maj2023

Chirurgia KręgosłupaPoradnik pacjenta

Korzyści z endoskopowej operacji kręgosłupa (ESS)

Endoskopowa operacja kręgosłupa (ESS) jest innowacyjną techniką chirurgiczną, która odgrywa coraz większą rolę w nowoczesnej minimalnie inwazyjnej operacji kręgosłupa.

Mniej inwazyjna niż tradycyjna operacja otwarta, endoskopowe leczenie schorzeń kręgosłupa pozwala na mniejszy uraz, szybszy powrót do zdrowia i mniejsze ryzyko. Stosowana w leczeniu przewlekłych zespołów bólowych i dyskopatii, procedura polega na wykonaniu mikro nacięcia i użyciu endoskopu do obejrzenia i leczenia danego obszaru.

Chociaż endoskopowe metody chirurgiczne są od lat szeroko stosowane w leczeniu innych obszarów (np. przewodu pokarmowego), operacja endoskopowa w przypadku kręgosłupa jest stosowana dopiero od niedawna dzięki nowym osiągnięciom w dziedzinie optyki, wizualizacji tkanek i obrazowania kręgosłupa.

Obecnie endoskopowa operacja kręgosłupa jest uważana za najbezpieczniejszą dla wielu pacjentów.

W Centrum Małoinwazyjnego Kręgosłupa i Neurochirurgii KCM Clinic wykonaliśmy ponad 3000 zabiegów endoskopowych kręgosłupa przy użyciu najnowszej generacji sprzętu światowego lidera w technologii endoskopowej kręgosłupa, czyli firmy RiWO Spine (dawniej Richard Wolf GmbH). Nasz zespół doświadczonych i wyspecjalizowanych neurochirurgów i neuroortopedów stosuje kompleksowe podejście, które obejmuje diagnostykę na miejscu, przed- i pooperacyjną opiekę ambulatoryjną oraz profesjonalną rehabilitację na miejscu z fizjoterapeutami.

Skontaktuj się z nami, jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej!

Skontaktuj się z naszym Koordynatorem
Jesteśmy dla ciebie dostępni
Zadzwoń

Czym jest endoskopowa operacja kręgosłupa?

Kiedy rozwijamy przepukliny dysków, wypukłości lub inne schorzenia w naszym kręgosłupie, ból może stać się nie do zniesienia, a wykonywanie prostych czynności może stać się niezwykle trudne. Twój lekarz najprawdopodobniej najpierw zaleci leczenie zachowawcze, w tym fizjoterapię, ćwiczenia, rozciąganie, ćwiczenia lub kortykosteroidy. Kiedy te zabiegi nie są korzystne na dłuższą metę, operacja może być jedynym leczeniem, które naprawdę pomaga.

Endoskopowa operacja kręgosłupa jest minimalnie inwazyjną procedurą chirurgiczną stosowaną w celu usunięcia przepukliny dysku, która uciska na nerw lub rdzeń kręgowy. Ten innowacyjny zabieg może leczyć schorzenia w obrębie kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego i piersiowego.

Bardzo ważną rolę odgrywa również rehabilitacja i fizjoterapia przed i po operacji, które gwarantują powodzenie zabiegu i długotrwałą stabilną poprawę.

Skuteczność tych procedur została potwierdzona w wielu badaniach naukowych na całym świecie. Z tego powodu małoinwazyjna endoskopowa operacja kręgosłupa jest stosowana w zabiegach nie tylko na kręgosłupie lędźwiowym (odcinek lędźwiowo-krzyżowy), ale również na kręgosłupie piersiowym i szyjnym.

Jak przebiega operacja endoskopowa kręgosłupa?

Pierwszy etap endoskopowej operacji kręgosłupa polega na podaniu znieczulenia ogólnego lub miejscowego, dzięki czemu okolica staje się całkowicie bezwładna. Następnie neurochirurg wykona 15-mm nacięcie i użyje drutu prowadzącego do prawidłowego ustawienia narzędzi chirurgicznych. Nacięcie jest utrzymywane w stanie otwartym za pomocą rozszerzacza i wprowadzany jest endoskop. Kamera HD jest przymocowana do górnej części endoskopu, dzięki czemu zespół chirurgiczny ma wyraźny widok na dany obszar. Wysokiej jakości obraz 4k na monitorze pozwala chirurgowi na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie operacji. Następnie tkanka przepukliny i dysku kręgowego zostanie usunięta za pomocą kleszczy, dzięki czemu ucisk na nerwy zostanie złagodzony. Endoskopowa operacja kręgosłupa wykonywana jest w czasie 30 minut – 1 godziny.

