej defekacji. Zawór w balonie został zaprogramowany czasowo, tak aby balon mógł samodzielnie zostać usunięty z organizmu, nie pozostawiając żadnych śladów w żołądku. Pacjent kończy leczenie w domu, bez konieczności wizyty u lekarza.

 

Czy potrzebna jest interwencja lekarza przy usuwaniu balonu?

W bardzo rzadkich przypadkach konieczna może być interwencja lekarza przy usuwaniu balonu, najczęściej kończąca się użyciem endoskopu.

 

W jaki sposób chudnie się w metodzie leczenia otyłości z wykorzystaniem balonu żołądkowego Allurion?

Przestrzeń, którą balon zajmuje w żołądku, wynosi 550 cm³. Balon zmniejsza uczucie głodu, spowalnia przesuwanie się treści pokarmowej. Pacjent szybciej odczuwa sytość, co prowadzi do ograniczenia spożycia pokarmów i utrwalania nawyku regularnego jedzenia mniejszych porcji.

Program Allurion

W trakcie leczenia, Pacjenci mogą skorzystać z dodatkowego wsparcia w postaci urządzenia monitorującego takie parametry jak: procent tkanki tłuszczowej, masę mięśniową i BMI, połączonego z aplikacją mobilną, która kontroluje postępy w terapii i umożliwia komunikację z personelem medycznym. Kolejnym urządzeniem jest zegarek, który mierzy kroki i rejestruje treningi. Urządzenia te na bieżąco śledzą postępy w walce ze zbędnymi kilogramami, nawet po zakończeniu leczenia.

 

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania balonu żołądkowego Allurion?

Metoda jest nieinwazyjna i bezpieczna dla Pacjenta. Niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwiać stosowanie tej metody.

Do głównych przeciwwskazań należą: ciąża, wcześniejsze operacje w górnej części przewodu pokarmowego, choroby płuc, serca, przewlekłe choroby wątroby, nerek, problemy z połykaniem, uczulenie na poliuretan, wiek poniżej 18 lat i powyżej 70 lat, wcześniejsze operacje bariatryczne, przewlekłe leczenie środkami przeciwzapalnymi, kortykosteroidami lub lekami przeciwzakrzepowymi oraz uzależnienie od narkotyków lub alkoholu.

Należy pamiętać, że lekarz w trakcie wizyty kwalifikacyjnej przeprowadzi z Państwem szczegółowy wywiad i zleci wykonanie niezbędnych badań. Lekarz odpowie na Państwa wszystkie pytania, w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przeciwwskazań do stosowania balonu typu Allurion.

Wizyta kwalifikacyjna możliwa jest w formie konsultacji online.

 

Czy są jakieś czynności, których Pacjent należy unikać w codziennym życiu?

Zaleca się wykluczenie z codziennego życia aktywności fizycznych, które niosą ryzyko urazów brzucha, np. sportów walki. Wszystkie inne formy aktywności fizycznej są zalecane dla Pacjentów walczących z nadwagą i otyłością. Na początku leczenia należy stopniowo przyzwyczajać organizm do ruchu, planując np. długie spacery lub wizyty na basenie. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga szybciej zredukować wagę, ale również przynosi szereg innych korzyści, takich jak: wzmocnienie mięśni, poprawa samopoczucia, kondycji skóry i pracy mózgu. Ważne jest, aby Pacjent wybrał formę aktywności fizycznej, która sprawia mu przyjemność i wspomaga proces redukcji wagi. Regularne treningi, oprócz sportów walki, są kluczem do sukcesu.

Jak długo trwa leczenie z użyciem balonu żołądkowego Allurion?

Balon umieszczany jest w żołądku na okres 14-16 tygodni. Po  tym czasie zostaje wydalony z organizmu. Pacjenci tracą 10-15% początkowej masy ciała, jednak często kontynuują redukcję wagi po zakończeniu leczenia.

 

Czy jest to jednorazowa metoda, czy można zakładać balon wielokrotnie?

Tak, balon można zakładać wielokrotnie. Nieinwazyjny charakter tej metody umożliwia wielokrotne wybieranie jej jako formy leczenia nadwagi i otyłości. Warto jednak pamiętać, że w przypadku znacznej nadwagi KCM Clinic oferuje także inne skuteczne metody leczenia.

