maj2023

GinekologiaPoradnik pacjentaginekologia odwrócenie podwiązania jajowodów kcm

Z wiekiem twój pogląd na pewne sprawy może ewoluować – nie ma co do tego wątpliwości. Od drobnych rzeczy, takich jak dojrzewanie do tego, by cieszyć się jakimś rodzajem jedzenia czy zajęć pasterskich, po bardziej poważne, na przykład planowanie rodziny. Większość pacjentek poddanych zabiegowi tubalizacji postrzega go jako trwały. I słusznie, gdyż decyzja tej rangi powinna zapaść dopiero po głębokim namyśle. Istnieją jednak chirurgiczne sposoby, aby „cofnąć” ten proces i umożliwić Ci zajście w ciążę. Dowiedz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o zabiegu odwracania ciąży.

Zabieg podwiązania jajowodów – na czym polega?

Zanim przejdziemy do całego procesu „cofania”, wyjaśnijmy pojęcie samego zabiegu podwiązania rurki. Jest to stosunkowo prosty zabieg chirurgiczny, który obejmuje zablokowanie jajowodów, w celu uniemożliwienia jajom podróży do jajników, jednocześnie uniemożliwiając plemnikom dotarcie do jaj. Sposoby blokowania mogą być różne, w zależności od zastosowanej techniki – np. przecięcie lub podwiązanie. W swej istocie jest to metoda trwałej sterylizacji (choć, jak już wspomnieliśmy, można ją odwrócić). Co zdecydowanie warte podkreślenia, nie wpływa ona w żaden sposób na cykl miesiączkowy.

Zabieg odwrócenia ligacji robi dokładnie odwrotnie. Chirurg ponownie otworzy Twoje jajowody, poprzez ich rozplątanie, ponowne połączenie lub usunięcie wszelkich innych przyczyn niedrożności zastosowanych podczas pierwotnej operacji. Celem końcowym jest oczywiście ponowne przygotowanie Twojego układu rozrodczego do ciąży

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów ginekologicznych?
Sprawdź więcej
Ginekologia

Odwrócenie ligacji rurkowej – wszystko, co musisz wiedzieć

Przed zabiegiem odwróconej ligacji rurkowej Ty (i najprawdopodobniej Twój partner) zostaniesz poddana dokładnemu badaniu lekarskiemu, które ma na celu wykrycie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Badanie służy również wykluczeniu wszelkich innych schorzeń lub zaburzeń, które mogłyby wpłynąć na Twoją płodność i uniemożliwić zajście w ciążę po zabiegu. Twój partner może być zmuszony do wykonania badań dotyczących liczby plemników i analizy nasienia.

Odwrócenie ligacji tubalnej wymaga noclegu w szpitalu. Operacja trwa około 3 godzin i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Poprzedza go badanie laparoskopowe, które pozwala chirurgowi sprawdzić stan jajowodów i określić, czy kwalifikują się one do zabiegu odwrócenia. Jeśli tak, chirurg wykona niewielkie „cięcie bikini” wzdłuż linii włosów łonowych i przystąpi do ponownego otwarcia jajowodów, stosując odpowiednią metodę (w zależności od pierwotnej techniki podwiązania).

Czas rekonwalescencji po operacji może być różny, w zależności od zastosowanej metody. Większe operacje brzuszne mogą wymagać nawet do 3 dni hospitalizacji, ale zazwyczaj wystarcza jeden nocleg. Nowoczesne metody mikrochirurgiczne pozwolą Ci wrócić do domu tego samego dnia – zaledwie kilka godzin po zabiegu. Twój lekarz zajmie się optymalnym podejściem do operacji, doradzi Ci ewentualne ryzyko i przebieg procesu rekonwalescencji, a także przepisze Ci środki przeciwbólowe.

Ryzyko i wymagania związane z odwróceniem ligacji tubalnej

Aby zakwalifikować się do odwrócenia ligacji rurkowej, musisz spełnić pewne kryteria. Chirurg weźmie pod uwagę takie czynniki jak wiek (najlepsi kandydaci są poniżej 40 lat), metoda oryginalnej procedury, ilość jajowodów w lewo, historia ciąży i inne warunki (przeszłe lub obecne). Zakładając, że nie ma innych problemów z płodnością, wskaźnik sukcesu ciążowego po zabiegu jest stosunkowo wysoki (chociaż prawdopodobieństwo uzyskania dziecka maleje wraz z wiekiem, statystycznie rzecz biorąc).

Potencjalne zagrożenia i skutki uboczne w większości pokrywają się z tymi, które występują przy każdym innym zabiegu chirurgicznym. Obejmują one ryzyko krwawienia, infekcji, uszkodzenia tkanek i narządów, a także reakcje na znieczulenie. Operacja zwiększa również ryzyko ciąży pozamacicznej (gdy zapłodnione jajo rozwija się poza macicą).

Dowiedz się więcej na temat odwrócenia podwiązania jajowodów, a także innych procedur medycznych i konkretnych schorzeń, sprawdzając inne artykuły dostępne na naszej stronie internetowej. Pamiętaj również, aby skontaktować się z nami w przypadku jakichkolwiek dalszych zapytań.

Skontaktuj się z naszym Koordynatorem aby uzyskać więcej informacji
Jesteśmy dla ciebie dostępni
Ginekologia

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:00 – 21:00
  • Sobota     7:00 – 21:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7

   58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A

   53-406 Wrocław

  Parking