maj2023

Chirurgia KręgosłupaPoradnik pacjenta

Endoskopowa discektomia to minimalnie inwazyjny zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie przepukliny dysku, która uciska na nerw lub rdzeń kręgowy.

Gdy fizjoterapia lub inne niechirurgiczne procedury nie pomogły w leczeniu bólu lub problemów z poruszaniem się spowodowanych przepuklinami, operacja kręgosłupa może być jedyną realną opcją leczenia.

W zależności od umiejscowienia przepukliny i lokalizacji bólu, endoskopowa discektomia może dotyczyć odcinka lędźwiowego, piersiowego lub szyjnego.

Zamierzamy zagłębić się w tę procedurę, różne rodzaje operacji, czas rekonwalescencji i sposób jej działania krok po kroku.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat Chirurgi Kręgosłupa
Sprawdź naszą stronę
Chirurgia Kręgosłupa

Dla kogo przeznaczona jest endoskopowa discektomia?

Przepuklina dysku może być niezwykle bolesna, często powodując duży dyskomfort i wpływając na życie osobiste i zawodowe.

Przed operacją dostępne są różne niechirurgiczne metody leczenia, w tym fizjoterapia, rozciąganie, ćwiczenia lub kortykosteroidy. Jeśli jednak leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, jedyną opcją może być operacja.

Osoby z przepukliną lub wybrzuszeniem dysku często cierpią z powodu bólu, osłabienia lub drętwienia. Operacja może przynieść natychmiastową ulgę. Endoskopowa discektomia może również pomóc pacjentom, którzy muszą zminimalizować ból i dyskomfort spowodowany przez rozerwane dyski lub którzy cierpią na przewlekłe zapalenie korzonków nerwowych (ból przeszywający nogę).

Jak przebiega endoskopowa discektomia?

Przed zabiegiem odbędzie się konsultacja z neurochirurgiem wykonującym zabieg w KCM Clinic – dr Arkadiuszem Grankiem. Konieczne będzie również okazanie aktualnego badania MRI lub TK, aby zakwalifikować się do zabiegu (wyniki nie mogą być starsze niż 6 miesięcy). Upewnij się, że masz ze sobą wszystkie wyniki badań, w tym płytę CD. Sam opis badania nie jest wystarczający.

 

Endoskopowa discektomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. W obu przypadkach leczony obszar będzie całkowicie odrętwiały, a pacjent nie będzie odczuwał bólu.

Następnie chirurg wykona małe nacięcie w pobliżu przepukliny dysku i wprowadzi rozszerzacz, aby utrzymać nacięcie otwarte. Następnie wprowadzony zostanie endoskop z kamerą HD, dzięki czemu chirurg będzie miał wyraźny obraz tego, co należy usunąć. Następnie chirurg wprowadzi przez endoskop specjalne narzędzia w celu usunięcia przepukliny dysku. Materiał przepukliny naciskający na struktury nerwowe jest precyzyjnie usuwany z wnętrza przepukliny. Taki dostęp chirurgiczny zmniejsza ryzyko uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Po zakończeniu operacji chirurg usuwa endoskop i zamyka nacięcie. Zabieg endoskopowej discektomii trwa od 30 minut do 1 godziny, a pacjent może wrócić do domu kilka godzin po wybudzeniu ze znieczulenia.

 

Endoskopowa discektomia lędźwiowa

Jeśli ból zlokalizowany jest w dolnej części pleców i rozciąga się na nogi, przepuklina może znajdować się w dolnej części kręgosłupa. W takim przypadku wykonuje się endoskopową discektomię lędźwiową. Niewielkie nacięcie zostanie wykonane z boku pleców, aby uzyskać dostęp do obszaru, który należy leczyć.

Zabieg ten jest często wykonywany w celu leczenia pacjentów, u których stopniowo pogarsza się drętwienie lub osłabienie nóg lub którzy mają poważne problemy z poruszaniem się.

Endoskopowa discektomia klatki piersiowej

Endoskopowa discektomia klatki piersiowej jest wykonywana, gdy przepuklina dysku powodująca ból znajduje się w środkowej części pleców.

Endoskopowa discektomia szyjna

Endoskopowa dyscektomia szyjna pomaga pacjentom, u których ból zaczyna się w odcinku szyjnym kręgosłupa i promieniuje do ramion, przedramion i dłoni. Osoby cierpiące z powodu deficytów neurologicznych, w tym niedowładu rąk, zaburzeń czucia, parestezji i innych objawów klinicznych, mogą zauważyć, że ich objawy ustępują całkowicie lub ulegają znacznej poprawie po tym zabiegu.

Czy endoskopowa discektomia jest bolesna?

Pacjenci poddawani endoskopowej discektomii zazwyczaj odczuwają natychmiastową ulgę po zabiegu. Podczas zabiegu nie odczuwa się bólu, ponieważ lekarz zastosuje znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia okolicy. Po ustąpieniu znieczulenia może jednak wystąpić pewien dyskomfort w okolicy operowanej. Otrzymasz receptę na doustne leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne.

Możesz również odczuwać drętwienie i osłabienie, ale zwykle ustępują one w ciągu kilku następnych dni.

Jaki jest czas rekonwalescencji po endoskopowej discektomii?

W porównaniu do bardziej inwazyjnych operacji z przeszłości, endoskopowa discektomia jest innowacyjną procedurą, która jest minimalnie inwazyjna, co pozwala na szybszą rekonwalescencję.

Po zabiegu pacjent będzie mógł powoli się poruszać. Przez następne sześć tygodni należy ograniczyć podnoszenie, skręcanie lub zginanie. Dwa dni po zabiegu można wziąć prysznic, ale należy unikać kąpieli: należy uważać, aby nie zanurzyć całkowicie obszaru nacięcia w wodzie.

Pacjenci mogą zazwyczaj wrócić do domu w dniu zabiegu. Pacjent może otrzymać środki przeciwbólowe w celu złagodzenia początkowego bólu i dyskomfortu związanego z zabiegiem.

Większość pacjentów może wrócić do pracy około 2 do 4 tygodni po zabiegu. Jeśli jednak Twoja praca jest wymagająca fizycznie, być może będziesz musiał poczekać dłużej na powrót do pracy. Upewnij się, że omówiłeś z lekarzem najlepszy sposób postępowania.

Operacja przepukliny w KCM Clinic

Endoskopowa dyscektomia ma kilka zalet, w tym krótki czas rekonwalescencji, małe nacięcia i minimalne blizny, minimalną utratę krwi i zachowaną ruchomość kręgosłupa.

W KCM Clinic korzystamy z najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologii w tej dziedzinie, aby zapewnić najlepsze możliwe wyniki.

Nasi specjaliści z przyjemnością pomogą Ci niezależnie od tego, czy potrzebujesz endoskopowej discektomii odcinka lędźwiowego, piersiowego czy szyjnego. Aby rozpocząć, wyślij nam zapytanie z prośbą o pomoc. Jeden z naszych koordynatorów ds. pacjentów skontaktuje się z Tobą, aby omówić dostępne opcje.

Skontaktuj się z naszym Koordynatorem
Jesteśmy dla ciebie dostępni
Zadzwoń

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:00 – 21:00
  • Sobota     7:00 – 21:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7

   58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A

   53-406 Wrocław

  Parking