lut2023

Bez kategoriiChirurgia LaparoskopowaGinekologiaPoradnik pacjenta

Endometrioza może być bolesną i frustrującą dolegliwością. Ważne jest, abyś wiedziała, kiedy szukać leczenia i jakie opcje są dostępne.

Wiele kobiet dotkniętych endometriozą doświadcza bolesnych miesiączek, skurczów, obfitych krwawień i wzdęć. Czasami objawy są tak silne, że codzienne czynności stają się trudnością.

Chociaż istnieją sposoby leczenia, które mogą przynieść ulgę, może okazać się konieczne poddanie się zabiegowi chirurgicznemu. W tym artykule znajdziesz informacje na temat endometriozy, kiedy może być czas na rozważenie opcji chirurgicznych i jakie są inne możliwości leczenia.

Chcesz wiedzieć więcej o chirurgii laparoskopowej w przypadku endometriozy?
Skontaktuj się z nami, wyjaśnimy Twoje wątpliwości
KONTAKT

Co to jest endometrioza?

Endometrioza to stan, który powoduje przewlekłe zapalenie prowadzące do powstania tkanki bliznowatej i torbieli. Dzieje się tak, gdy tkanka podobna do wyściółki macicy (zwana „endometrium”) rośnie w miejscach innych niż wyściółka macicy. Endometrioza może występować w jajnikach, jajowodach lub na zewnętrznej ścianie macicy.

Niestety nie ma ostatecznego lekarstwa na endometriozę, ale istnieje kilka opcji leczenia, które mogą pomóc w radzeniu sobie z bólem i dyskomfortem spowodowanym tym schorzeniem.

Jakie metody leczenia są dostępne w przypadku endometriozy?

Twój lekarz może zalecić kilka konserwatywnych zabiegów, aby pomóc Ci znaleźć ulgę w bólu. Być może trzeba będzie spróbować różnych zabiegów, aby znaleźć te, które działają dla Ciebie. Endometrioza może być leczona w następujący sposób:

 • Terapia hormonalna: Pigułki antykoncepcyjne, terapia progestyną, leczenie danazolem lub terapia aromatazą mogą pomóc spowolnić wzrost tkanki endometrialnej, a tym samym złagodzić ból.
 • Leki przeciwbólowe: Leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne lub narkotyczne/opioidowe leki przeciwbólowe są przepisywane do zarządzania bólem związanym z endometriozą.
 • Pacjentki mogą również uznać za pomocne terapię dna miednicy, masaż, terapię ciepłem, akupunkturę i ćwiczenia.
 • Opcje chirurgiczne obejmują operację laparoskopową, histerektomię (usunięcie macicy) i laparotomię (otwarta operacja w celu usunięcia tkanki bliznowatej i torbieli, wykonywana tylko wtedy, gdy stan jest poważny lub pacjentki nie kwalifikują się do laparoskopii).
Ginekologia
Dowiedz się więcej o ginekologii małoinwazyjnej
Ginekologia

Kiedy należy rozważyć operację endometriozy?

Twój lekarz może zalecić operację, gdy leczenie zachowawcze i leki nie łagodzą już objawów endometriozy.

Operacja laparoskopowa jest najnowszą, najmniej inwazyjną i preferowaną opcją operacyjną. Proszę wziąć pod uwagę, że opcje chirurgiczne powinny być dokładnie omówione z lekarzem.

Chirurgia laparoskopowa w przypadku endometriozy jest stosowana nie tylko do usuwania zmian i blizn, ale czasami jest konieczna do zdiagnozowania schorzenia w pierwszej kolejności.

Operacja może być korzystna dla pacjentek, które:

 • Mają długotrwałe lub silne bóle miednicy.
 • Potrzebują usunięcia obszarów endometriozy w ich miednicy.
 • Nie znajdują pomocy w łagodzeniu objawów endometriozy jedynie poprzez przyjmowanie leków.
 • Mają trudności z zajściem w ciążę.

Chirurgia laparoskopowa w przypadku endometriozy: Jak to działa?

Chirurgia laparoskopowa jest minimalnie inwazyjną procedurą chirurgiczną, podczas której usuwa się blizny lub torbiele spowodowane endometriozą.

W zależności od ilości zmian, które trzeba usunąć, laparoskopia może trwać od 30 minut do 6 godzin. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, więc przez cały czas jego trwania będziesz nieprzytomna.

Oto jak krok po kroku przebiega laparoskopia w przypadku endometriozy:

 • Chirurg rozpoczyna operację od wykonania kilku małych nacięć w Twoim brzuchu.Nacięcia te będą punktami dostępu dla narzędzi chirurgicznych.
 • Dwutlenek węgla jest wstrzykiwany do Twojego brzucha, aby podnieść ścianę brzucha i umożliwić wprowadzenie instrumentów laparoskopowych, w tym maleńkiej kamery, zwanej również laparoskopem.
 • Chirurg usuwa blizny, zmiany i dotkniętej tkanki. Torbiele endometrialne jajników są wyrzucane lub otwierane, opróżniane i koagulowane.
 • Na koniec usuwa się narzędzia chirurgiczne. Uwalniany jest dwutlenek węgla.
 • Nacięcia zamykane są szwami kosmetycznymi.

Po wybudzeniu z narkozy możesz być jeszcze wzdęty, ale po kilku godzinach będzie lepiej. Większość pacjentów zauważa znaczną ulgę po zabiegu. Szczegółowe wyjaśnienie procedury można znaleźć w naszym artykule „Chirurgia laparoskopowa w przypadku endometriozy: Jak to działa?”.

Czy endometrioza może powrócić po operacji laparoskopowej na endometriozę?

Niestety, endometrioza może powrócić po operacji. Zmiany, które pojawiają się po operacji mogą być nowe lub istniejące wcześniej, więc lekarzowi może być trudno ocenić, czy endometrioza wróciła lub postępuje.

Endometrioza może powrócić po operacji laparoskopowej w zależności od:

 1. Jak ciężka była endometrioza, gdy miałaś operację.
 2. W jaki sposób zmiany zostały usunięte podczas operacji (całkowicie lub częściowo).
 3. Czy po operacji zastosowano medyczną terapię supresyjną.

Laparoskopowe leczenie endometriozy: Od czego zacząć?

Jeśli masz endometriozę, Twój lekarz mógł już zalecić niektóre z opisanych powyżej metod leczenia. Jeśli leczenie zachowawcze już nie pomaga, możesz znaleźć ulgę dzięki operacji laparoskopowej. Możesz omówić swoje opcje z lekarzem lub skontaktować się z nami w celu konsultacji. Nasze Centrum Ginekologiczne w KCM Clinic od kilku lat pomaga kobietom dotkniętym tym schorzeniem. Operacja laparoskopowa jest mniej inwazyjna niż tradycyjna, a czas rekonwalescencji jest znacznie szybszy. Wciąż nie będziesz miała siły przez kilka dni lub tygodni (w zależności od zakresu operacji), ale wiele kobiet zauważyło dużą poprawę w swoim życiu po tym zabiegu.

Jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci, jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat chirurgii laparoskopowej dla endometriozy lub innych opcji leczenia. Nasi koordynatorzy ds. pacjentów będą się z Państwem kontaktować, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania. Przeprowadzą Panią przez procedurę i zadadzą kilka pytań, aby ocenić, czy kwalifikuje się Pani do zabiegu. Twoje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie są dla nas najważniejsze i dołożymy wszelkich starań, aby Twój pobyt w naszej klinice przebiegał jak najbardziej bezproblemowo.