Zabieg trwa ok. 30 min i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent nie odczuwa bólu i nie pamięta tego co działo się podczas operacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Ogranicza się im w ten sposób stres związany z salą operacyjną i kontaktem z personelem medycznym. Po wycięciu tkanki limfatycznej występuje krwawienie, które z reguły jest nieznaczne i ustępuje samoistnie.
Podstawa migdała zostaje skoagulowana. Po zabiegu pacjent przenoszony jest do sali pooperacyjnej, gdzie będzie mógł przebywać rodzic. Pacjent podczas zabiegu oraz zaraz po wybudzeniu otoczony jest profesjonalną opieką personelu medycznego. Zostaje zaopatrzony w leki przeciwbólowe. Kiedy stan chorego jest dobry, możliwe jest wypisanie go do domu.
Tympanostomia to zabieg polegający na założeniu drenów do jamy bębenkowej. Dren to małe urządzenie z tworzywa sztucznego, będącego rurką z dwoma kołnierzykami, które zapobiegają przemieszczaniu się drenu. Drenaż przeprowadza się przez błonę bębenkową w celu pozbycia się patologicznego płynu znajdującego się w uchu środkowym. Ma on też zapobiec kolejnym, ostrym zapaleniom ucha środkowego oraz poprawić słuch poprzez odessanie płynu wysiękowego, który stanowi barierę dla dźwięków.