maj2023

Chirurgia OtyłościPoradnik pacjenta

Kiedy zmiana nawyków żywieniowych i ćwiczenia nie przynoszą zadowalających rezultatów, operacja bariatryczna jest często ostatnią deską ratunku dla pacjentów z zaawansowaną otyłością. Ale chociaż wiele osób postrzega ją jako pewny sposób na szybkie osiągnięcie dramatycznej utraty wagi, różne czynniki mogą prowadzić do powikłań, od utraty wagi do jej odzyskania. Dlatego ważne jest, aby być realistą co do całego procesu i jego skuteczności oraz dowiedzieć się więcej o możliwych przyczynach braku utraty wagi po operacji zmniejszenia żołądka. W ten sposób będziesz w stanie podjąć wszystkie niezbędne i poparte medycznie kroki, aby osiągnąć pożądane rezultaty, dbając jednocześnie o swoje zdrowie.

Co to jest zabieg rękawowej resekcji żołądka?

Operacja zmniejszenia żołądka jest rodzajem operacji bariatrycznej, która ma na celu pomóc pacjentom w ograniczeniu przyjmowania pokarmów poprzez zmniejszenie pojemności żołądka. Efekt ten osiąga się poprzez chirurgiczne usunięcie do 80% żołądka sprzed operacji. Mniejszy rozmiar żołądka zmusza do spożywania mniejszych porcji, co pomaga wyrobić nowe nawyki żywieniowe i w efekcie schudnąć.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na temat Operacji Zmniejszenia żołądka
Wejdź na naszą stronę
Laparoskopowe zmniejszenie żołądka

7 powodów, dla których nie tracisz wagi po operacji zmniejszenia żołądka

#1 Złe nawyki żywieniowe

Sama operacja bariatryczna nie wystarczy, aby walczyć z otyłością i musi być uzupełniona o wdrożenie zdrowszych nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia. Utrata wagi wymaga zmiany wielkości porcji i rodzaju spożywanych pokarmów. Szczegółowy plan żywieniowy po operacji opracuje dietetyk i należy się go trzymać, zwłaszcza jeśli chodzi o wielkość i częstotliwość spożywanych posiłków. Pierwsze tygodnie po operacji wymagają diety płynnej, ale nawet po przejściu na pokarmy stałe należy zwracać uwagę na to, co się je i unikać pikantnych i ciężkich potraw.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Diety po zabiegowej
Sprawdź naszą stronę
Dieta Po Zabiegowa

#2 Niezdrowy styl życia

Musisz zdać sobie sprawę, że operacja bariatryczna jest tylko jednym z etapów Twojej podróży do utraty wagi, a nie jej ostatnim przystankiem. Powrót do starych nawyków, które doprowadziły do problemu z nadwagą, może zaprzepaścić wszystkie korzyści płynące z operacji zmniejszenia żołądka i spowodować szybkie odzyskanie utraconych kilogramów. I pamiętaj, że nie chodzi tylko o stosowanie zrównoważonej diety! Twój stan fizyczny i psychiczny idą w parze, więc upewnij się, że pozostajesz aktywny, a jeśli czujesz, że proces odchudzania obciąża Twoje zdrowie psychiczne, nie wahaj się również szukać specjalistycznej pomocy.

#3 Niestosowanie się do zaleceń lekarza

Chociaż operacje bariatryczne, w tym resekcja żołądka lub ominięcie żołądka, są powszechnie uznawane za bardzo bezpieczne i skuteczne, należy pamiętać, że wszystkie interwencje chirurgiczne wiążą się z ryzykiem powikłań. Na szczęście można je znacznie ograniczyć, stosując się do zaleceń i sugestii lekarza przed i po operacji.

 • Przyjmuj leki, witaminy i suplementy tak długo, jak jest to zalecane, i nie odstawiaj ich bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą.
 • Należy stosować się do zaleceń chirurga i dietetyka dotyczących rodzaju i ilości pożywienia, jakie należy spożywać, aby schudnąć po operacji.
 • Ćwiczenia i aktywność fizyczna to świetna opcja, jeśli zależy Ci na znacznej utracie wagi, ale wprowadzenie wymagającej i uciążliwej rutyny ćwiczeń zbyt szybko po operacji może być szkodliwe dla Twojego zdrowia. Zapytaj swojego lekarza o rodzaj aktywności odpowiedniej dla każdego etapu rekonwalescencji.

