maj2023

GinekologiaPoradnik pacjenta

Poród, mechaniczne uszkodzenie tkanek czy po prostu starzenie się – w naszym ciele mogą (i zapewne będą) zachodzić zmiany, z którymi nie do końca się godzimy. Waginoplastyka, a właściwie genitoplastyka w ogóle, jest sposobem na przywrócenie prawidłowej budowy i funkcji narządów płciowych. Dotyczy to zarówno zastosowania zmian kosmetycznych, jak i korekty różnych wad (wrodzonych i nabytych). O ile waginoplastyka zajmuje się wyłącznie wnętrzem kobiecych narządów rodnych, o tyle labiaplastyka obejmuje wszystkie zabiegi dotyczące sromu (obszarów „na zewnątrz”, w tym warg sromowych większych i mniejszych). Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tych zabiegach.

Waginoplastyka – na czym polega?

Mówiąc krótko, waginoplastyka to zabieg chirurgiczny, który ma na celu odtworzenie (a w niektórych przypadkach także skonstruowanie) jej prawidłowych cech. W większości przypadków obejmuje on zacieśnienie otworu pochwy, który uległ rozciągnięciu w wyniku procesu starzenia, a także urazów mechanicznych spowodowanych urazami, porodem lub innymi okolicznościami. Wykonuje się ją również w ramach leczenia zmiany płci – wówczas pochwa jest formowana z wykorzystaniem istniejących tkanek narządów płciowych.

Labiaplastyka natomiast wykonywana jest w celu zmiany wyglądu zewnętrznych części kobiecych narządów płciowych. W większości przypadków kobiety uciekają się do tego typu zabiegu motywowane względami czysto kosmetycznymi lub pewnym dyskomfortem fizycznym podczas stosunków seksualnych i codziennego funkcjonowania. Podobnie jak inne operacje genitoplastyka może być stosowana do korekty wad naturalnych, jak również nabytych w późniejszym okresie życia. Zazwyczaj wykonuje się ją, aby pozbyć się asymetrii między wargami pochwowymi (mniejszej lub większej) lub po prostu je zmniejszyć.

Waginoplastyka – wszystko, co musisz wiedzieć o operacji

Kiedy należy poddać się genitoplastyce? Ta kwestia, jak każdy inny zabieg chirurgiczny, jest bardzo indywidualna i wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą. Najpopularniejsze wskazania to przewlekły dyskomfort podczas seksu lub oddawania moczu, urazy mechaniczne spowodowane porodem lub urazami fizycznymi oraz wady wrodzone (zarówno kosmetyczne, jak i funkcjonalne). Część przypadków obejmuje również korygowanie wycięć wykonanych w celu leczenia innych schorzeń, a nawet zmian powstałych w wyniku radioterapii.

Przed samym zabiegiem dobrze jest mieć realistyczne oczekiwania co do efektów. Należy również pamiętać, że przebieg zabiegu może się nieznacznie różnić w zależności od podejścia, zastosowanej metody i innych indywidualnych czynników unikalnych dla danego przypadku.

Przygotowanie, zabieg i rekonwalescencja

Waginoplastyka powinna być poprzedzona serią badań, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas samego zabiegu. Badania te obejmują zazwyczaj badanie fizykalne, a także konsultację, podczas której lekarz zapozna się z Twoją historią choroby i doradzi Ci w kwestii potencjalnych zagrożeń i powikłań. Dowiesz się również o przebiegu operacji i niezbędnych wymaganiach dotyczących opieki po.

Sam zabieg zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Zazwyczaj polega na usunięciu nadmiaru skóry w okolicy sromu, zmniejszeniu wielkości otworu lub zabezpieczeniu luźnych tkanek odpowiednimi szwami. Waginoplastyka może obejmować również wszelkie inne korekty mające na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania tego narządu. Zabieg często wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, ale możliwe jest również zastosowanie znieczulenia ogólnego.

Rekonwalescencja po operacji trwa zazwyczaj od tygodnia do kilku miesięcy, w zależności od rozległości zabiegu. Stosunek seksualny i używanie tamponów są niewskazane w ciągu pierwszych ośmiu tygodni po operacji. Potencjalne ryzyko obejmuje utratę czucia w tym obszarze, a także ból podczas stosunku i codziennych czynności.

Dowiedz się więcej!

Dlaczego kobiety decydują się na zabieg waginoplastyki w pierwszej kolejności? Zabieg zdecydowanie ma potencjał rozwiązania wielu problemów – zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Od złagodzenia bólu i utrzymania prawidłowego funkcjonowania narządu, po danie tak potrzebnego zastrzyku pewności siebie. Aby dowiedzieć się więcej na temat konkretnych procedur medycznych, zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami dostępnymi na naszej stronie.

Skontaktuj się z naszym Koordynatorem
Jesteśmy dla ciebie dostępni
Zadzwoń

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:00 – 21:00
  • Sobota     7:00 – 21:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7

   58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A

   53-406 Wrocław

  Parking