maj2023

GinekologiaPoradnik pacjentaginekologia kcm jelenia gór

Poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące odwracania podwiązania jajowodów. W KCM Clinic specjalizujemy się w nowoczesnej małoinwazyjnej chirurgii ginekologicznej (MIGS) z kompleksową diagnostyką laparoskopową i histeroskopową oraz leczeniu mikrochirurgicznym z wykorzystaniem technologii 3D. Zapewnia to wysokie wskaźniki sukcesu i szybki czas powrotu do zdrowia.

Jeśli masz pytania dotyczące odwrócenia podwiązania jajowodów lub chcesz uzyskać spersonalizowaną poradę, skontaktuj się z nami w dowolnym momencie, wypełniając ten formularz.

Co to jest odwrócenie podwiązania jajowodów?

Odwrócenie podwiązania jajowodów to zabieg chirurgiczny, który ma na celu odwrócenie poprzedniej operacji, w której jajowody kobiety zostały zablokowane, uszczelnione lub przecięte w celu uniknięcia ciąży (powszechnie zwane również „wiązaniem jajowodów”). Dzięki tej procedurze rurki są ponownie łączone, aby komórki jajowe i plemniki mogły ponownie przemieszczać się przez rurki.

Dlaczego należy odwrócić podwiązanie jajowodów?

Kobiety, którym zawiązano jajowody, mogą zmienić zdanie i ponownie zajść w ciążę. Odwrócenie podwiązania jajowodów ma na celu przywrócenie kobietom funkcji rozrodczych.

Jak przeprowadza się odwrócenie podwiązania jajowodów?

W KCM Clinic odwrócenie podwiązania jajowodów wykonuje się minimalnie inwazyjną procedurą chirurgiczną zwaną laparoskopowym odwróceniem jajowodów. Procedura polega na naprawie i ponownym połączeniu jajowodów za pomocą małych, specjalnie zaprojektowanych instrumentów.

Zostaniesz poddany znieczuleniu ogólnemu, więc będziesz spać podczas całej procedury. Następnie chirurg wpompuje specjalny gaz do jamy brzusznej, aby stworzyć wystarczająco dużo miejsca do bezpiecznego i precyzyjnego przeprowadzenia operacji. Następnie wprowadza się laparoskop, aby chirurg mógł zbadać miednicę, brzuch i jajowody. Za pomocą narzędzi chirurgicznych chirurg usunie niedrożność i przygotuje dwa odcinki rurki do ponownego połączenia. Po ponownym połączeniu rurek chirurg wstrzyknie niebieski barwnik przez szyjkę macicy, macicę i rurki, aby upewnić się, że połączenie działa dobrze.

Chcesz wiedzieć więcej o zabiegach ginekologicznych?
Sprawdź naszą stronę internetową
Ginekologia

Jak długo trwa odwrócenie podwiązania jajowodów?

Odwrócenie podwiązania jajowodów zwykle trwa od 2 do 3 godzin.

Chciałbym uzyskać odwrócenie podwiązania jajowodów. Czy jestem dobrym kandydatem?

Nie każdy, kto miał podwiązanie jajowodów, jest dobrym kandydatem do odwrócenia. Na przykład, jeśli rurki zostało za mało lub jest uszkodzona, lekarz nie zaleci operacji. Rozważając odwrócenie podwiązania jajowodów, należy wziąć pod uwagę różne czynniki, w tym: wiek i wskaźnik masy ciała; rodzaj przeprowadzonej wcześniej procedury podwiązania jajowodów; jak długie są pozostałe jajowody i czy nadal działają prawidłowo; ilość tkanki bliznowatej w okolicy miednicy; inne czynniki płodności.

Twój lekarz pomoże ci ocenić, czy odwrócenie podwiązania jajowodów jest możliwe w twoim przypadku. Jeśli potrzebujesz porady, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Skontaktuj się z nami.

Miałam odwrócone podwiązanie jajowodów, ale nie mogę zajść w ciążę. Dlaczego?