#4 Brak ćwiczeń

Jednym z najczęściej wymienianych powodów otyłości jest brak ruchu. Siedzący tryb życia, który powoli staje się nową normą dla naszego społeczeństwa oznacza, że wiele osób spożywa więcej kalorii w ciągu dnia niż ich ciała mogą spalić. Dlatego właśnie aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego i skutecznego procesu odchudzania. Oczywiście, musisz być ostrożny z rodzajem aktywności, które wybierasz, zwłaszcza w okresie gojenia, ale nawet proste rzeczy, takie jak spacer zamiast jazdy samochodem do pracy, mogą być naprawdę korzystne. A kiedy już w pełni wyzdrowiejesz, postaraj się znaleźć czas na regularne ćwiczenia w swojej codziennej rutynie.

#5 Spożywanie większej ilości kalorii niż potrzebuje twoje ciało

Celem tej nowej diety jest nie tylko ułatwienie utraty wagi, ale także zapewnienie, że Twój organizm otrzyma wystarczającą ilość białka i witamin, aby prawidłowo się leczyć, co ograniczy ryzyko powikłań. Aby kontynuować odchudzanie, trzymaj się zalecanych posiłków i unikaj mocno przetworzonej i obciążonej kaloriami żywności, takiej jak fast foody, przekąski i słodycze. Zwracaj uwagę na sygnały, jakie daje Ci Twój organizm – powinieneś przestać jeść, gdy poczujesz się najedzony. W przeciwnym razie spożywasz więcej niż potrzebujesz i w efekcie możesz nie tylko przestać chudnąć, ale wręcz zacząć ponownie przybierać na wadze.

#6 Nie dając swojemu organizmowi wystarczająco dużo czasu na wyleczenie

Nie możesz oczekiwać, że stracisz cały nadmiar kilogramów w ciągu jednej nocy tylko dlatego, że twój żołądek został chirurgicznie zmniejszony. Aby uzyskać wiarygodne informacje na temat tego, ile wagi możesz stracić i jak szybko, powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem przed operacją. Daj swojemu organizmowi czas na adaptację i uzdrowienie. To ważne, ponieważ zbytnio obciążając organizm i próbując przyspieszyć proces odchudzania poprzez jedzenie mniej niż zalecane lub cięższe ćwiczenia, możesz w rzeczywistości osiągnąć odwrotne rezultaty i skończyć nie tracąc wagi po operacji żołądka

#7 Inne zdrowotne lub emocjonalne powody stojące za utratą wagi

Jeśli przestrzegasz zaleceń lekarza do listu, ale nadal doświadczasz plateau utraty wagi, możliwe jest, że istnieją inne fizyczne lub psychiczne czynniki zdrowotne wpływające na Twoje wyniki. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem i poszukać potencjalnych przyczyn, takich jak problemy hormonalne, stres, problemy ze snem czy powikłania po operacji rękawów żołądkowych.

W KCM Clinic zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę i wsparcie podczas całego procesu odchudzania oraz rekonwalescencji po operacji bariatrycznej . Mogą Państwo liczyć nie tylko na nasz profesjonalizm i wiedzę, ale także na najnowsze techniki operacyjne zapewniające optymalną skuteczność i minimalne ryzyko.

Skontaktuj się z naszym Koordynatorem
Jesteśmy dla ciebie dostępni
Zadzwoń

Wyślij zapytanie

  Wypełniając formularz zgadzam się z Polityką prywatności oraz sposobem wykorzystania wysłanych danych.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez KCM Clinic S.A. z siedzibą w Jeleniej Górze w celu przesyłania treści marketingowych na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.

  Zarejestruj się

  Wizyty, zabiegi szpitalne

  • Pon - pt  7:30 - 19:00
  • Sobota    9:00 - 13:00

  Centrum Chirurgii Bariatrycznej

  Centrum Chirurgii Plastycznej

  Centrum Chirurgii Kręgosłupa

  Centrum Stomatologii

  • Pon - pt   8:00 - 19:00
  • Sobota     9:00 - 13:00

  Punkt poboru i testów COVID-19

  • poniedziałek 7.00 - 20.00
  • wtorek 7:00 - 20:00
  • środa 7:00 - 20:00
  • czwartek 7:00 - 20:00
  • piątek 7:00 - 20:00
  • sobota 8:00 - 14:00

  OMEGA Diagnostyka Obrazowa

  • Pon – pt  7:00 – 21:00
  • Sobota     7:00 – 21:00

  Godziny Otwarcia

  • Pon - Pt   7:30 - 21:00
  • Sobota     7:30 - 18:00

  Centrum Stomatologii KCM Jelenia Góra

  • Pon - Pt   8:00 - 20:00
  • Sobota      9:00 - 14:00

  KCM Clinic Wrocław

  • Czynne po umówieniu wizyty

  Chat KCM Clinic

  • Pon - Pt   8:00 - 19:00

  Lokalizacje

  KCM Clinic Jelenia Góra

  • ul. Bankowa 5-7

   58-500 Jelenia Góra

  KCM Clinic Wrocław

  • ul. Krucza 2A

   53-406 Wrocław

  Parking