Jakie są korzyści z przeprowadzenia endoskopowej operacji kręgosłupa?

Istnieje kilka korzyści związanych z endoskopową operacją kręgosłupa.

Jest minimalnie inwazyjna

W porównaniu z tradycyjną operacją kręgosłupa, endoskopowa operacja kręgosłupa jest minimalnie inwazyjna. Wykonuje się ją za pomocą mikrodysekcji, techniki chirurgicznej, która zmniejsza potrzebę nacinania tkanek skóry i mięśni kręgosłupa. Oznacza to, że uraz w leczonym obszarze jest minimalny, a czas rekonwalescencji znacznie szybszy.

Ponadto do wykonania zabiegu wykorzystuje się specjalny instrument: endoskop z kamerą HD, który leczy przepuklinę od wewnątrz. W ten sposób zmniejsza się ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego.

 

Krótki pobyt w szpitalu

Pacjenci poddani endoskopowej operacji kręgosłupa zazwyczaj przebywają w naszej klinice tylko jeden dzień (w niektórych przypadkach do 2 dni). Jest to możliwe dzięki minimalnej inwazyjności zabiegu: do najważniejszych korzyści należy zaliczyć niewielkie nacięcie miejsca operacyjnego, które powoduje mniejszy uraz skóry, mięśni i tkanek miękkich. W efekcie zmniejsza się utrata krwi, a także ryzyko powikłań, co pozwala na krótszy pobyt w szpitalu.

 

Szybszy powrót do zdrowia

Większość endoskopowych operacji kręgosłupa może być wykonana w ciągu około jednej godziny. Pacjenci mogą być na nogach już kilka godzin po zabiegu.

Wielu pacjentów odczuwa natychmiastową ulgę w bólu zaraz po operacji. Może wystąpić pewien ból, ale będzie on leczony lekami przeciwbólowymi. Ogólnie rzecz biorąc, powrót do zdrowia jest znacznie szybszy w porównaniu z operacją otwartą. Pacjentom zaleca się przestrzeganie wytycznych pooperacyjnych, aby zapewnić udany powrót do zdrowia. Wykonywanie fizjoterapii i rehabilitacji będzie również odgrywać ważną rolę i zapewni, że procedura jest udana w dłuższej perspektywie.

Endoskopowa operacja kręgosłupa a otwarta operacja kręgosłupa

Endoskopowa operacja kręgosłupa ma ogromne zalety w porównaniu z operacją otwartą. Główną zaletą jest to, że leczenie endoskopowe jest mniej inwazyjne, więc tkanki w operowanym obszarze są minimalnie naruszone przez operację. Ponadto endoskopia pozostawi znacznie mniejszą bliznę w porównaniu do tradycyjnej operacji kręgosłupa. Pobyt w szpitalu i czas rekonwalescencji są krótsze, a ryzyko powikłań w trakcie i po zabiegu jest znacznie mniejsze.

Czy endoskopowa operacja kręgosłupa jest odpowiednia dla mnie?

Zawsze należy omówić z chirurgiem, jakie korzyści i zagrożenia może przynieść endoskopowa operacja kręgosłupa w Twoim konkretnym przypadku. Skontaktuj się z nami w celu odbycia pierwszej konsultacji!

Aby ocenić, czy kwalifikujesz się do zabiegu, będziemy musieli przeprowadzić dokładną diagnostykę. Możemy poprosić Cię o wykonanie rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej kręgosłupa, jeśli nie robiłeś ich w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat Endoskopowej Chirurgi Kręgosłupa?
Dowiedz się więcej
Endoskopowa Chirurgi Kręgosłupa

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:00 – 21:00
  • Sobota     7:00 – 21:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7

   58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A

   53-406 Wrocław

  Parking