Jeśli miałeś odwrócenie podwiązania jajowodów i nie zaszłaś w ciążę po kilku miesiącach od zabiegu, nie martw się. Większość ciąż zachodzi od sześciu miesięcy do jednego roku po operacji. Jeśli pozostałe jajowody są zdrowe i nie ma problemu z płodnością, istnieje duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nawet jeśli jajowody są całkowicie otwarte, nie ma gwarancji, że działają prawidłowo. Jajowód ma maleńkie komórki przypominające włosy zwane rzęskami, które pomagają przenieść zapłodnione jajo do macicy. Nie ma możliwości kontrolowania funkcji rzęsek podczas operacji. Jeśli palisz, rozważ rzucenie palenia. Palenie może powodować problemy z płodnością, a także zmniejszać zdolność rzęsek do prawidłowej pracy.

Jak długo będziesz musiał zostać w szpitalu?

Dzisiejsze techniki mikrochirurgiczne pozwalają pacjentom opuścić szpital tego samego dnia (zwykle dwie godziny po wykonaniu zabiegu). Niektórzy pacjenci mogą wymagać pobytu w szpitalu od jednego do trzech dni, w zależności od indywidualnych okoliczności. Może być konieczna ponowna wizyta w klinice w celu sprawdzenia leczonego obszaru i usunięcia szwów, jeśli zastosowano szwy niewchłanialne.

Kiedy można ponownie spróbować zajść w ciążę?

Po odwróceniu podwiązania jajowodów należy odczekać dwa do trzech miesięcy przed próbą zajścia w ciążę. Ten czas jest niezbędny, aby rurki całkowicie się zagoiły. Zapewnienie odpowiedniego czasu na gojenie zmniejszy również szanse na ciążę pozamaciczną.

Jakie są powikłania lub skutki uboczne odwrócenia podwiązania jajowodów?

Podobnie jak każdy rodzaj operacji, odwrócenie podwiązania jajowodów może wiązać się z powikłaniami, choć stosunkowo niskimi. Ryzyko związane z zabiegiem chirurgicznym obejmuje infekcję, krwawienie lub uszkodzenie pobliskich narządów oraz powikłania związane ze znieczuleniem. Mogą wystąpić reakcje alergiczne na leki lub materiał chirurgiczny. Większość pacjentów nie doświadcza żadnego z tych zagrożeń i powikłań. Pamiętaj jednak, aby omówić je ze swoim chirurgiem przed operacją.

W szczególności w odniesieniu do odwrócenia podwiązania jajowodów, należy wziąć pod uwagę, że istnieje zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej (zapłodnione jajo rośnie poza macicą). Dzieje się tak, ponieważ w rurce może tworzyć się blizna, uniemożliwiając prawidłowe poruszanie się zapłodnionego jaja przez rurkę. Upewnij się, że szukasz opieki prenatalnej, gdy tylko podejrzewasz, że jesteś w ciąży, abyś mógł uzyskać odpowiednie testy i badania przesiewowe, aby upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo.

Czy będziesz odczuwać ból po odwróceniu podwiązania jajowodów?

Jeśli podczas zabiegu nie wystąpiły żadne komplikacje, nie powinieneś odczuwać bólu – poza pewnym dyskomfortem w pierwszych dniach po zabiegu, który jest normalną częścią procesu gojenia. Laparoskopia jest mniej inwazyjna niż operacja otwarta i operowany jest tylko niewielki obszar miednicy. Dzięki temu większość pacjentów nie wymaga nawet nocowania w szpitalu i może wrócić do domu tego samego dnia. Zazwyczaj normalną aktywność można wznowić po 2 dniach, podczas gdy inni pacjenci mogą potrzebować tygodnia na odpoczynek. Każdy jest inny, więc oprócz słuchania zaleceń lekarza, słuchaj swojego ciała i rób tylko to, co wydaje ci się właściwe.

Skontaktuj się z naszym Koordynatorem
Jesteśmy do Państwa dyspozycji
Zadzwoń

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:00 – 21:00
  • Sobota     7:00 – 21:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7

   58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A

   53-406 Wrocław

  Parking