 

Czy można połączyć leczenie z wykorzystaniem balonu żołądkowego Allurion z lekami odchudzającymi?

Tak, wyniki badań pokazują, że nie ma przeciwwskazań do stosowania terapii skojarzonej, która łączy metodę leczenia nadwagi i otyłości z użyciem balonu żołądkowego Allurion z przyjmowaniem leków odchudzających.

 

Czy po zakończeniu leczenia istnieje ryzyko powrotu do dawnej wagi?

Faktem jest, że metoda leczenia nadwagi i otyłości z użyciem balonu żołądkowego Allurion pomogła już ponad 100 tysiącom Pacjentów na całym świecie. Terapia przyniesie efekty w redukcji masy ciała, jednak trwałe rezultaty osiągniemy wprowadzając na stałe do naszego życia nowe, zdrowe nawyki żywieniowe i zapewniając organizmowi regularną dawkę ruchu poprzez regularne treningi. Stosowanie balonu żołądkowego pomaga podjąć walkę z nadmiarowymi kilogramami, ale długotrwałe efekty zależą wyłącznie od motywacji Pacjenta i jego stylu życia. Wsparciem w leczeniu i po jego zakończeniu mogą być urządzenia oferowane w Programie Allurion, takie jak waga, aplikacja mobilna oraz zegarek, które pozwalają Pacjentowi na bieżąco kontrolować jego wagę.

Od czego należy zacząć, decydując się na wybór metody leczenia nadwagi z użyciem balonu żołądkowego Allurion?

Pierwszym krokiem będzie zarejestrowanie się na konsultację online z lekarzem, który dokładnie wyjaśni, jak przygotować się do wizyty i jakie badania należy wykonać w celu kwalifikacji do leczenia.

Bibliografia:

lenca, R., Al Jarallah, M., Caballero, A. et al. The Procedureless Elipse Gastric Balloon Program: Multicenter Experience in 1770 Consecutive Patients. OBES SURG 30, 3354–3362 (2020). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32279182/

Jense MTF, Palm-Meinders IH, Sanders B, Boerma EG, Greve JWM. The Swallowable Intragastric Balloon Combined with Lifestyle Coaching: Short-Term Results of a Safe and Effective Weight Loss Treatment for People Living with Overweight and Obesity. Obes Surg. 2023 Jun;33(6):1668-1675. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37012502/

Netografia:

https://www.allurion.com

  Wypełnij formularz

  Nasz koordynator odezwie się w ciągu 24 h


  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności i
  wykorzystywania przekazywanych danych.

  Wyślij zapytanie

   Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

   Zarejestruj się

   Wizyty, zabiegi szpitalne

   • Pon - pt  7:30 - 19:00
   • Sobota    9:00 - 13:00

   Centrum Chirurgii Bariatrycznej

   Centrum Chirurgii Plastycznej

   Centrum Chirurgii Kręgosłupa

   Centrum Stomatologii

   • Pon - pt   8:00 - 19:00
   • Sobota     9:00 - 13:00

   Punkt poboru i testów COVID-19

   • poniedziałek 7.00 - 20.00
   • wtorek 7:00 - 20:00
   • środa 7:00 - 20:00
   • czwartek 7:00 - 20:00
   • piątek 7:00 - 20:00
   • sobota 8:00 - 14:00

   OMEGA Diagnostyka Obrazowa

   • Pon – pt  7:00 – 21:00
   • Sobota     7:00 – 21:00

   Godziny Otwarcia

   • Pon - Pt   7:30 - 21:00
   • Sobota     7:30 - 18:00

   Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

   • Pon - Pt   8:00 - 20:00
   • Sobota      9:00 - 14:00

   KCM Clinic Wrocław

   • Czynne po umówieniu wizyty

   Chat KCM Clinic

   • Pon - Pt   8:00 - 19:00

   Lokalizacje

   KCM Clinic Jelenia Góra

   • ul. Bankowa 5-7 58-500 Jelenia Góra

   KCM Clinic Wrocław

   • ul. Krucza 2A 53-406 Wrocław

   Parking